Jedynie prawda jest ciekawa


Kownacki: Prokuratura wykluczyła presję

30.01.2013

Prokuratura stwierdziła jednoznacznie, że gen. Błasik śledczych nie interesuje, ponieważ on był jedynie jednym z wielu pasażerów, nie wykonywał żadnych zadań i nie ma żadnych dowodów, by wywierał on jakąkolwiek presję na pilotów - mówi portalowi Stefczyk.info mec. Bartosz Kownacki.

Stefczyk.info: W czasie trwającej debaty o filmie National Geographic, który w sposób kłamliwy pokazuje sprawę katastrofy smoleńskiej, pojawiło się oświadczenie prokuratury, która stwierdziła, że gen. pilot Andrzej Błasik nie naciskał na załogę tupolewa, który rozbił się w Smoleńsku. Te sprawy się wiążą ze sobą?

Bartosz Kownacki: W sprawie decyzji prokuratury zorganizowaliśmy we wtorek konferencję, na której pokazaliśmy pisma prokuratury. Chcieliśmy w ten sposób uciąć i zakończyć sprawę rzekomych nacisków ze strony gen. Błasika. Sprawa nacisków i filmu oczywiście wiążą się ze sobą. To bowiem są dwie zupełnie inne narracje dotyczące katastrofy, one się wykluczają. Mamy film oparty o dokumenty urzędowe - raport Millera i raport Anodiny. Oficjalnym argumentem za tym, że nie są przedstawiane inne stanowiska w filmie NG jest fakt, że inny przebieg wydarzeń nie jest oparty o dokumenty urzędowe, a jedynie opiera się na pracy czynników nieoficjalnych. Teraz mamy oficjalny dokument państwowy, czyli pismo prokuratury. To jest dokument, który ucina wszelkie spekulacje dotyczące nacisków gen. Błasika. To jest dokument, który podważa wersję zaprezentowaną w filmie, o którym mówimy. Główną wersją sugerowaną w filmie jest sprawa presji pośredniej wywieranej na załogę. Film mówi o błędzie pilotów, którzy byli poddani presji.

To jednak obecnie stwierdzenia nieuprawnione.

Okazuje się, a trudno kwestionować działania prokuratury, szczególnie stronie popierającej oficjalną wersję wydarzeń, że nie było nacisków ze strony gen. Błasika. Prokuratura stwierdziła jednoznacznie, że gen. Błasik śledczych nie interesuje, ponieważ on był jedynie jednym z wielu pasażerów, nie wykonywał żadnych zadań i nie ma żadnych dowodów, by wywierał on jakąkolwiek presję na pilotów. Myśmy składali pewne wnioski dowodowe w tej sprawie, a prokuratura uznała, że żadnych wniosków dowodowych nie należy badać, ponieważ one nie mają znaczenia. Prokuratura sprawy nacisków nie widzi. Dziś wiemy, że naciski gen. Błasika to fantazje komisji Jerzego Millera. W raporcie tej komisji podano, że to gen. Błasik doprowadził pośrednio do katastrofy, ponieważ wywierał presję na załogę. Prokuratura powiedziała zupełnie co innego. I jej stanowisko może się zmienić jedynie w przypadku pojawienia się nowych okoliczności w tej sprawie. To z kolei wydaje się mało możliwe.

Co to orzeczenie oznacza dla postępowania?

To oznacza, że gdy postępowanie prokuratury się zakończy, sprawa gen. Błasika nie będzie w ogóle w żaden sposób brana pod uwagę. Dla prokuratury nie ma takiej kwestii, jak rola gen. Błasika w doprowadzeniu do tragedii. To były wyssane z palca tezy. Wiadomo było już od dawna, że nie ma dowodów na naciski, jednak dopiero dziś mamy jasne stanowisko oparte na piśmie prokuratury. Dla śledczych sprawa Błasika jest bezprzedmiotowa.

Jaki to ma związek z filmem National Geographic?

To pokazuje kolejny raz brak rzetelności. Skoro autorzy postanowili robić film o katastrofie smoleńskiej to powinni zrobić to rzetelnie. Tymczasem oni nie zainteresowali się rodzinami i ich spojrzeniem na śledztwo i katastrofę. Co więcej, nie wzięli pod uwagę opinii i orzeczenia prokuratury, która jasno mówi, że nie ma mowy o naciskach na pilotów. Dlaczego nie pokazano tez i opinii, firmowanych przez oficjalne instytucje państwa polskiego? Ten film jest skandaliczny i jest konsekwencją zaniedbań polskiego rządu. Komisja Millera, rząd Tuska pozwolił na formułowanie kłamliwych tez o naciskach, błędach pilotów itd. Przecież urzędnicy i politycy obozu rządowego do dziś powtarzają, że komisja Millera już zakończyła prace i nie ma potrzeby weryfikować czegokolwiek.

Jakie możliwości prawne oświadczenie prokuratury otwiera panu jako pełnomocnikowi rodziny gen. Błasika?

Możliwości prawne dawały już wcześniejsze ustalenia, jednak wydaje się, że mamy moment pewnego przełomu. Dziś można powiedzieć, że każdy, kto będzie powtarzał tezy o naciskach gen. Błasika na załogę, może spodziewać się procesu. Są odpowiednie przepisy kodeksu cywilnego i karnego, które umożliwiają kierowanie takich spraw do sądów. W mojej ocenie mamy bardzo duże szanse na powodzenie i sukces w takich procesach. Mamy urzędowe dokumenty, które przeczą tezom raportu Millera. Obecnie możliwe jest także wyciągniecie odpowiedzialności od autorów raportu. Jest dla mnie sprawą niepojętą, że prokuratura umorzyła postępowanie dot. niedopełnienia obowiązków przez komisję czy fałszowania dokumentów. Należalo choćby zbadać, dlaczego tam się pojawiły rzeczy sprzeczne z prawdą. Być może obecne stanowisko prokuratury otwiera drogę do rewizji postanowienia prokuratury. Być może w tej sprawie należy skierować kolejne pisma do prokuratury.

Rozmawiał TK
[Fot. Cezary p/Wikipedia.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook