Jedynie prawda jest ciekawa


Kownacki: Trzeba głosić prawdę o Smoleńsku

27.03.2012

Nie możemy sobie pozwolić, by kłamstwo funkcjonowało wśród opinii międzynarodowej. To przecież jakby po zbrodni katyńskiej i ogłoszeniu, że stoją za nią Niemcy, uznano, że wiemy swoje, ale nie warto o tym mówić – tłumaczy portalowi Stefczyk.info Bartosz Kownacki, pełnomocnik Ewy Błasik.

Stefczyk.info: Producent znanego cyklu filmów o katastrofach lotniczych przygotowuje odcinek o tragedii smoleńskiej. Informuje o tym „Gazeta Polska Codziennie”. Wedle jej opisu odcinek o Smoleńsku zatytułowany ma być „Wykonywać rozkazy” i ma powtarzać rosyjskie tezy o winie pilotów. Co Pan na to?

Bartosz Kownacki: Jeśli rzeczywiście film ten ma wyglądać tak, jak opisuje to „GPC”, to mielibyśmy do czynienia z sytuacją zupełnie skandaliczną. To podważa wiarygodność programu telewizyjnego, który ja dotąd szanowałem. Cykl emitowany przez kanał Discovery cieszył się dużym zainteresowaniem i wydawał się wiarygodny. To się zmieni, jeśli wyemitowany zostanie taki film. Szczególnie, że postępowanie karne w Polsce, a także w Rosji, nie wyjaśniło wszystkich okoliczności tragedii. W tej sytuacji nadanie filmu, o którym mówimy, godzi w rzetelność producentów oraz tych, którzy zdecydowali o nadaniu programu.

Wiele tez rosyjskich upadło

Okazało się, że tezy lansowane przez MAK i potem komisję Millera zostały całkowicie obalone. Ten film nie polega więc na prawdzie i jest fikcją, sporządzoną na pseudodokumentach.

Polski rząd przyczynił się do szerzenia tych fikcji

Tak. To jest pokłosie tego, co zrobiły władze państwa polskiego. W sytuacji gdy prawda zaczęła się okazywać inna niż stwierdził to MAK, czy komisja Millera rząd nie podjął żadnych działań na arenie międzynarodowej. Władza wolała udawać, że nic złego się nie stało, że nie ma potrzeby, żeby odkłamywać rosyjskie tezy. Konsekwencje widać choćby w tego rodzaju programach. Jego tezy przez miliony ludzi na całym świecie będą przyjmowane za pewnik. To będzie godziło i w dobre imię członków załogi oraz ich rodzin, ale również w wizerunek Polski. Za to odpowiedzialność ponosi rząd.

Czy Pana zdaniem tę kampanię uda się odkręcić?

Oczywiście, że to jest do odkręcenia. Gdybyśmy myśleli inaczej, to gen. Błasik nie zostałby oczyszczony z nieprawdziwych zarzutów. W jakimś sensie w tym przypadku to się udało. Po opublikowaniu raportów MAK i komisji Millera wydawało się, że sprawa jest zamknięta i nie ma, o co walczyć. To pokazuje więc, że nie możemy się poddawać, nie można powiedzieć, że mleko się wylało i nic już nie da się zrobić. Ta sprawa nie tylko dotyczy rodzin członków załogi, ale całego państwa polskiego. Nie możemy sobie pozwolić, by kłamstwo funkcjonowało wśród opinii międzynarodowej. To przecież jakby po zbrodni katyńskiej i ogłoszeniu, że stoją za nią Niemcy, uznano, że wiemy swoje, ale nie warto o tym mówić.

Czy Pan jako pełnomocnik Ewy Błasik, czy jako poseł ma możliwość skutecznego oddziaływania na rząd, by podjął stosowne działania na rzecz prawdy?

Jako pełnomocnik próbuję cały czas interweniować w tej sprawie. Jednak niestety rozmowa z tym rządem jest trudna. Widać to było choćby po opublikowaniu raportu MAK. W nim podano informacje o sekcji zwłok gen. Błasika. To było zupełnie niespotykaną decyzją. Po tym wydarzeniu okazało się, że łatwiej było wyegzekwować coś od MAK niż od rządu polskiego, który schował głowę w piasek. Przy tym rządzie jakakolwiek kampania informacyjna nt. Smoleńska będzie więc bardzo trudna. Jednak nie można się poddać. Trzeba się starać, trzeba działać. Dzięki takim inicjatywom jak np. wysłuchanie obywatelskiej, które zaplanowano na środę w Parlamencie Europejskim, trzeba starać się głosić prawdę i mieć nadzieję, że kiedyś będą to czynić również władzę państwa polskiego.

Rozmawiał saż
[fot. Wikipedia.pl]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 3. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook