Jedynie prawda jest ciekawa


Kownacki: Umorzenie rosyjskiego śledztwa możliwe

28.06.2012

O tym, czy umorzenie rosyjskiego śledztwa ws. katastrofy jest możliwe oraz o konsekwencjach takiego rozstrzygnięcia portal Stefczyk.info rozmawia z Bartoszem Kownackim, pełnomocnikiem części rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej.

Stefczyk.info: Dziennik “Fakt” pisze dziś, że Rosjanie zamierzają umorzyć śledztwo smoleńskie oraz, że sprawa nie zostanie nawet skierowana do sądu. Jak tłumaczy rzecznik Prokuratury Generalnej Mateusz Martyniuk Rosjanie wcale tego nie zapowiedzieli, a jego wypowiedź została zmanipulowana przez gazetę. Nie wchodząc w rozstrzygnięcie tego sporu chciałem Pana spytać, czy umorzenie rosyjskiego śledztwa jest możliwe?

Bartosz Kownacki: Taka decyzja nie byłaby zaskoczeniem. My nie spodziewamy się po wynikach pracy rosyjskich śledczych niczego, co przeczyłoby wynikom prac MAKu. Od początku nie podejrzewałem nawet, by śledztwo było rzetelne, ono po prostu będzie powtórzeniem tez MAKu. Nie wiem nawet, czy Komitet Śledczy uwzględnia w swoich pracach wyniki analiz podważających np. obecność gen. Błasika w kokpicie rządowego Tupolewa. Rosjanie realizują z góry przyjętą tezę. Ją opracowano kilka minut po katastrofie smoleńskiej. Podejrzewam, że postępowanie karne będzie jedynie powtórzeniem jej.

Czy rodziny, które Pan reprezentuje, biorą udział w tym śledztwie?

Rodziny składały wnioski o status pokrzywdzonych w tym śledztwie. Wypełniły wszelkie stosowne dokumenty. Jednak do dziś nie ma żadnego odzewu z Rosji w tej sprawie. One nie wiedzą nic o ewentualnym przyznaniu im tego statusu. To pokazuje, że Moskwa ogranicza im prawa. Ten status powinien im zostać przyznany. Nie wiem, czy rodziny pojechałyby do Moskwy składać wnioski dowodowe, albo zapoznawać się z aktami śledztwa, ale mogłyby korzystać z pomocy rosyjskich adwokatów. Status pokrzywdzonych im się należał. Rosjanie nawet takiego minimum nie chcą wypełnić.

Ostatnio pojawiły się informacje, że Rosjanie mogą nam oddać wrak Tupolewa. Czy zakończenie śledztwa będzie to bardziej prawdopodobne?

Do tej pory słyszeliśmy, że Moskwa nie przekaże Polsce wraku, ponieważ prowadzi śledztwo ws. katastrofy. Wydaje się, że po zakończeniu śledztwa ten zniszczony wrak będzie im już do niczego nie potrzebny. To może nas przybliżać do powrotu resztek wraku do kraju.

Co umorzenie śledztwa w Rosji będzie oznaczało dla rodzin i pełnomocników? Czy Rosja będzie mogła odmawiać wnioskom np. w przesłuchania?

Oczywiście, że tak może być. Nie znam szczegółów rosyjskich procedur, jeśli jednak są zbliżone do standardów, to Rosja będzie mogła odmawiać takim wnioskom. Jeśli śledztwo zostanie umorzone, a nikt wciąż nie będzie miał statusu osoby pokrzywdzonej to nawet nie ma możliwości zaskarżenia umorzenia. Po ewentualnej decyzji śledczych to postępowanie się po prostu zakończy. Teoretycznie, jeśli uzyskamy jakieś nowe informacje, Rosja będzie mogła kiedyś wznowić to postępowanie. Jednak wciąż nie widać żadnej woli znalezienia przyczyn katastrofy smoleńskiej. Widać jedynie chęć potwierdzenia przyjętej tezy.

Ktoś w Polsce ma możliwość naciskania na rosyjską prokuraturę?

Takiej możliwości nie ma. Miałyby ją rodziny, gdyby otrzymały status pokrzywdzonych. Na wymiar sprawiedliwości Rosji nie mamy żadnych możliwości nacisku. On daleko odbiega od standardów. Liczenie na to, że rząd polski czy jakaś instytucja może wpływać na to, co dzieje się w Rosji jest nieuprawnione.

Coraz wyraźniejsza wydaje się konieczność wznowienia prac komisji badającej wypadki lotnicze. Czy to mogłoby na Rosjanach wywrzeć jakąś presję?

To na Rosję nie wywrze żadnego nacisku. Moskwa nie jest nawet zainteresowana specjalnie kolejnymi dowodami na kłamstwa Millera i MAK. Prace komisji powinny być już dawno wznowione. Jej ustalenia są niewiarygodne i nierzetelne. Dodatkowo, komisja nie prowadziła badań takich, jak prof. Binienda, czy dr Szuladziński. Ja pokładam nadzieję w prokuraturze, że ona przeprowadzi odpowiednie badania i analizy. Komisja Millera od początku była niewiarygodna. Przecież Miller był sędzią w swojej sprawie. Oceniał działania BOR, które jako szef MSWiA sam nadzorował. Teraz wiceszef BOR stanie przed sądem w związku z zaniedbaniami m.in. ws. katastrofy smoleńskiej. Po tej komisji niczego się nie można było spodziewać.

Rozmawiał saż
[Fot. Wikipedia.pl]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook