Jedynie prawda jest ciekawa


Krasnodębski: Niemcy posądzają Amerykanów o szaleństwo

25.01.2017

W Niemczech wciąż istnieje przekonanie, że Trump to wypadek przy pracy, a jego kadencja nie potrwa zbyt długo - mówi prof. Zdzisław Krasnodębski w rozmowie z portalem wPolityce.pl


wPolityce.pl: Media niemieckie w mocny sposób wypowiadają się o inauguracji Trumpa. O czym może to świadczyć?

W niemieckich komentarzach często powtarza się wątek, że nie można już liczyć na Amerykanów, że ci, którzy kiedyś uczyli Niemców demokracji pogrążają się w szaleństwie i to Niemcy muszą wziąć odpowiedzialność za Europę, za Unię Europejską i zapewnić jej jedność. Uderzające było to jak bardzo amerykański jest Trump. Tak myślących ludzi spotyka się na ulicach Ameryki. Amerykańska duma wciąż różni ją od Europy. Hasło „America first” to wątek, który pojawiał się też w przemówieniach Obamy. Mimo to w europejskich mediach panuje histeria. Rozstrząsa się psychikę Trumpa, zadając pytanie o to, czy nie jest on socjopatą, człowiekiem niezrównoważonym. Pojawiają się też komentarze do wypowiedzi Kerry’ego, który pytany w Davos o sprawę umowy z Iranem i przyszłość nowej administracji zasygnalizował, że być może Trump nie dokończy kadencji. W związku z tym zwraca się uwagę na wiceprezydenta, który miałby zastąpić Trumpa. W Niemczech wciąż istnieje przekonanie, że Trump to wypadek przy pracy, a jego kadencja nie potrwa zbyt długo. Wszystko to pokazuje, że Trump nie jest przeciwnikiem jedynie dla amerykańskiego establishmentu, ale klasy globalnej, która myśli, że to ona wyznacza demokratyczne standardy i go pojawia się polityk wypowiadający się i działający inaczej, zostaje ogłoszony wrogiem „liberalnej demokracji”.

Na tym się chyba nie skończy. Marine Le Pen może za chwilę zostać prezydentem Francji albo przynajmniej osiągnąć bardzo dobry wynik.

Siły liberalne, lewicowe aż po centrum sieją panikę. Pojawiają się takie określenia jak faszyzm, seksizm, rasizm. Przy okazji wrzuca się różne postacie do jednego worka i sugeruje, że pomimo różnic wynikających z tego skąd te osoby pochodzą, to wszystkie są takie same. W jednym artykule wymienia się Orbana, Kaczyńskiego, Trumpa, Erdogana a nawet prezydenta Egiptu, Al-Sisiego. Ktoś może dojść do wniosku, że w Polsce, na Węgrzech czy w USA opozycja jest zamykana do więzień, padają wyroki śmierci. Ta lewicowo-liberalna międzynarodówka wytwarza atmosferę zagrożenia, sugerując, że na świecie panuje wojna klasowa, jest jeden wielki konflikt i ciemne siły podnoszą głowy, a poszczególnych polityków można traktować tak samo, nie biorąc pod uwagę żadnych lokalnych przykładów. To neomarksistowska perspektywa. Podstawy protestów w poszczególnych krajów często są bardzo różne.

Cały wywiad przeczytasz na portalu [wPolityce.pl]

fot.wPolityce.pl

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook