Jedynie prawda jest ciekawa


Kownacki: Zrozumiały strach Tuska

27.03.2013

Rozmowa z mecenasem Bartoszem Kownackim, pełnomocnikiem części rodzin ofiar tragedii smoleńskiej.

Stefczyk.info: NSA uznał, że KPRM nie musi ujawniać notatki z rozmów Donalda Tuska i Władimira Putina prowadzonych w kwietniu 2010 roku. Jak pan ocenia to orzeczenie?

Bartosz Kownacki: Niestety to orzeczenie było do przewidzenia. Znając sposób pracy Kancelarii Premiera, znając orzeczenia sądów w Polsce, można powiedzieć, że to rozstrzygnięcie nie jest zaskoczeniem. Ja ze smutkiem przyjmuję tę sprawę. Bowiem ona wpisuje się w szereg innych wiadomości, których premier Donald Tusk nie ujawnia. Ich przekazanie bowiem byłoby obciążające dla premiera na tyle, że być może musiałby się pożegnać z pełnioną przez siebie funkcją. Pamiętajmy, że Tusk odmówił również wiedzy o sposobie i okolicznościach podjęcia decyzji o trybie prowadzenia śledztwa smoleńskiego, o tym, jaka umowa w tej sprawie została podjęta, na podstawie jakich materiałów podejmowane w tej sprawie decyzje itd. Nie przekazano również dokumentów związanych ze spotkaniami premiera z rodzinami ofiar katastrofy smoleńskiej czy ze spotkania, na którym padły słowa o zakazie otwierania trumien. To wpisuje się w jedną metodę działania - utajnianie wiadomości, które mogą obciążyć premiera Tuska. W imię utajniania tych informacji angażuje się wielkie środki.

Może dobrze, że takie wiadomości nie są ujawniane?

Można zrozumieć, że premier Tusk ujawniania takich wiadomości i materiałów się boi. Jednak opinia publiczna ma prawo poznać takie wiadomości w tak ważnej sprawie. Obowiązkiem rządu jest upublicznianie takich dokumentów. W tym konkretnym przypadku nie przyjmuję do wiadomości tłumaczenia, że dobro polityki zagranicznej wymaga utajnienia tych materiałów. Co do zasady rozmowy przywódców powinny być objęte tajemnicą, ale nie w tak ważnej sprawie, nie w sprawie, w której można artykułować wprost zarzuty wobec premiera Tuska.

Treść rozmowy ma znaczenie?

Ogromne. Taka rozmowa pozwoliłaby przecież na ocenę, czego Donald Tusk był świadomy, czy popełnił błędy, czy poddał się oczekiwaniom rosyjskim, czy zdecydował się realizować rosyjskie interesy. Mamy prawo do takich informacji. I liczę, że my je poznamy, że one zostaną ujawnione. Liczę, że zdążymy przed zniszczeniem tych materiałów. Są sytuacje, które umożliwiają zgodne z prawem niszczenie dokumentów.

Co może stać za takim podejściem NSA do tej sprawy?

Ja tej motywacji nie znam. Trudno tu spekulować. W mojej ocenie sąd powinien podjąć inną decyzję. W mojej ocenie na podstawie prawa do informacji publicznej społeczeństwo powinno te dokumenty poznać, ten materiał powinien być udostępniony. Ja w tej sprawie nie rozumiem argumentu na rzecz utajniania tych wiadomości. Wyjaśnienie wszelkich okoliczności sprawy śmierci Prezydenta RP i innych ofiar tragedii smoleńskiej jest ważniejsze niż ochrona stosunków polsko-rosyjskich. Zresztą, jak sam premier Tusk mówi, strona rosyjska nie przestrzega dobrych praktyk w relacjach z Polską. Ważniejsza jest polska racja stanu, prawo opinii publicznej do wiadomości. Sąd uznał inaczej. Ciekawe, czy w ogóle wiedział, o czym mowa.

Sądzi pan, że sąd zapoznał się z tymi notatkami?

Nie mam pewności. Na pewno jednak w tej sprawie sąd powinien się z treścią dokumentów zapoznać. Wprawdzie NSA ocenia sprawę jedynie pod kątem proceduralnym, ale w tak newralgicznej sytuacji sędzia powinien się z materiałem zapoznać. Niestety jednak z treści uzasadnienia w tej sprawie, z relacji z procesu wynika, że sąd treści notatek mógł nie znać. NSA mógł przyjąć tę sprawę na wiarę, na słowo premiera.

Co dalej? Jak orzeczenie NSA może wpłynąć na działania władz?

Jak już mówiłem ten przypadek jest kolejną podobną sprawą. Obecne orzeczenie może skutkować tym, że coraz trudniej będzie opinii publicznej dotrzeć do wiadomości, dotyczących katastrofy smoleńskiej. W tej sprawie mieliśmy już nawet próby ustawowego ograniczenia dostępu do informacji publicznych. Robi się coraz więcej, by utajnić niewygodne wiadomości przed opinią publiczną, pełnomocnikami, rodzinami ofiar, a nawet przed prokuraturą. To będzie powodowało, że w sprawie smoleńskiej będzie coraz więcej niewyjaśnionych białych plam. Jednak liczę na to, że je wszystkie uda się wyjaśnić. Do tego jednak trzeba zmienić obecną władzę.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/Rafał Guz]

Warto poczytać

 1. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 2. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 3. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 4. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 5. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 6. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 7. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook