Jedynie prawda jest ciekawa


Kownacki: „Nie musimy kupować na szybko śmigłowców”

10.10.2016

My jesteśmy na każdą sytuację przygotowani i będziemy dokonywali zakupów stosownie do potrzeb polskiej armii - podkreślił Bartosz Kownacki.

„To rząd PO doprowadził do sytuacji skandalicznej, w której odchodząc parafował umowę, a nie powinien był tego robić. Ta decyzja powinna była leżeć w gestii nowego rządu”- mówił wiceszef MON Bartosz Kownacki w programie „Polski Punkt Widzenia” na TV TRWAM.

Możemy ubolewać dziś, że strona francuska deklarowała realizację offsetu w wysokości kontraktu, i nie doszło do porozumienia. To jednak strona francuska odpowiada za swoje deklaracje i czyny. Rzeczywiście negocjacje offsetowe – jak informuje ministerstwo rozwoju -nie zakończyły się powodzeniem. To już jest informacja potwierdzona, oficjalna. Teraz musi zebrać się odpowiednie ciało w MON i podjąć stosowną decyzję. Oczywiście nie ma co ukrywać, że warunkiem zawarcia umowy na dostawę śmigłowców wielozadaniowych było wynegocjowanie umowy offsetowej. To wynika wprost z przepisów prawa. […] W związku z tym konsekwencje wydają się być w tej kwestii oczywiste

Zdaniem Kownackiego twierdzenia strony francuskiej, że szef MON Antoni Macierewicz już jako poseł opozycji był przeciwny zakupowi Caracali i w związku z tym sabotował negocjacje, a więc „jego życzeniom stało się zadość”, są „kompletnie niepoważne i nieuprawnione”.

Pan minister Antoni Macierewicz jak również całe obecne kierownictwo resortu mówiło za kadencji poprzedniego rządu, że ten cały kontrakt jest wątpliwy w sensie ekonomicznym, w sensie zasadności zakupu 50 a nie 70 śmigłowców, ale proszę pamiętać, że to nie obecne kierownictwo MON prowadziło negocjacje offsetowe, umowa została wynegocjowana i parafowana za naszych poprzedników, za ministra Siemoniaka. W związku z tym szef MON mógł tylko patrzeć, przyglądać się temu co robi ministerstwo rozwoju - zaznaczył Kownacki. Według niego stanowisko pana ministra Macierewicza „nie wpływało na przebieg negocjacji”.

[…] Ta sprawa była już zakończona i my mogliśmy już tylko negocjować warunki offsetu. Trzeba było zrobić wszystko, by warunki offsetowe były korzystne z punktu widzenia podstawowych interesów bezpieczeństwa państwa. Skoro nie były korzystne, negocjacje musiały ulec zakończeniu. To ministerstwo rozwoju prowadziło negocjacje, prowadziło je bardzo dobrze i w dobrej wierze - przekonywał.

Na pytanie czy w związku z zerwaniem negocjacji grozi nam wysoka kara, nawet miliard zł, Kownacki odparł: Ta sprawa była podnoszona już dużo wcześniej i rzeczywiście rząd PO doprowadził do sytuacji skandalicznej, w której odchodząc parafował umowę, a nie powinien był tego robić. Ta decyzja powinna była leżeć w gestii nowego rządu. Albo należało zakończyć postępowanie, albo go nie ruszać. […] Straciliśmy rok negocjując z podmiotem (Airbus Helicopters -red.), który okazał się w końcu niezainteresowany zawarciem kontraktu - mówił. Jeśli chodzi zaś o program śmigłowcowy Kownacki apeluje, by „dać panu ministrowi Macierewiczowi chwilę czasu, by przygotował teraz nową koncepcję”.

Trzeba dokonać stosownych analiz, stosowanych ocen, które ze śmigłowców są najpilniej potrzebne polskiej armii i zrobimy wszystko, by w pierwszym możliwym terminie podjąć odpowiednie decyzje. Oczywiście z zachowaniem interesów wojska polskiego i interesów ekonomicznych państwa polskiego. Śmigłowce są nam potrzebne, ale należy także uspokoić wszystkich tych, którzy dziś próbowali podawać fałszywe informacje, że zakończenie negatywne negocjacji offsetowych to największy dramat w historii Łodzi od upadku przemysłu włókniarskiego. Pragnę poinformować tych wszystkich nierzetelnych polityków i dziennikarzy: od czasu decyzji o prowadzeniu negocjacji offsetowych do dzisiejszego dnia w WZL-ach (Wojskowe Zakłady Lotnicze-red.) nie zatrudniono z tego tytułu ani jednej osoby.

Jak przekonuje wiceszef MON „nie musimy kupować na szybko śmigłowców, żadnej paniki nie ma”.

My jesteśmy na każdą sytuację przygotowani i będziemy dokonywali zakupów stosownie do potrzeb polskiej armii - podkreślił Bartosz Kownacki.

[fot. PAP/Leszek Szymański]

Ryb, TV Trwam/ems

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook