Jedynie prawda jest ciekawa


Krasnodębski: Obojętność świata na Smoleńsk

05.11.2012

Prof. Zdzisław Krasnodębski analizuje na łamach Gazety Polskiej Codziennie obojętny stosunek zagranicy w sprawie katastrofy smoleńskiej. Jego zdaniem, to efekt zarówno niechęci podejmowania tej drażliwej kwestii przez zagraniczne media, jak i pokłosie lekceważącego stosunku do śledztwa przez polskie władze.

Jak zauważa, nowe informacje na ten temat - wykrywane nieścisłości, odmienne hipotezy i wnioski - zamiast budzić zainteresowanie spotykają się z kompletnym milczeniem mediów. Autor zastanawia się co jest tego przyczyną i czy można to wytłumaczyć tylko efektem rosyjskiej propagandy. Zdaniem Krasnodębskiego wiele wyjaśnia artykuł "ekspertów od Europy" Konstantego Geberta i Ulrike Guerot, jaki opublikowali oni na portalu OpenDemocracy, pod znamiennym tytułem: "Dlaczego Polska jest nową Francją Niemiec". Otóż zdaniem tychże autorów, katastrofa smoleńska dała impuls do zmiany w relacjach polsko-rosyjskich i polsko-niemieckich, oczywiście "na lepsze". Przedtem bowiem "relacje te były niszczone przez populizm i irracjonalne spory" - piszą Gebert i Guerot.

Zdaniem Krasnodębskiego, artykuł ten doskonale oddaje charakterystyczne myślenie obecnej polityki zagranicznej Polski, z której tak bardzo zadowolone są Niemcy i przytacza słowa odchodzącego ambasadora Polski w Niemczech Marka Prawdy: "Polska coraz rzadziej jest postrzegana w Niemczech jako problem".

- Co do tego, że 10 kwietnia 2010 r. był punktem zwrotnym zgadzamy się wszyscy - podkreśla Krasnodębski, ale jak zaznacza - dla wielu Polaków był to jednak zwrot w kierunku polityki słabości i podległości. I przytacza słowa Barbary Fedyszak-Radziejowskiej, która wskazuje, że "konsekwencje katastrofy smoleńskiej są takie, niezależnie od jej przyczyny, jakby to był zamach".

Socjolog wskazuje, że "w Europie śmierć polskiej elity w Smoleńsku zamienia się w pozytywne wydarzenie, od którego zaczyna się  zmiana na lepsze  - pojednanie polsko-rosyjskie" i symbioza polsko-niemiecka. I przytacza głosy, które uznawały eksterminację polskiej elity przedwojennej za "brutalny, ale pozytywny w swoich skutkach akt modernizacyjny".

Krasnodębski ostrożnie podchodzi do kwestii powołania międzynarodowej komisji badającej tragedię smoleńskiej. Jak zauważa, bardzo ważny byłby skład takiej komisji, a "w interesie Europy i USA nie leży wyjaśnienie, które mogłoby prowadzić do gwałtownego pogorszenia stosunków z Rosją i konieczności wspierania Polski jako członka NATO".

Dlatego: - Najlepszą drogą do prawdy jest zmiana władzy w Polsce, która ukazałaby światu zewnętrznemu prawdziwą twarz rządów Donalda Tuska - kończy Krasnodębski.

Greg/Gazeta Polska Codziennie
[fot. Wikipedia.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook