Jedynie prawda jest ciekawa


Kownacki: Uniki władz to dowód niekompetencji

22.01.2013

Rozmowa z mecenasem Bartoszem Kownackim, pełnomocnikiem części rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej.

Stefczyk.info: W ostatnich dniach na rynku pojawił się film "Anatomia upadku" Anity Gargas. Film pokazuje, że w zasięgu ręki są dowody - zeznania świadków czy choćby obraz z lotu ptaka z miejsca tragedii - pokazujące, że oficjalna wersja wydarzeń dotycząca przebiegu katastrofy smoleńskiej nie jest prawdziwa i nie może być prawdziwa. Jak rozumieć fakt, że mimo tego, że nawet proste działania pokazują fałsz oficjalnej wersji, jest ona wciąż utrzymywana i powtarzana w Polsce?

Bartosz Kownacki: Przede wszystkim należy oddać szacunek i dziękować tym, którzy pracują na rzecz dotarcia do prawdy o katastrofie smoleńskiej, którzy nie boją się jechać do Rosji i ryzykując podejmują starania związane z szukaniem prawdy. Pani Anicie Gargas i innym dziennikarzom badającym sprawę smoleńską należą się podziękowania. Odnosząc się do pytania należy stwierdzić, że raport Millera jest jedynie kopią raportu Anodiny. On nie jest wynikiem własnych przemyśleń czy przeprowadzonych badań. On w swojej istocie oparty jest na tych samych dokumentach. Raport Millera był realizowany do z góry przyjętej tezy. On miał udowodnić tezę rosyjską. Jeśli fakty przeczyły tej tezie, je się pomijało. Tymczasem Rosjanie wciąż chcą udowodnić, że winę za tę katastrofę ponoszą jedynie Polacy. Do tego potrzebne było więc im takie a nie inne zobrazowanie przebiegu katastrofy.

Polskie władze zachowują się podobnie.

Jest zasadnym pytanie, dlaczego komisja Millera nie dotarła do tych świadków, co redaktor Gargas, dlaczego nie zrobiła oblotu nad miejscem katastrofy, który jest pokazany w filmie? Gdyby takie eksperymenty przeprowadzono w czasie pracy komisji, można byłoby obecnie konfrontować ustalenia i dokumenty komisji z przekazem filmu. Jednak takiej dokumentacji nie ma. To pokazuje jakość pracy. To również pokazuje, po co była prowadzona praca MAK. Ona nie miała wyjaśnić przyczyn katastrofy, a jedynie obarczyć winą Polaków. Niestety w tej sprawie znać o sobie dają również fatalne skutki braku mobilności polskich instytucji. Przecież to nie jest pierwszy film o katastrofie. Wszyscy świadkowie, do których dotarli dziennikarze i autorzy filmów, powinni być przesłuchani przez polską prokuraturę i stronę rosyjską. Co innego składać zeznania, co innego mówić o czymś w filmie. Gdyby polskie instytucje były mobilne, to powinni się zgłaszać do takich świadków. Oczywiście dziennikarzom łatwiej działać niż prokuratorom. Dziennikarz ryzykuje podejmując działanie, ale może działać w sposobów swobodny. Prokurator musi działać w ramach złożonego przez siebie wniosku, jest mniej mobilny. On może reagować, ale z duży opóźnieniem i musi się trzymać sztywnych reguł. Nie ulega jednak wątpliwości, że wszystkie tezy i wiadomości z filmów muszą być badane przez prokuraturę.

Dlaczego to tak wygląda?

To znów jest skutek decyzji podejmowanych zaraz po katastrofie smoleńskiej. Zgodziliśmy się na takie a nie inne rozwiązania prawne w sprawie śledztwa. Nawet rosyjski prokurator może w tej sprawie zrobić więcej niż polski. Gdyby polscy prokuratorzy mieli takie umocowanie jak rosyjscy, zapewne ta sprawa wyglądałaby inaczej. Obecnie symboliczne jest, że dopiero ponad dwa lata od katastrofy robi się ekshumacje czy bada brzozę w Smoleńsku.

Film pokazuje również, że strona rządowa nie jest zainteresowana rozmową z red. Gargas. Prokurator Seremet, premier, Jerzy Miller wielokrotnie odmawiają jej rozmowy, nie chcą odpowiadać na pytania. To pokazuje, że nie są zainteresowani wyjaśnianiem wątpliwości ws. Smoleńska. Czy w obecnej sytuacji politycznej uda się zrobić krok w kierunku prawdy smoleńskiej?

Warto zaznaczyć, że uniki przed konfrontacją premiera, czy Jerzego Millera dowodzą ich niekompetencji. Jeśli ktoś potrafi bronić swojej tezy, na pytania dziennikarzy będzie w stanie odpowiadać, a jego słowa będą się broniły. Gdyby Miller był w stanie bronić swoich tez, nie uciekałby od dyskusji. Jeśli robi uniki, to jest to de facto przyznaniem się do braku kompetencji. On nie potrafi bronić swoich tez. Niestety ja uważam, że dopóki sytuacja polityczna się nie zmieni, to my tej katastrofy nie wyjaśnimy. Na pewno nie zainteresujemy tą sprawą opinii publicznej, ani naszych zagranicznych partnerów. Boję się nawet, że działania prokuratury nic nie dadzą. Póki klimat polityczny się nie zmieni, nie pójdziemy naprzód. Przy premierze, który jasno deklaruje, że nie jest zainteresowany wyjaśnianiem sprawy, który ma na swoim koncie wiele błędów w tym postępowaniu, nie może się nic zmienić. Przecież wszyscy wiedzą, że były błędy po stronie urzędników, że komisja Millera działała źle, to sprawa smoleńska nie pójdzie do przodu.

Rozmawiał Nal
[Fot. Youtube.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook