Jedynie prawda jest ciekawa


Krajewski: Minister Boni ma czas do września

20.01.2012

Ta sprawa jest dla nas bardzo ważna. Chodzi o możliwość sprawdzenia, jaki status ma chory oraz aktualizacji naszych informacji – mówi portal Stefczyk.info Jacek Krajewski.

Steczyk.info: Minister Michał Boni zaprezentował dziś założenia komputerowego rejestru ubezpieczonych. To będzie ważne narzędzie pracy lekarzy?

Jacek Krajewski: Budowa tego systemu jest ważna nie tylko dla lekarzy, ale również dla wszystkich świadczeniodawców, którzy mają podpisane kontrakty z NFZ. Dzięki naszej akcji protestacyjnej pokazaliśmy, że państwo jest niewydolne, nie jest w stanie w sposób prawidłowy przeprowadzać zmian w systemie zdrowia. To pokazuje choćby właśnie sprawa systemu, o którym rozmawiamy. Wciąż nie ma możliwości sprawdzenia statusu pacjenta.

Minister zapowiedział, że system będzie gotowy najwcześniej we wrześniu

To optymistyczna zapowiedź, jak rozumiem. Liczymy jednak, że uda się dotrzymać tego terminu. Ta sprawa jest dla nas bardzo ważna. Chodzi o możliwość sprawdzenia, jaki status aktualnie ma chory. Obecnie zdarza się tak, że NFZ informuje nas, że chory, którego wcześniej leczyliśmy, już ubezpieczony nie jest. Tymczasem, gdy był u nas, pokazywał uprawnienia do leczenia. Budowa tego systemu jest bardzo ważna, ale nie jest prosta.

Zapowiedzi ministra oznaczają, że lekarze będą pracować bez takiego systemu przez kilka miesięcy. Spodziewa się Pan problemów?

Wierzę, że minister Boni ma dobrą wolę załatwienia tej sprawy. Liczę natomiast, że instytucje państwa będą działały stosownie do sytuacji, że wykażą się rozsądkiem. Będziemy kontrolować prawa pacjentów na tyle, na ile możemy. Liczymy, że instytucje, które z kolei kontrolują nas, będą wyrozumiałe.

Minister zapowiedział dziś budowę systemu, który powinien działać już od 1 stycznia. Czy nie czuje się Pan w tej sprawie oszukany?

Nie chcę używać dużych słów. Spięcie, do jakiego doszło na początku stycznia, świadczy o tym, ile problemów narosło w tej sprawie. Sądzę, że dopiero obecnie wiele osób zorientowało się, jak dużo jest do zrobienia w kwestii uszczelnienia systemu oraz naprawienia błędów, które popełniła m.in. poprzednia minister. Podobny system obiecywany jest od lat. Obecnie trzeba dać rządzącym kredyt zaufania. Liczę, że minister Boni doprowadzi do zbudowania tego systemu.

Słowa o pewnym skandalu nie są uprawnione?

Można mówić, że to skandal, jednak ja wierzę, że obecnie uświadomiliśmy społeczeństwu i władzy patologie i brak przygotowania do reformy. Liczę, że to spowoduje realizację planów ministra Boniego. Jeśli do tego nie dojdzie, jeśli we wrześniu nie będzie gotowy ten system będziemy protestować. Termin wrześniowy traktuję jako termin ostatecznego załatwienia tej sprawy. Jednak teraz trzeba dać szansę tym, którzy chcą zbudować potrzebny nam system.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[fot. PAP/Paweł Kula]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook