Jedynie prawda jest ciekawa


Krajewski: Szpitale oszczędzają na personelu

04.06.2012

Nadchodzi kolejny problem w polskiej służbie zdrowia. Szpitale muszą zbilansować budżety, tną więc pensję i zwalniają pracowników. O sprawie pisze „Rzeczpospolita”. Działania szpitali są spowodowane koniecznością osiągnięcia rentowności do końca roku. Jeśli nie uda się tego zrobić, placówki będą albo dofinansowane przez samorządy, a tym brakuje pieniędzy, albo będą musiały zostać przekształcone w spółki.

O kolejnych problemach systemu opieki medycznych portal Stefczyk.info rozmawia z Jackiem Krajewskim, szefem Porozumienia Zielonogórskiego.

Stefczyk.info: Na ile poważny jest problem opisywany przez „Rzeczpospolitą”?

Jacek Krajewski: To jest bardzo poważne zagrożenie. Szpitale polskie, tak jak cały system opieki medycznej, są bowiem niedofinansowane. Tymczasem największym wydatkiem szpitali w Polsce są wydatki na pensje pracowników. Menadżerowie szpitali, pomimo tego, że jakość świadczeń zależy od wykwalifikowania personelu, muszą ciąć tam, gdzie wydają najwięcej. To odbija się na pracownikach.

To spore zagrożenie

Tak, to poważny problem społeczny. Wiele szpitali to bardzo ważne placówki medyczne w danym regionie. Pracownicy służby zdrowia w wielu miejscach w Polsce nie wyobrażają sobie już cięć pensji. Pensje w tym obszarze są i tak niskie. Wszyscy jesteśmy wysoko wykwalifikowanym personelem. Cięcia pensji dla takich ludzi są zawsze bardzo kontrowersyjne.

Może pieniądze są źle wykorzystywane?

To nie jest wina menedżerów źle wykorzystujących środki. Produktem zakładu medycznego są świadczenia medyczne. Problem polega na tym, że za dane świadczenia placówki otrzymują zbyt niskie środki. NFZ daje ich zbyt mało. Szpitale tymczasem muszą utrzymywać bazę i odpowiednie warunki, jakie są wymagane przez NFZ. To powoduje, że szpitale stają pod ścianą. Nie mają środków na działanie i muszą szukać na siłę oszczędności. Nie mają bowiem pieniędzy na spełnienie warunków Funduszu.

Czym to grozi?

Że mogą nie otrzymać w ogóle kontraktu. Jeśli już kontrakt został podpisany każda kontrola w takiej placówce może zdecydować o zawieszeniu jej działalności. Zaczynają więc szukać oszczędności w swoich zakładach. One wyglądają tak, że tnie się pensje lub zwalnia personel. W zależności od tego, jak przewidziano te działania, załoga jest świadoma nadchodzących zwolnień.

Nie zawsze tak jest?

Nie. Zdarza się, że dyrektor nagle przychodzi z taką informacją. Wtedy w zakładzie natychmiast mamy do czynienia z kryzysem. Szpitale są w ciężkiej sytuacji finansowej i to pomimo struktury wydatków NFZ.

Co ma Pan na myśli?

W Polsce stosunkowo duże środki Fundusz przeznacza na tzw. opiekę zamkniętą, czyli właśnie na działalność szpitali. To sytuacja odwrotna niż w całej Europie. W wielu krajach widać rozwiązania, które powodują, że pacjent do szpitala trafia w ostateczności. U nas jest odwrotnie, do szpitala trafia się szybko. I mimo tego dzieją się takie rzeczy, jak sytuacje opisane przez „Rzeczpospolitą”. Ciągłe niedofinansowanie opieki medycznej powoduje, że menedżerowie szukają oszczędności w wydatkach na pensje.

Rozmawiał KL
[Fot. Sxc.hu]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 3. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 4. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 5. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 6. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 7. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook