Jedynie prawda jest ciekawa


Kownacki: Prokuratura uprawia politykę

14.05.2013

Rozmowa z mec. Bartoszem Kownackim, posłem PiS, pełnomocnikiem m.in. rodziny śp. Tomasza Merty.

Stefczyk.info: Umorzono śledztwo ws. zaginięcia rzeczy osobistych śp. Tomasza Merty, który zginął w katastrofie smoleńskiej. Wiemy, że do dziś nie wiadomo, co się z nimi stało. O sprawie informował PAP w poniedziałek. Czy ta decyzja na obecnym etapie jest uprawniona?

Mec. Bartosz Kownacki: Przede wszystkim muszę zaznaczyć, że ja się też dowiedziałem z depeszy PAPowskiej. To jest rzecz niebywała, jestem zszokowany sposobem działania prokuratury w Polsce oraz sposobem, w jaki realizuje ona prawa pokrzywdzonego. Nie mówię już nawet o tym, że miałem dżentelmeńską umowę, że o tego typu decyzji będę wiedział wcześniej, by móc poinformować rodzinę śp. Tomasza Merty oraz zastanowić się, jakie kroki podjąć dalej. Jednak bez względu na tę umowę są prawa pokrzywdzonego. Obowiązkiem prokuratury jest czuwanie nad interesem pokrzywdzonego. Interes pokrzywdzonego wymaga tego, by o decyzjach prokuratury był informowany pierwszy. Nie może być tak, że o przebiegu postępowania, które jego osobiście dotyczy, on się dowiaduje z komunikatu prokuratury, który jest przesyłany mediom. To jest podstawowe naruszenie praw osoby pokrzywdzonej.

O czym to świadczy?

To pokazuje, że prokuratura uprawia politykę. Mamy kompletne pomieszanie pojęć. To jest zwyczajny skandal, żebym ja się dowiadywał o takich sprawach od dziennikarzy. Szczególnie, że jestem zaangażowany w to śledztwo, czynnie w nim uczestniczę, mam kontakt z prokuraturą, uczestniczyłem niemal we wszystkich czynnościach w tej sprawie. Prokurator ma ze mną stały kontakt. I ja o tej decyzji dowiedziałem się nie zgodnie z trybem z zawiadomienia prokuratury, ale z mediów. To jest jakaś Białoruś. To mi się nie mieści w głowie. Zastanawiam się, czy nie skierować tej sprawy do Rzecznika Praw Obywatelskich. Naruszono prawa pokrzywdzonego.

Sprawa zaginięcia rzeczy osobistych śp. Tomasz Merty do dziś nie została wyjaśniona. Jak zatem odbiera Pan samą treść postanowienia?

Ja w tym śledztwie miałem zamiar złożyć jeszcze szereg wniosków. Ta sprawa nie została wciąż wyjaśniona, a mamy sytuację kompromitującą. Wiemy bowiem, że była obrączka śp. Tomasza Merty, wiemy, że była ona w polskich rękach. I nie wiadomo, co się z nią stało, nikt nie ponosi odpowiedzialności za to, że ona zniknęła. To jest kuriozalne, szczególnie w kontekście zeznań urzędników, którzy w tej sprawie odegrali znaczącą rolę. Zapewne będziemy kierowali zażalenie, bowiem w mojej ocenie doszło do popełnienia co najmniej kilku przestępstw.

Jakich?

Na obecnym etapie nie można stwierdzić, że mamy do czynienia z kradzieżą, choć wiele na to wskazuje. Jednak jest już sprawą oczywistą, że mamy do czynienia z niedopełnieniem obowiązków przez polskich urzędników. Urzędników, którzy dopuścili do takiej sytuacji. Mamy przecież instytucję państwową, która powinna działać zgodnie z regulacjami i procedurami. I jest sprawą nie do pomyślenia, że obrączka była w polskich rękach i ona nagle znika, a nikt nie ponosi za to konsekwencji. Nieustalenie winnego jest dość oryginalne. On przecież był. W tej sprawie widać również poświadczenie nieprawdy w dokumentach. To w moje ocenie było działanie świadome. Urzędnik powinien wiedzieć, co podpisuje. Urzędnik, który poświadczył nieprawdę, powinien za to odpowiedzieć. W mojej ocenie są materiały, które pozwalają kierować zarzuty w tym kierunku. Dziwię się więc, że prokuratura nie dostrzegła tak oczywistej sprawy. Fałszowanie dokumentów jest czymś, co bardzo łatwo wykryć, łatwo zweryfikować.

Może sprawa doszła do tak wysokiego szczebla politycznego, że trzeba ją było utrącić?

Nie chcę spekulować w tej sprawie, nie chcę tego oceniać. Ja wiem jedno: takiej decyzji, w taki sposób bym nie podjął na tym etapie śledztwa. Ja bym sobie na to nie pozwolił.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. M.Czutko/wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook