Jedynie prawda jest ciekawa


Kownacki: To atak na Macierewicza i PiS

13.12.2013

Rozmowa z posłem PiS, mecenasem Bartoszem Kownackim, byłym członkiem komisji weryfikacyjnej WSI, byłym pracownikiem SKW.

Stefczyk.info: tygodnik "Wprost" na swoich stronach podaje, że Antoni Macierewicz jeszcze przed ujawnieniem raportu z likwidacji WSI przekazał jego treść do tłumaczenia. Sprawą ma się zająć komisja ds. służb. Czy doniesienia tygodnika są prawdziwe?

Mec. Bartosz Kownacki: To jest żałosny artykuł, odgrzewane kotlety sprzed paru lat. Widać, że dziennikarze nie mają o czym pisać, nie mają tematów, ani źródeł. Szukają więc spraw z zamierzchłej przeszłości, spraw nie polegających na prawdzie. Byłem członkiem komisji weryfikacyjnej, nasze działania odbywały się zgodnie z literą prawa. Nigdy nie doszło do złamania przepisów. Potwierdzają to również dotychczasowe ustalenia prokuratury oraz zachowanie szefów służb, płk. Reszki oraz gen. Noska. Gdyby oni mieli wiedzę i dowody działania niezgodnego z przepisami złożyliby w tej sprawie zawiadomienie do prokuratury. I toczyłoby się postępowanie w tej sprawie. Z logiki działań służb wobec komisji weryfikacyjnej wynika, że na pewno takiej sprawy nie przepuszczono by.

Komisja była na celowniku obecnej władzy

Szukano w jej działaniu wszelkich nieprawidłowości, wszelkich - nawet wydumanych - błędów. W takich sprawach składano zawiadomienia. One były potem umarzane, ale jeśli tekst "Wprost" polegałby na prawdzie to i w tej sprawie powinniśmy mieć do czynienia z postępowaniem prokuratorskim. Przecież trudno sądzić, że szef służby mając wiedzę o takim zdarzeniu miałby przez lata czekać aż komisja ds. służb się tym zajmie. To absurdalny tekst, nie odpowiadający rzeczywistości.

"Wprost" twierdzi, że materiały ws. tłumaczenia posłowie z komisji ds. służb otrzymali od funkcjonariuszy SKW. Jak to rozumieć?

W tej sprawie chodzi jedynie o to, by zaatakować posła Antoniego Macierewicza, chodzi o atak na PiS. Posłowie Twojego Ruchu nie mogą się pogodzić z faktem, że nie są jedynymi członkami zespołu sejmowego, który ma badać weryfikację WSI. Oni obecnie próbują działać w ten sposób. Dziwi mnie tak ścisła współpraca posłów TR z SKW. Tym powinny się zająć organa kontroli w służbach. Coś tu jest nie tak. Twój Ruch powołuje zespół badający weryfikację, a chwilę później pojawiają się materiały mówiące o rzekomych nieprawidłowościach dot. WSI. Pamiętajmy jednak, że sprawa dotyczy 2007 roku, a zaraz będziemy mieli rok 2014. Jeśli ta informacja polegałaby na prawdzie, to od kilku lat prowadzone byłoby już postępowanie w tej sprawie.

Widać ostatnio zagęszczenie ataków na posła Macierewicza. Z czym pan to wiąże?

To zagęszczenie dotyczy nie tylko Antoniego Macierewicza, ale w ogóle PiSu. Chodzi o to, by PiS dołowało w sondażach, by przestało być liderem sondaży. Dziś to mu jesteśmy na czele, a wszystko wskazuje na to, że za dwa lata będziemy rządzili. Są siły, związane również ze służbami specjalnymi, którym zależy na deprecjonowaniu PiSu. Wiadomo, że powrót tego ugrupowania do władzy, oznaczać będzie również rozliczenie służb, w tym SKW czy ABW. To rozliczenie będzie dotyczyło i zaniedbań i np. inwigilacji opozycji. Mieliśmy ataki na posłów opozycji, na partię inspirowane przez służby specjalne.

To, co pan mówi, wskazuje, że PiS ma znacznie poważniejszego przeciwnika niż można się spodziewać. Nie boi się pan?

Przeciwnik jest groźny. WSI jak widać wciąż żyje i próbuje działać w różny sposób. Przeniknęło jak się zdaje również do kontrwywiadu wojskowego. To środowisko próbuje rozgrywać swoją partię i mieć wpływ na bieżącą politykę. Myśmy mieli już z tym do czynienia przed 2005 rokiem. Można się spodziewać, że tego typu ataków przed wyborami będzie coraz więcej.

Rozmawiał saż
[Fot. PAP/Tomasz Gzell]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook