Jedynie prawda jest ciekawa


Kownacki: Zwolnienia w Mielcu i Świdniku były niedopuszczalne. WIDEO

01.11.2016

"Nie chcemy budować wspólnej platformy dla śmigłowców wielozadaniowych. Można kupić dobre śmigłowce dla wojsk specjalnych i dobre śmigłowce do transportu żołnierzy. Dzięki temu są one tańsze, ponieważ nie muszą być one przerabiane i dostosowywane do różnych wymagań" - wyjaśniał w Telewizji Trwam Bartosz Kownacki.

Wiceminister obrony narodowej podkreślił, że Polska nie zrezygnowała z zakupu śmigłowców wielozadaniowych. "MON będzie kupować śmigłowce wielozadaniowe, ale w różnych postępowaniach" - zaznaczył. Kownacki zaznaczył, że gdyby Polska zdecydowała się na zakup francuskich Caracali, wiązałoby się to z kolejnymi zwolnieniami z Świdniki i Mielcu. "Mamy zakłady w Mielcu i Świdniku, które produkują śmigłowce. Rok temu mówiliśmy, że należy ostrożnie podchodzić do propozycji francuskiej, a jeżeli już to musi być ona bardzo dobrą ofertą gospodarczą. Wprowadzenie śmigłowca Caracal powodowało, że przez najbliższe lata to francuskie śmigłowce byłyby kupowane, a jednocześnie nie byłoby tutaj zakładów produkcyjnych, a byłaby tylko montownia. (…) Byłyby kolejne zwolnienia w Świdniku i Mielcu, a na to nie mogliśmy sobie pozwolić. Trzeba robić wszystko, aby państwo mogło korzystać z tych śmigłowców, które produkowane są w tym państwie" - podkreślił.

Wiceminister tłumaczył, że zakup śmigłowców szturmowych musi wiązać się z rozwojem obrony przeciwlotniczej. "Jeżeli nie mamy obrony przeciwpowietrznej to taki śmigłowiec, który kosztuje ogromne pieniądze może utrzymać się w powietrzu przez kilka minut. Potrzebujemy innych systemów obronnych. Co z tego, że kupimy śmigłowce szturmowe, skoro swoją zdolność bojową będą mogły utrzymać w powietrzu przez kilka minut, bo zostaną zestrzelone" - tłumaczył Kownacki.

Odniósł się także od pomysłu o wspólnym budowaniu śmigłowców z Ukrainą."Jeżeli ktoś śmieje się z tego (…) to najwidoczniej tylko dlatego, aby zaszkodzić polskiej gospodarce i polskiemu przemysłowi. Dzisiaj Amerykanie i Niemcy korzystają z tych doświadczeń, które są na Ukrainie. My tez powinniśmy z tych doświadczeń korzystać" - powiedział. Kownacki zdradził, że wymagania jakie sformułowali dowódczy wojskowi dot. potrzeby zakupu śmigłowców, były nie do spełnienia. "Wymagania napisane przez wojskowych były tak napisane, że nie było na świecie śmigłowca, który spełniałby wymagania dla Polskich Sił Zbrojnych" - poinformował.

kk/Telewizja Trwam

kk/TV Trwam

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook