Jedynie prawda jest ciekawa


Krajewski: Ustalenia nie rozwiązują problemów

05.01.2012

Wdrożenie przepisów będzie prostsze, pacjentom zapewniona zostanie dobra opieka, jeśli przepisy dotyczące wypisywania recept nie będą nam przeszkadzać w pracy – mówi nam Jacek Krajewski, szef Porozumienia Zielonogórskiego.

Stefczyk.info: Brał Pan udział w spotkaniach z premierem oraz ministrem Arłukowiczem ws. ustawy refundacyjnej i protestu lekarzy. Jest Pan usatysfakcjonowany wynikiem rozmów?

Jacek Krajewski: Na wczorajszym spotkaniu z premierem środowisko lekarzy zaproponowało sposób rozwiązania problemu związanego z ustawą refundacyjną oraz harmonogram prac potrzebnych do rozwiązania sytuacji. Te ustalenia nie rozwiązują problemu, dopóki nie zostaną podjęte działania, które zmniejszą ryzyko wypisywania recept i zlikwidują kary za błędy w recepcie.

Jakie zmiany muszą zajść?

Chodzi m.in. o uregulowanie statusu pacjenta. Na razie nie ma narzędzia, które poświadczałoby w sposób wiarygodny ubezpieczenie pacjenta oraz jego prawo do leczenia. Potrzebne są również zmiany dotyczące dokumentowania względów medycznych, potrzebne jest obwieszczenie dotyczące sposobu wypisywania recept. O tym rozmawialiśmy wcześniej z premierem Tuskiem oraz wczoraj w czasie spotkania.

Harmonogram zaproponowany przez lekarzy został zaakceptowany?

Harmonogram został przelany na papier i zaakceptowany na spotkaniu z ministrem zdrowia, prezesem NFZ, prezesem Naczelnej Rady Aptekarskiej oraz organizacjami praw pacjentów. To jest dla nas pewna mapa drogowa. Z tymi dokumentami możemy pójść do kolegów z naszej organizacji, przedstawić sytuację oraz zastanowić się, jak działać dalej.

Jednak obecne regulacje wciąż obowiązują. Jest jakaś szansa na szybkie zakończenie sporu?

Oczekujemy obwieszczenia prezesa NFZ, które zapewni nam, że Fundusz nie będzie nakładał kar na lekarzy dopóki nie zostanie wdrożony system rejestrujący ubezpieczonych. Komunikat głosi, że prezes wyda takie obwieszczenie. Na razie został zrobiony krok do przodu. Jednak obecnie mamy zaledwie propozycję rozwiązania. To rozwiązanie muszą jeszcze zaakceptować koledzy z Porozumienia. Oni mogą się na nie zgodzić, ale mogą również je odrzucić. Dopiero wtedy będę mógł powiedzieć, jakie są szansę na koniec sporów.

Czyli żadna decyzja dotycząca protestu pieczątkowego nie została podjęta?

Nie. Na razie żadnej decyzji nie ma.

W czasie Państwa spotkania z ministrem Arłukowiczem premier Donald Tusk wystąpił na konferencji prasowej. Mówił, że za chaos i problemy pacjentów odpowiadają lekarze, ustawa jest dobra, a protestującym chodzi tylko o wygodę i komfort w pracy. Jak Pan to ocenia?

To bardzo niezręczne sformułowanie. Nam nie chodzi o wygodę, nam chodzi o bezpieczeństwo. Myśmy tłumaczyli premierowi, że nie oceniamy celu, w jakim ustawa została uchwalona. Rozumiemy, że jest kryzys, więc wydatki trzeba racjonalizować. Taką filozofię przedstawił szef rządu. Jednak nasze protesty dotyczą sposobu wdrażania rozwiązań ustawowych. Wdrożenie ich będzie prostsze, pacjentom zapewniona zostanie dobra opieka, jeśli przepisy dotyczące wypisywania recept nie będą nam przeszkadzać w pracy. Tu nie chodzi o wygodę. Chodzi o to, by pacjent był przyjmowany przez lekarza bez zbędnych problemów, żeby lekarz nie tracił czasu na wyszukiwanie w książkach informacji, jaki jest poziom odpłatności, zwracał uwagi na administracyjne sprawy. On powinien się zajmować pacjentem, a nie biurokracją. Tu chodzi o bezpieczeństwo nasze i pacjentów. Tu nie chodzi o wygodę. Nie można nazwać wygodą sprzeciwu przeciwko sytuacji, w której lekarz wypisując źle receptę może otrzymać kilkadziesiąt tysięcy złotych kary. To bardzo niezręczne określenie premiera.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 5. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 6. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 7. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 8. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook