Jedynie prawda jest ciekawa


Kownacki: Potrzebne ekshumacje

24.07.2012

O wniosku o kolejną ekshumację, śledztwie smoleńskim i odpowiedzialności urzędników polskich za zaniedbania portal Stefczyk.info rozmawia z Bartoszem Kownackim, pełnomocnikiem rodziny śp. Tomasza Merty.

Stefczyk.info: Media informują, że trwają prace nad wnioskiem o ekshumację śp. Tomasza Merty. Dlaczego zamierzają Państwo złożyć taki wniosek?

Bartosz Kownacki: Nie jest prawdą, że wniosek ten został złożony. My na razie nad nim pracujemy. Od dłuższego czasu rodzina śp. Tomasza Merty rozważa złożenie takiego dokumentu. Są bowiem bardzo poważne wątpliwości, dotyczące dokumentacji przysłanej z Rosji. Z każdą kolejną ekshumacją one narastały. Niepokój budzi rzetelność sekcji zwłok prowadzonej w Moskwie oraz procedura identyfikacji ciała śp. Tomasza Merty.

Są wątpliwości, kto został pochowany?

Tak daleko na razie bym nie szedł. Chodzi o zweryfikowanie procedury identyfikacji oraz o sprawdzenie, czy sekcja zwłok w Moskwie została w ogóle przeprowadzona oraz czy jest rzetelna.

Jak ta ekshumacja może pomóc w śledztwie smoleńskim?

Jej wyniki mogą podważyć wiarygodność materiałów nadesłanych z Rosji. To ewentualnie będzie kolejny dowód na nierzetelność Rosjan. Pamiętajmy również, że rodziny nie mogły otwierać trumien po ich przylocie do Polski. Ekshumacja pozwoli więc potwierdzić rodzinie, że pochowała swojego bliskiego, lub dowiedzie, że doszło do pomyłki. Pamiętajmy również, że ma to ważne znaczenie procesowe. Materiał w postępowaniu karnym musi być prawdziwy. Skoro są wątpliwości związane z rosyjskim protokołem sekcji zwłok, to trzeba ten dokument sporządzić raz jeszcze, żeby on był prawdziwy. Prokuratura nie może opierać się na fałszywym materiale.

Państwa ewentualny wniosek będzie już kolejnym w sprawie śledztwa smoleńskiego. Czym powinno to skutkować?

Na razie nie znamy wyników dwóch ostatnich ekshumacji. Jeśli one pokażą, że rzeczywiście mamy do czynienia z fałszywymi materiałami rosyjskimi, w mojej ocenie oznacza to konieczność wszczęcia odrębnego postępowania dotyczącego fałszowania dokumentacji przez funkcjonariuszy rosyjskich.

Polska prokuratura powinna z urzędu ekshumować szczątki wszystkich ofiar?

W mojej ocenie już po ekshumacji śp. Zbigniewa Wassermanna były uzasadnione podstawy do podjęcia takiej decyzji. Wielokrotnie o tym mówiłem. Wydaje się, że wyniki ostatnich ekshumacji pokażą ostatecznie, czy śledczy powinni podjąć taką decyzję.

Jak wygląda odpowiedzialność polskich urzędników za zaniedbania w tej sprawie?

Odpowiedzialność ta jest kolosalna. Przecież odrzucono pomoc biegłych, którzy sami zgłaszali się do nas, by bezpłatnie pomóc i brać udział w sekcjach zwłok ofiar katastrofy smoleńskiej w Moskwie. Jednak premier Tusk uznał, że nie ma potrzeby korzystania z ich pomocy. To jednak nie wszystko. Przecież urzędnicy rządu, w tym Ewa Kopacz, mówiła, że polscy lekarze byli obecni przy każdej sekcji zwłok. To się okazało być kłamstwem, sekcji często nie było, a te, które wykonano były nierzetelne, co również było skutkiem zaniedbań polskich władz.

Rozmawiał Nal
[Fot. Youtube.pl]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook