Jedynie prawda jest ciekawa


Kownacki: Zdarzyło się coś nieprzewidzianego

21.06.2013

Rozmowa z mecenasem Bartoszem Kownackim, pełnomocnikiem m.in. Ewy Błasik w śledztwie smoleńskim, posłem PiS

Stefczyk.info: Ewa Błasik żona śp. gen. pilota Andrzeja Błasika brała udział w przesłuchaniu, w czasie którego miała odsłuchać zapisy z rozmów z tupolewa. Rosjanie chcieli wiedzieć, czy rozpoznaje głos swojego męża. Nie rozpoznała. Pan był obecny w czasie tych czynności. Jak Pan tę sytuację ocenia?

Bartosz Kownacki: Należy rozdzielić w tej sprawie ocenę dotyczącą strony rosyjskiej oraz polskiej. Zachowanie Rosjan uważam za skandaliczne. Mamy sytuację oburzającą, gdy zmusza się kogokolwiek do udziału w takich czynnościach. W mojej ocenie my mogliśmy odmówić udziału w tej czynności, nikt nie mógł nas zmusić. Ten wniosek, ta prośba była nieludzka. Nie wiem, jak można było na taki pomysł wpaść. To jest nielogiczne w sensie dowodowym. Wartość dowodowa odsłuchania nagrania, które nie jest dobrej jakości, przez nieprofesjonalistę, osobę przeżywającą, będącą w emocjach, jest żadna. Taki dowód jest bezwartościowy, Od tego są biegli, specjaliści, próbki głosu np. gen. Błasika. Nie ma potrzeby nękania nikogo. To jest nieludzkie i nie ma wartości dowodowej.

Co można było usłyszeć na tej taśmie?

Jakość tego nagrania jest bardzo słaba, tam trudno nawet cokolwiek rozpoznać. To muszą robić specjaliści, do tego muszą być wykorzystywane specjalistyczne urządzenia.

Jak polska strona odnosiła się do tej czynności?

Sądzę, że polska prokuratura ocenia zasadność tego przesłuchania w sposób podobny do mnie. Ona jednak musi realizować wniosek o pomoc prawną. Sama procedura jednak odbyła się w sposób bardzo godny. Prokuratura zachowała się w sposób dobry. Brano pod uwagę nawet, że możemy odmówić wzięcia udziału w tym przesłuchaniu. Sądziłem jednak, że to dla nas będzie korzystne, by jednak pojawić się prokuraturze.

Dlaczego?

Nie chcieliśmy dawać nikomu żadnych pretekstów do krytykowania nas i utrudniania nam działania w przyszłości. Uznałem, że lepiej się zmierzyć z tymi zapisami. Wszystko przebiegło tak, jak powinno.

Czy udział w tej czynności śledczej wniosła coś do Pana wiedzy o przyczynie tragedii smoleńskiej?

Warto mieć szersze spojrzenie na pewne sprawy, jednak ten materiał to jest powtórzenie tego, co znamy ze stenogramów. Nagranie ma oczywiście swoją dynamikę, jednak treść znamy. Ważna jedynie jest atmosfera w kokpicie. Stenogramy pozwalają na chłodną analizę materiału, ale nie pokazują, co dzieje się, jakie są emocje osób nagranych. Odsłuchanie nagrania pozwala poczuć, co działo się w kokpicie. Tam panowała normalna atmosfera. Teorie o presji, czy naciskach padają przy odsłuchiwaniu tych rozmów. Tam nie ma emocji, nie ma działania pod presją, napięcia. To, w jaki sposób ludzie mówią, świadczy o tym, co przeżywają. Te nagrania wykluczają presję, naciski. Słychać, że atmosfera w kokpicie nie wpływa w żaden sposób na obniżenie bezpieczeństwa lotu. Słychać również wielki spokój, spokój do samego końca. Słychać, że zdarzyło się coś nagłego. Załoga do ostatnich sekund jest przekonana, że przeleci nad pasem i odejdzie. Piloci nie mają świadomości, że dzieje się coś złego. Zdarzyło się coś nieprzewidzianego.

Rozmawiał Nal
[Fot. Raport Millera]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook