Jedynie prawda jest ciekawa


Krajewski: To skutek niedoboru środków

28.11.2012

O sytuacji w polskich szpitalach oraz systemie finansowania świadczeń medycznych portal Stefczyk.info rozmawia z Jackiem Krajewskim, szefem Porozumienia Zielonogórskiego.

Stefczyk.info: Media informują o kolejnych problemach szpitali w Polsce. Wstrzymywane są przyjęcia do placówek. Z czego wynikają te problemy?

Jacek Krajewski: Mamy problemy z sytuacją finansową w szpitalach. To wynika z faktu, że NFZ zakontraktował liczbę świadczeń, która nie jest wystarczająca. Placówki wykonują więc świadczenia w wyższej liczbie. Przypadków, które nazywamy przypadkami ratującymi życie, było więcej niż przewidziano. Pacjenci nie przewidują, że będą chorować. Szpitale świadczą usługi wtedy, gdy jest to potrzebne. Tymczasem NFZ nie ma nieograniczonych pieniędzy, więc nie jest w stanie płacić za nadwykonania. W związku z tym doprowadzono do sytuacji, w której Fundusz nie może się wywiązać za zobowiązań. To oznacza, że szpitale muszą w sposób drastyczny oszczędzać. Jednym ze sposobów oszczędzania jest wstrzymanie przyjęć planowanych. Pacjenci muszą czekać, ponieważ ich zabiegi muszą być przesuwane na następny rok. To skutek niedoboru środków w systemie.

Skala w tym roku wydaje się jednak być większa.

To się powtarza cyklicznie. Co roku mamy do czynienia z takimi problemami. Co roku mamy niedobory świadczeń, co roku zapotrzebowanie jest większe niż możliwości NFZ. Obecnie sytuacja jest podobna, środków jest za mało, by zapewnić potrzeby pacjentów. Zaplanować tego w sposób idealny nie można. Na całym świecie są podobne problemy. Potrzeby zdrowotne są większe niż możliwości systemu. Nie mamy do czynienia z sytuacją niezwykłą dla Polski. Jak zwykle sytuacja jesienią jest dramatyczna, dochodzi do napięć na linii szpitale-NFZ. To widać od lat.

Jak poprawić sytuację?

W systemie zdrowotnym popyt zawsze jest większy niż podaż. Można to jednak regulować, np. wprowadzając mechanizmy jak na Zachodzie. Tam znacznie więcej kompetencji ma podstawowy szczebel opieki medycznej. Pacjenci, którzy nie muszą trafiać do specjalistów czy szpitali, mogą uzyskać świadczenie na najniższym możliwym szczeblu opieki medycznej. Liczba bramek, które powodują, że pacjent przechodzi do wyższego szczebla opieki medycznej, jest określona i sprecyzowana. W Polsce kilka lat temu nastąpiło rozszczelnienie systemu. W kilkunastu przypadkach pacjenci mogą trafić do specjalistów bez żadnej konsultacji z lekarzem podstawowej opieki medycznej. W związku z tym wiele świadczeń jest niekontrolowanych merytorycznie. Pacjenci chodzą do specjalistów, choć mogliby konsultacje odbyć na znacznie niższym i tańszym poziomie. Część z nich nie musiałaby wtedy udawać się w ogóle do specjalisty. Zaniedbania systemowe powodują niekontrolowany wypływ środków.

Zgodnie z przyjętą niedawno ustawą szpitale, które nie będą miały zbilansowanego budżetu na koniec 2012 roku, mają zostać skomercjalizowane. Jakie to może przynieść skutki?

Ja jestem w pewnym stopniu zwolennikiem prywatyzacji placówek. To jest jeden z kierunków, które należy pochwalić. Jednak nie możemy mieć do czynienia z dziką prywatyzacją. Gdy samorządy nie będą w stanie pomóc placówce, znalezienie inwestora, środków z zewnątrz, jest sposobem na ratowanie części placówek. Jednak część z nich nie udźwignie zapewne tego ciężaru. Może się zdarzyć, że część z nich będzie znikać z mapy sieci placówek zdrowotnych. One w trudnych rynkowych warunkach, przy dużym zadłużeniu, przy błędach inwestycyjnych będą padać. Może się okazać, że ustawa zrewolucjonizuje trochę rynek, stworzy możliwości komercjalizacji szpitali, ale jedynie takich placówek, które nieźle funkcjonują. Te najsłabsze w mojej ocenie odpadną.

Rozmawiał TK
[Fot. Sxc.hu]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook