Jedynie prawda jest ciekawa


Kownacki: nie ma atmosfery, by wyjaśnić Smoleńsk

23.05.2014

Rozmowa z posłem PiS, mecenasem Bartoszem Kownackim.

Stefczyk.info: Po ponad czterech latach od tragedii smoleńskiej trafiły do polski nowe kopie zapisu rejestratorów rządowego tupolewa, który uległ tragedii. Śledczy liczą, że uda się odczytać więcej z tych materiałów. Jak Pan to ocenia?

Mec. Bartosz Kownacki: Cały czas mówimy o kopiach, ja natomiast czekam na oryginały. Uważam, że metoda bezpośredniości powinna polegać na tym, że nawet jeśli obecnie wydana zostanie nowa opinia, to i tak prędzej czy później biegli wykonają nową, na podstawie oryginałów. Skoro śledczy po raz kolejny muszą materiały kopiować, ponieważ nagranie nie jest dobre, to znaczy, że żadna kopia może nie być tak dobra, jak oryginał. Dziwi mnie również, że do dziś śledczy zajmują się odczytami z rejestratorów. Ich analiza powinna być gotowa dość szybko. Sprawa powinna zostać zamknięta na pewno w rok po tragedii. Mnie to opóźnienie trochę niepokoi.

Dlaczego?

Nie zdarzyło się w międzyczasie nic w polskiej nauce, że nagle okazuje się, że można odczytać więcej niż wcześniej. Technika nie zrobiła tak dużego kroku naprzód. Zastanawia mnie również procedura przesyłania materiałów do Polski. Kopie zostały wykonane kilka miesięcy temu. Widać, że materiały są przekazywane w różnym tempie, niektóre szybko, na niektóre musimy czekać miesiącami czy latami. To pokazuje, że coś tu jest nie tak. Tymczasem takie materiały – zarówno próbki pobierane w Smoleński, jak i zapisy rejestratorów – są w tym śledztwie kluczowe. To są najważniejsze dla jego przebiegu dowody.

Jaką możemy mieć pewność, że przekazane nam do tej pory materiały są rzetelne, skoro po czterech latach okazuje się, że dotychczasowe kopie rejestratorów są niedostatecznie czytelne?

W tej sprawie nie mamy żadnej pewności. Za rok, za dwa, czy trzy może się okazać, że trzeba znów jechać po jakieś materiały, że trzeba pozyskać nowe... Oczywiście jeśli jest szansa, by poznać nowe okoliczności i informacje dotyczące tragedii smoleńskiej, to trzeba ją wykorzystać. Jednak niepokoi to, że śledczy wracają obecnie do spraw, które już dawno powinny być zamknięte. Może się okazać, że będziemy jeszcze wiele razy wracali do Rosji. Póki nie otrzymamy oryginałów.

„Przy okazji przesłuchania w Prokuraturze Wojskowej dowiedziałem się, że zadaniem prokuratorów jest służenie grupie, która nie życzy sobie, aby prawda ujrzała światło dzienne” - mówił prof. Wiesław Binienda w jednej z rozmów. Co Pan sądzi o tej tezie?

Nie chcę oceniać słów prof. Biniendy. To jest jego relacja. Wiem jednak, że prokuratorzy powinni stać na straży interesów Rzeczypospolitej, a nie tej czy innej grupy.

Stoją? Czego dowodzi śledztwo smoleńskie?

Nie chcę nikogo obrażać, czy postponować, ale widać poważne błędy i nieprawidłowości w śledztwie smoleński. W tej sprawie toczyło się nawet postępowanie. Nawet sąd odrzucając zażalenie na umorzenie śledztwa wyliczał błędy i nieprawidłowości w działaniu śledczych. Te błędy, szczególnie w pierwszej fazie, były bardzo poważne.

Co ze śledztwem smoleńskim powinno się stać obecnie? Potrzebne są gruntowne zmiany?

Nie chciałbym gruntownych zmian, ponieważ obecny klimat w Polsce nie sprzyja, by taka zmiana przyniosła jakieś zmiany. Jakiekolwiek zmiany dziś byłyby zmianami pozorowanymi. Nie ma dziś atmosfery, by śledztwo smoleńskie było prowadzone lepiej.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. KBWLLP]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook