Jedynie prawda jest ciekawa


Kownacki: To miał być młot na Macierewicza i opozycję

07.11.2013

Rozmowa z posłem PiS, mec. Bartoszem Kownackim, byłym członkiem komisji weryfikacyjnej żołnierzy WSI.

Stefczyk.info: Prokurator Kuciński prowadzący śledztwo dot. raportu o WSI, który chciał uchylenia immunitetu Antoniego Macierewicza, zrezygnował ze śledztwa. Jak informowały media wszystko wskazuje na to, że śledztwo w tej sprawie zostanie umorzone. Jest pan tym zaskoczony?

Bartosz Kownacki: Ja się nie spodziewałem niczego innego niż umorzenie tego śledztwa. Nie mam wątpliwości, że w komisji nie doszło do żadnego złamania prawa. W pewnym sensie byłem gwarantem zgodnego z prawem działania komisji. Obserwowałem działalność komisji jako prawnik. Nie pozwoliłbym sobie na działanie niezgodne z prawem. Wiem przecież, co za to grozi. Mam znacznie szerszą świadomość prawniczą niż zwykły członek komisji. O końcowy werdykt byłem więc spokojny. To śledztwo od początku było polityczne, ono miało być młotem na ministra Antoniego Macierewicza, ale również na członków komisji weryfikacyjnych, którzy są posłami. Tam zasiadał również poseł Opioła i ja. Były tam i inne osoby związane wcześniej z posłem Macierewiczem. Chodziło więc o to, by przez kilka lat móc walić młotem w działaczy opozycji. To było nękanie. Dziś prokuratura powinna zająć się tym, dlaczego to śledztwo było prowadzone tak długo. Nie rozumiem również postawy prokuratora Kucińskiego.

Co pana w niej dziwi?

On zdaje się miał dość śledztwa i je zwyczajnie porzucił. Ja nie znam takiej podstawy do rezygnacji prokuratora z danej sprawy. Rozumiem, że śledczy może złożyć rezygnację z zawodu, może zmienić miejsce zatrudnienia i wtedy rezygnuje z pracy w prokuraturze. Jednak nie wyobrażam sobie, by prokurator mógł powiedzieć, że ma dość i nie będzie dalej prowadził śledztwa. Pamiętajmy, że ten prokurator kierował dwukrotnie w sposób zupełnie nieudolny wniosek o uchylenie immunitetu Antoniego Macierewicza. Ten wniosek był zwracany przez prokuratora generalnego, bowiem zawierał ogromnie wiele błędów. To sugeruje, że wobec prokuratora Kucińskiego powinno zostać wszczęte postępowanie dyscyplinarne. On uchybiał podstawowym zasadom sztuki i nie umiał stworzyć odpowiedniego wniosku, albo działał na jakieś zlecenie, chcąc udowodnić tezę, która nie była do udowodnienia. Jeśli Kuciński prowadził to śledztwo tak długo powinien doprowadzić do postawienia zarzutów i bronić aktu oskarżenia przed sądem. Dziś powinien ponieść odpowiedzialność za tak nieudolne działanie w tym śledztwie. Liczę, że postępowanie dyscyplinarne w tej sprawie zostanie rozważone.

Sprawę likwidacji WSI chce obecnie odgrzewać Twój Ruch, który powołał w Sejmie zespół badający rozwiązanie WSI. Widać, że młot na likwidatorów WSI wciąż jest atrakcyjny.

Ludzie Palikota nie mają się już zupełnie czym zajmować. To jest partia, która dołuje w sondażach. Ona nie ma alternatywy dla żadnej grupy Polaków. I w związku z tym zajmuje się wszystkim, żeby tylko zwrócić na siebie uwagę. To będzie szopka, na którą ja nawet mógłbym przyjść. Mogę zatańczyć i zaśpiewać. Liczę, że uszy im spuchnął, bowiem nie mam zdolności wokalnych.

Jak rozumieć fakt, że śledztwo, które kończy się niczym, było prowadzone tak długo? Czy to jest pewna manifestacja siły politycznej i wpływów politycznych w wymiarze sprawiedliwości?

To jest niezwykle groźne zjawisko. To postępowanie i śledztwo prowadzone jest de facto od 2007 roku. Dziś prokuratura jest inaczej usytuowana niż wcześniej, ale ja mam wrażenie nadużywania władzy. Takie postępowanie mogło zakończyć się niezwykle szybko, albo decyzją o umorzeniu, pod którą ja jestem skłonny się podpisać, albo zarzutami. W innym wypadku mamy do czynienia z nękaniem. Mamy do czynienia z ograniczeniem praw opozycji, konkretnych polityków, którzy pełnili istotne funkcje państwowe w służbie Polski. Obywatele powinni się zastanowić, czy władza która posuwa się do tego typu działań, powinna nadal pełnić funkcje. Taka patologia będzie się pogłębiać. Coraz częściej narzędzia prawne będą wykorzystywane przeciwko opozycji.

To widać również w sprawie smoleńskiej.

Moje niebywałe wzburzenie wywołały słowa Donalda Tuska, który mówił, że za Smoleńsk odpowie Jarosław Kaczyński i Antoni Macierewicz. To brzmi wręcz jak zapowiedź represji wobec osoby pokrzywdzonej tragedią smoleńską, a także wobec osoby, która pracuje bardzo ciężko nad wyjaśnieniem jej przyczyn. To jest nadużywanie instrumentów państwa do walki politycznej.

Rozmawiał TK
[Fot. Youtube.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook