Jedynie prawda jest ciekawa


Kownacki: To atak na Macierewicza i PiS

13.12.2013

Rozmowa z posłem PiS, mecenasem Bartoszem Kownackim, byłym członkiem komisji weryfikacyjnej WSI, byłym pracownikiem SKW.

Stefczyk.info: tygodnik "Wprost" na swoich stronach podaje, że Antoni Macierewicz jeszcze przed ujawnieniem raportu z likwidacji WSI przekazał jego treść do tłumaczenia. Sprawą ma się zająć komisja ds. służb. Czy doniesienia tygodnika są prawdziwe?

Mec. Bartosz Kownacki: To jest żałosny artykuł, odgrzewane kotlety sprzed paru lat. Widać, że dziennikarze nie mają o czym pisać, nie mają tematów, ani źródeł. Szukają więc spraw z zamierzchłej przeszłości, spraw nie polegających na prawdzie. Byłem członkiem komisji weryfikacyjnej, nasze działania odbywały się zgodnie z literą prawa. Nigdy nie doszło do złamania przepisów. Potwierdzają to również dotychczasowe ustalenia prokuratury oraz zachowanie szefów służb, płk. Reszki oraz gen. Noska. Gdyby oni mieli wiedzę i dowody działania niezgodnego z przepisami złożyliby w tej sprawie zawiadomienie do prokuratury. I toczyłoby się postępowanie w tej sprawie. Z logiki działań służb wobec komisji weryfikacyjnej wynika, że na pewno takiej sprawy nie przepuszczono by.

Komisja była na celowniku obecnej władzy

Szukano w jej działaniu wszelkich nieprawidłowości, wszelkich - nawet wydumanych - błędów. W takich sprawach składano zawiadomienia. One były potem umarzane, ale jeśli tekst "Wprost" polegałby na prawdzie to i w tej sprawie powinniśmy mieć do czynienia z postępowaniem prokuratorskim. Przecież trudno sądzić, że szef służby mając wiedzę o takim zdarzeniu miałby przez lata czekać aż komisja ds. służb się tym zajmie. To absurdalny tekst, nie odpowiadający rzeczywistości.

"Wprost" twierdzi, że materiały ws. tłumaczenia posłowie z komisji ds. służb otrzymali od funkcjonariuszy SKW. Jak to rozumieć?

W tej sprawie chodzi jedynie o to, by zaatakować posła Antoniego Macierewicza, chodzi o atak na PiS. Posłowie Twojego Ruchu nie mogą się pogodzić z faktem, że nie są jedynymi członkami zespołu sejmowego, który ma badać weryfikację WSI. Oni obecnie próbują działać w ten sposób. Dziwi mnie tak ścisła współpraca posłów TR z SKW. Tym powinny się zająć organa kontroli w służbach. Coś tu jest nie tak. Twój Ruch powołuje zespół badający weryfikację, a chwilę później pojawiają się materiały mówiące o rzekomych nieprawidłowościach dot. WSI. Pamiętajmy jednak, że sprawa dotyczy 2007 roku, a zaraz będziemy mieli rok 2014. Jeśli ta informacja polegałaby na prawdzie, to od kilku lat prowadzone byłoby już postępowanie w tej sprawie.

Widać ostatnio zagęszczenie ataków na posła Macierewicza. Z czym pan to wiąże?

To zagęszczenie dotyczy nie tylko Antoniego Macierewicza, ale w ogóle PiSu. Chodzi o to, by PiS dołowało w sondażach, by przestało być liderem sondaży. Dziś to mu jesteśmy na czele, a wszystko wskazuje na to, że za dwa lata będziemy rządzili. Są siły, związane również ze służbami specjalnymi, którym zależy na deprecjonowaniu PiSu. Wiadomo, że powrót tego ugrupowania do władzy, oznaczać będzie również rozliczenie służb, w tym SKW czy ABW. To rozliczenie będzie dotyczyło i zaniedbań i np. inwigilacji opozycji. Mieliśmy ataki na posłów opozycji, na partię inspirowane przez służby specjalne.

To, co pan mówi, wskazuje, że PiS ma znacznie poważniejszego przeciwnika niż można się spodziewać. Nie boi się pan?

Przeciwnik jest groźny. WSI jak widać wciąż żyje i próbuje działać w różny sposób. Przeniknęło jak się zdaje również do kontrwywiadu wojskowego. To środowisko próbuje rozgrywać swoją partię i mieć wpływ na bieżącą politykę. Myśmy mieli już z tym do czynienia przed 2005 rokiem. Można się spodziewać, że tego typu ataków przed wyborami będzie coraz więcej.

Rozmawiał saż
[Fot. PAP/Tomasz Gzell]

Warto poczytać

 1. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 2. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 3. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 4. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 5. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 6. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 7. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook