Jedynie prawda jest ciekawa


Krajewski: To skutek niedoboru środków

28.11.2012

O sytuacji w polskich szpitalach oraz systemie finansowania świadczeń medycznych portal Stefczyk.info rozmawia z Jackiem Krajewskim, szefem Porozumienia Zielonogórskiego.

Stefczyk.info: Media informują o kolejnych problemach szpitali w Polsce. Wstrzymywane są przyjęcia do placówek. Z czego wynikają te problemy?

Jacek Krajewski: Mamy problemy z sytuacją finansową w szpitalach. To wynika z faktu, że NFZ zakontraktował liczbę świadczeń, która nie jest wystarczająca. Placówki wykonują więc świadczenia w wyższej liczbie. Przypadków, które nazywamy przypadkami ratującymi życie, było więcej niż przewidziano. Pacjenci nie przewidują, że będą chorować. Szpitale świadczą usługi wtedy, gdy jest to potrzebne. Tymczasem NFZ nie ma nieograniczonych pieniędzy, więc nie jest w stanie płacić za nadwykonania. W związku z tym doprowadzono do sytuacji, w której Fundusz nie może się wywiązać za zobowiązań. To oznacza, że szpitale muszą w sposób drastyczny oszczędzać. Jednym ze sposobów oszczędzania jest wstrzymanie przyjęć planowanych. Pacjenci muszą czekać, ponieważ ich zabiegi muszą być przesuwane na następny rok. To skutek niedoboru środków w systemie.

Skala w tym roku wydaje się jednak być większa.

To się powtarza cyklicznie. Co roku mamy do czynienia z takimi problemami. Co roku mamy niedobory świadczeń, co roku zapotrzebowanie jest większe niż możliwości NFZ. Obecnie sytuacja jest podobna, środków jest za mało, by zapewnić potrzeby pacjentów. Zaplanować tego w sposób idealny nie można. Na całym świecie są podobne problemy. Potrzeby zdrowotne są większe niż możliwości systemu. Nie mamy do czynienia z sytuacją niezwykłą dla Polski. Jak zwykle sytuacja jesienią jest dramatyczna, dochodzi do napięć na linii szpitale-NFZ. To widać od lat.

Jak poprawić sytuację?

W systemie zdrowotnym popyt zawsze jest większy niż podaż. Można to jednak regulować, np. wprowadzając mechanizmy jak na Zachodzie. Tam znacznie więcej kompetencji ma podstawowy szczebel opieki medycznej. Pacjenci, którzy nie muszą trafiać do specjalistów czy szpitali, mogą uzyskać świadczenie na najniższym możliwym szczeblu opieki medycznej. Liczba bramek, które powodują, że pacjent przechodzi do wyższego szczebla opieki medycznej, jest określona i sprecyzowana. W Polsce kilka lat temu nastąpiło rozszczelnienie systemu. W kilkunastu przypadkach pacjenci mogą trafić do specjalistów bez żadnej konsultacji z lekarzem podstawowej opieki medycznej. W związku z tym wiele świadczeń jest niekontrolowanych merytorycznie. Pacjenci chodzą do specjalistów, choć mogliby konsultacje odbyć na znacznie niższym i tańszym poziomie. Część z nich nie musiałaby wtedy udawać się w ogóle do specjalisty. Zaniedbania systemowe powodują niekontrolowany wypływ środków.

Zgodnie z przyjętą niedawno ustawą szpitale, które nie będą miały zbilansowanego budżetu na koniec 2012 roku, mają zostać skomercjalizowane. Jakie to może przynieść skutki?

Ja jestem w pewnym stopniu zwolennikiem prywatyzacji placówek. To jest jeden z kierunków, które należy pochwalić. Jednak nie możemy mieć do czynienia z dziką prywatyzacją. Gdy samorządy nie będą w stanie pomóc placówce, znalezienie inwestora, środków z zewnątrz, jest sposobem na ratowanie części placówek. Jednak część z nich nie udźwignie zapewne tego ciężaru. Może się zdarzyć, że część z nich będzie znikać z mapy sieci placówek zdrowotnych. One w trudnych rynkowych warunkach, przy dużym zadłużeniu, przy błędach inwestycyjnych będą padać. Może się okazać, że ustawa zrewolucjonizuje trochę rynek, stworzy możliwości komercjalizacji szpitali, ale jedynie takich placówek, które nieźle funkcjonują. Te najsłabsze w mojej ocenie odpadną.

Rozmawiał TK
[Fot. Sxc.hu]

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook