Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Kownacki: "Nie wyobrażam sobie zamknięcia śledztwa bez wraku"

04.04.2014

"Nie mamy podstawowych dowodów i jest to wina polskiego rządu, więc nie można teraz mówić, że śledztwo trwa za długo" - mówi pełnomocnik rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej.

Przywołane spekulacje przekraczają zasady, jakie powinny panować w cywilizowanym świecie - mówi w rozmowie z „Naszym dziennikiem” mec. Bartosz Kownacki, pełnomocnik rodzin pokrzywdzonych w katastrofie samolotu Tu-154M. Wypowiedź dotyczy tego, że „Gazeta Wyborcza”, tym razem ze wsparciem dr. Macieja Laska, wraca do tezy naciskowej; po wejściu generałów do kokpitu ktoś mówi „siadajcie, siadaj”, a to w lotnictwie często znaczy „lądujcie”.

Proszę pamiętać, że dr Lasek jest urzędnikiem państwowym opłacanym przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów, jest szefem „zespołu ds. wyjaśniania opinii publicznej treści informacji i materiałów dotyczących przyczyn i okoliczności katastrofy pod Smoleńskiem”. Zatem wypowiadając tego rodzaju opinie, wyraża też zdanie premiera. Niedopuszczalne jest zatem na tym etapie formułowanie hipotez czy gdybanie, co znaczą dane słowa. Pan dr Lasek nie działa bowiem jako prywatna osoba czy wróżka, ale jako urzędnik państwowy” — oburza się mec. Kownacki.

Pan Lasek miał czas i możliwości, by sporządzić rzetelne, profesjonalne opinie, również fonoskopijne. Co więcej, jako członek powołanej komisji był nawet do tego zobowiązany. Na etapie badań mógł korzystać z różnych ekspertyz czy badań i tak uzasadniać stawiane tezy. Dorabianie dziś filozofii do ustaleń Instytutu Ekspertyz Sądowych to dramatyczna próba obrony swojego stanowiska, które upada, kawałek po kawałku. (…) Gdyby takie oceny padły z ust lotnika, można by jeszcze przejść koło nich z pobłażaniem. Tu jednak mamy do czynienia z urzędnikiem państwowym, który spekulując, sam wydaje o sobie świadectwo” — twierdzi pełnomocnik rodzin ofiar, dodając, że „domyśl się tylko, jakie trzeba mieć intencje, aby wysnuwać tego rodzaju wnioski ze strzępów słów”.

„Na pewno tego rodzaju aktywność jest związana ze zbliżającą się czwartą rocznicą katastrofy, a także z tym, że społeczeństwo ma coraz lepszą świadomość, iż w sprawie przyczyn tej katastrofy wciąż niewiele wiemy. Wychodzą kolejne błędy, już nie tylko strony rosyjskiej, ale i polskiej, i ktoś chce podsycić atmosferę, zagrać na emocjach i rozegrać całe zamieszanie w sposób dla siebie wygodny. Drugim powodem tego typu działań jest zapewne chęć przykrycia ustaleń prokuratury wojskowej dotyczących bezpośrednio gen. Andrzeja Błasika, bo one skompromitowały stronę rosyjską. Widać jednak, że komuś zależy, by nie mówić o tych błędach i prowokacjach strony rosyjskiej, ale by bronić tez z raportu MAK” — zwraca uwagę Bartosz Kownacki.

Mecenas zauważa także ostatnia wypowiedź Marka Biernackiego, który uznał, że śledztwo toczy się za długo i jest niejasne dla społeczeństwa.

„Rozumiem, że pan minister przyznaje, iż reforma prokuratury sprzed kilku lat była nieudana, i poniekąd zgadzam się z tą oceną. Bo gdyby minister sprawiedliwości sprawował nadzór nad śledztwami, był równocześnie prokuratorem generalnym, to tych niejasności byłoby mniej. I to minister ponosiłby odpowiedzialność polityczną za jakość postępowania, ale też za nadinterpretacje, jakimi posługiwał się np. prokurator Andrzej Seremet. A przypomnę tu tylko jego nietrafione opinie dotyczące chociażby prowadzenia ekshumacji ciał ofiar katastrofy” - przypomina Kownacki.

„Nie wyobrażam sobie, by śledztwo można było zamknąć przed zwrotem wraku i czarnych skrzynek. Niestety, nie mamy podstawowych dowodów i jest to wina polskiego rządu, więc nie można teraz mówić, że śledztwo trwa za długo albo że biegli zwlekają z opinią” - ocenia mecenas.

źrodło: naszdziennik.pl/run

fot. wikimedia commons

Warto poczytać

 1. kanowsdgadh 19.01.2017

  Kanownik: Jesteśmy za najbardziej radykalnymi środkami ws. VAT . WYWIAD

  Każdy miesiąc opóźnienia to są setki milionów złotych, które wypływają z budżetu państwa do oszustów.

 2. stycznio 19.01.2017

  "wSieci Historii": Jak się biliśmy w Powstaniu Styczniowym?

  Tematem miesiąca nowego wydania miesięcznika „wSieci Historii” są nieznane epizody powstańców walczących o niepodległość w 1863 roku.

 3. bielus 19.01.2017

  Bielan we "wSieci": Szaleńcza opozycja przegrała

  Wicemarszałek Senatu Adam Bielan w rozmowie z Jackiem i Michałem Karnowskimi mówi o istocie konfliktu toczącego się w Sejmie i dalszych krokach rządu we wprowadzaniu dobrej zmiany.

 4. swit 19.01.2017

  Świetlik: Nie widzę, by co trzeci Polak wspierał protesty

  Wiktor Świetlik odniósł się "Super Expressie" do sondażu WP, według którego rzekomo 15 milionów Polaków chce, by opozycja kontynuowała protesty.

 5. 70cdb516e4b14756914fa91facf4656b 18.01.2017

  Jakubiak: Partie bez idei zawsze tak kończą

  „Przedstawiciele części opozycji niedługo sami się zaorają. W kłamstwach, niedopowiedzeniach, matactwach”.

 6. kostrzewa-zorbaswSieci 18.01.2017

  Kostrzewa-Zorbas we „wSieci”: Po pierwsze – odstraszanie

  „Skuteczne odstraszanie zapobiega wybuchowi zbrojnego konfliktu” – zauważa ekspert.

 7. ziewmkiwsdjwsdf 18.01.2017

  Ziemkiewicz: "Kłamać też trzeba umieć, jełopy!"

  "Nie wiem czy ktoś jeszcze potrzebuje kolejnych dowodów, że „totalna opozycja” to totalne gamonie".

 8. mid-17117234 18.01.2017

  Weiss: Warto coś zrobić, by stworzyć lepszy świat

  "Miałem szczęście przeżyć z pomocą Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Warto coś zrobić, by wspólnie z innymi goić te rany i stworzyć lepszy świat".

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook