Jedynie prawda jest ciekawa


Kownacki: śledztwo powinno być transparentne

19.09.2013

Rozmowa z mecenasem Bartoszem Kownackim, pełnomocnikiem części rodzin ofiar tragedii smoleńskiej.

Stefczyk.info: Po skandalicznym tekście w "Gazecie Wyborczej" oraz ujawnieniu protokołów zeznań ekspertów współpracujących z zespołem parlamentarnym, który bada przyczyny katastrofy smoleńskiej mec. Stefan Hambura zaapelował, by śledczy upublicznili wszystkie akta śledztwa smoleńskiego. Z podobnym apelem wyszedł zespół smoleński. W pana ocenie jest na to szansa?

Mec. Bartosz Kownacki: Podziwiam determinację, ale mam wrażenie, że nadzieje na realizację tego typu głosów są płonne. Myśmy wielokrotnie apelowali i wnioskowali do śledczych, by udostępnili pełnomocnikom fotokopie akt postępowania. Również protokołów z przesłuchań, choć oczywiście prośby dotyczyły i innych dokumentów. Jednak prokuratura konsekwentnie odmawia wydania zgody, zasłaniając się tym, że zbyt często dochodzi do niekontrolowanych przecieków. Jak rozumiem obecnie doszło do kontrolowanego przecieku, który był w ten czy inny sposób korzystny dla jakichś grup. I prokuratura zdecydowała się odtajnić protokoły.

Czyli może odtajniać dalej

Oczywiście myśląc logicznie prokuratura powinna również udostępnić nie tylko inne protokoły, ale także dokumentację innego typu. Przecież ta sprawa budzi ogromne zainteresowanie. Szczególnie przydatne byłyby np. materiały dotyczące badań pirotechnicznych. Wszelkie protokoły związane z tą kwestią powinny zostać odtajnione. W sytuacji, gdy trzeciorzędne protokoły przesłuchań są ujawniane, bo budzą zainteresowanie, nie widzę powodów, by fundamentalne z punktu widzenia tego, co dzieje się w śledztwie, z punktu widzenia zainteresowania opinii publicznej nie miałyby zostać przekazane opinii publicznej i udostępnione w internecie. Sprawa tragedii smoleńskiej powinna być jak najbardziej transparentna. Wszelkie materiały powinny być jak najwcześniej udostępniane opinii publicznej.

Prokuratura wojskowa wciąż utrzymuje, że nie miała nic wspólnego z przeciekiem do "GW". Pan sądzi, że to prawda, czy jednak mamy do czynienia z jakąś "ustawką"?

Nie mam na to żadnych dowodów. Jednak nie wierzę w takie zbiegi okoliczności. Szczególnie, że widzę nadzwyczajną czujność i bardzo szybką reakcję na materiał "Wyborczej". W kilka godzin po publikacji artykułu, prokuratura zdecydowała się udostępnić zeskanowane i wymazane w odpowiednich miejscach protokoły. Przypomnę, że w sprawie tekstu o trotylu, gdy śledczy od wielu dni mogli przypuszczać, że dojdzie do takiej publikacji, reakcja była znacznie wolniejsza. Być może wtedy wyciągnięto wnioski, co sugerowałoby, że śledczy również teraz mieli świadomość, że taka publikacja będzie miała miejsce. W sposób oczywisty pojawiają się podejrzenia, kto mógł ten tekst inspirować, kto mógł przekazać materiał. Ale dowodów nie ma żadnych.

Po debacie z udziałem ekspertów Macieja Laska, która została zorganizowana w siedzibie "Gazety Wyborczej", pytał pan red. Agnieszkę Kublik, czy przeprosi za kłamstwa dot. gen. pilota Andrzej Błasika, jakie od dawna wypisywała "GW". Sądzi pan, że po kolejnej kompromitacji "Wyborcza" się w końcu opamięta?

Publikacja "Wyborczej" była nierzetelna. Widać, jak dalece różnią się protokoły przesłuchań od opisu "GW". Liczę, że odpowiednie osoby, które stały się celem ataku tej gazety, nie tylko zażądają przeprosin, ale również podejmą kroki prawne, które zmobilizują to medium do rzetelności. Liczę, że gazeta poniesie konsekwencje w tej sprawie. Przedstawienie wizerunku tych trzech naukowców w sposób, w jaki zrobiła to gazeta, powodowało istotną utratę przez nich wiarygodności w świecie naukowym. A przecież w świetle protokołów ich obraz wygląda zupełnie inaczej. Co więcej, nie liczą się tylko protokoły przesłuchań. Rzetelność wymagałaby dotarcia do publikacji naukowych, prac doktorskich, habilitacyjnych itd. Gazeta powinna również skontaktować się z opisywanymi osobami. Wtedy można byłoby opisać tych ludzi w sposób obiektywny.

Rozmawiał TK
[Fot. fot. wikipedia.org, Boston9, lic. CC3.0]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook