Jedynie prawda jest ciekawa


Kownacki: "Nie wyobrażam sobie zamknięcia śledztwa bez wraku"

04.04.2014

"Nie mamy podstawowych dowodów i jest to wina polskiego rządu, więc nie można teraz mówić, że śledztwo trwa za długo" - mówi pełnomocnik rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej.

Przywołane spekulacje przekraczają zasady, jakie powinny panować w cywilizowanym świecie - mówi w rozmowie z „Naszym dziennikiem” mec. Bartosz Kownacki, pełnomocnik rodzin pokrzywdzonych w katastrofie samolotu Tu-154M. Wypowiedź dotyczy tego, że „Gazeta Wyborcza”, tym razem ze wsparciem dr. Macieja Laska, wraca do tezy naciskowej; po wejściu generałów do kokpitu ktoś mówi „siadajcie, siadaj”, a to w lotnictwie często znaczy „lądujcie”.

Proszę pamiętać, że dr Lasek jest urzędnikiem państwowym opłacanym przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów, jest szefem „zespołu ds. wyjaśniania opinii publicznej treści informacji i materiałów dotyczących przyczyn i okoliczności katastrofy pod Smoleńskiem”. Zatem wypowiadając tego rodzaju opinie, wyraża też zdanie premiera. Niedopuszczalne jest zatem na tym etapie formułowanie hipotez czy gdybanie, co znaczą dane słowa. Pan dr Lasek nie działa bowiem jako prywatna osoba czy wróżka, ale jako urzędnik państwowy” — oburza się mec. Kownacki.

Pan Lasek miał czas i możliwości, by sporządzić rzetelne, profesjonalne opinie, również fonoskopijne. Co więcej, jako członek powołanej komisji był nawet do tego zobowiązany. Na etapie badań mógł korzystać z różnych ekspertyz czy badań i tak uzasadniać stawiane tezy. Dorabianie dziś filozofii do ustaleń Instytutu Ekspertyz Sądowych to dramatyczna próba obrony swojego stanowiska, które upada, kawałek po kawałku. (…) Gdyby takie oceny padły z ust lotnika, można by jeszcze przejść koło nich z pobłażaniem. Tu jednak mamy do czynienia z urzędnikiem państwowym, który spekulując, sam wydaje o sobie świadectwo” — twierdzi pełnomocnik rodzin ofiar, dodając, że „domyśl się tylko, jakie trzeba mieć intencje, aby wysnuwać tego rodzaju wnioski ze strzępów słów”.

„Na pewno tego rodzaju aktywność jest związana ze zbliżającą się czwartą rocznicą katastrofy, a także z tym, że społeczeństwo ma coraz lepszą świadomość, iż w sprawie przyczyn tej katastrofy wciąż niewiele wiemy. Wychodzą kolejne błędy, już nie tylko strony rosyjskiej, ale i polskiej, i ktoś chce podsycić atmosferę, zagrać na emocjach i rozegrać całe zamieszanie w sposób dla siebie wygodny. Drugim powodem tego typu działań jest zapewne chęć przykrycia ustaleń prokuratury wojskowej dotyczących bezpośrednio gen. Andrzeja Błasika, bo one skompromitowały stronę rosyjską. Widać jednak, że komuś zależy, by nie mówić o tych błędach i prowokacjach strony rosyjskiej, ale by bronić tez z raportu MAK” — zwraca uwagę Bartosz Kownacki.

Mecenas zauważa także ostatnia wypowiedź Marka Biernackiego, który uznał, że śledztwo toczy się za długo i jest niejasne dla społeczeństwa.

„Rozumiem, że pan minister przyznaje, iż reforma prokuratury sprzed kilku lat była nieudana, i poniekąd zgadzam się z tą oceną. Bo gdyby minister sprawiedliwości sprawował nadzór nad śledztwami, był równocześnie prokuratorem generalnym, to tych niejasności byłoby mniej. I to minister ponosiłby odpowiedzialność polityczną za jakość postępowania, ale też za nadinterpretacje, jakimi posługiwał się np. prokurator Andrzej Seremet. A przypomnę tu tylko jego nietrafione opinie dotyczące chociażby prowadzenia ekshumacji ciał ofiar katastrofy” - przypomina Kownacki.

„Nie wyobrażam sobie, by śledztwo można było zamknąć przed zwrotem wraku i czarnych skrzynek. Niestety, nie mamy podstawowych dowodów i jest to wina polskiego rządu, więc nie można teraz mówić, że śledztwo trwa za długo albo że biegli zwlekają z opinią” - ocenia mecenas.

źrodło: naszdziennik.pl/run

fot. wikimedia commons

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 5. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 6. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 7. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook