Jedynie prawda jest ciekawa


Kownacki: nie ma atmosfery, by wyjaśnić Smoleńsk

23.05.2014

Rozmowa z posłem PiS, mecenasem Bartoszem Kownackim.

Stefczyk.info: Po ponad czterech latach od tragedii smoleńskiej trafiły do polski nowe kopie zapisu rejestratorów rządowego tupolewa, który uległ tragedii. Śledczy liczą, że uda się odczytać więcej z tych materiałów. Jak Pan to ocenia?

Mec. Bartosz Kownacki: Cały czas mówimy o kopiach, ja natomiast czekam na oryginały. Uważam, że metoda bezpośredniości powinna polegać na tym, że nawet jeśli obecnie wydana zostanie nowa opinia, to i tak prędzej czy później biegli wykonają nową, na podstawie oryginałów. Skoro śledczy po raz kolejny muszą materiały kopiować, ponieważ nagranie nie jest dobre, to znaczy, że żadna kopia może nie być tak dobra, jak oryginał. Dziwi mnie również, że do dziś śledczy zajmują się odczytami z rejestratorów. Ich analiza powinna być gotowa dość szybko. Sprawa powinna zostać zamknięta na pewno w rok po tragedii. Mnie to opóźnienie trochę niepokoi.

Dlaczego?

Nie zdarzyło się w międzyczasie nic w polskiej nauce, że nagle okazuje się, że można odczytać więcej niż wcześniej. Technika nie zrobiła tak dużego kroku naprzód. Zastanawia mnie również procedura przesyłania materiałów do Polski. Kopie zostały wykonane kilka miesięcy temu. Widać, że materiały są przekazywane w różnym tempie, niektóre szybko, na niektóre musimy czekać miesiącami czy latami. To pokazuje, że coś tu jest nie tak. Tymczasem takie materiały – zarówno próbki pobierane w Smoleński, jak i zapisy rejestratorów – są w tym śledztwie kluczowe. To są najważniejsze dla jego przebiegu dowody.

Jaką możemy mieć pewność, że przekazane nam do tej pory materiały są rzetelne, skoro po czterech latach okazuje się, że dotychczasowe kopie rejestratorów są niedostatecznie czytelne?

W tej sprawie nie mamy żadnej pewności. Za rok, za dwa, czy trzy może się okazać, że trzeba znów jechać po jakieś materiały, że trzeba pozyskać nowe... Oczywiście jeśli jest szansa, by poznać nowe okoliczności i informacje dotyczące tragedii smoleńskiej, to trzeba ją wykorzystać. Jednak niepokoi to, że śledczy wracają obecnie do spraw, które już dawno powinny być zamknięte. Może się okazać, że będziemy jeszcze wiele razy wracali do Rosji. Póki nie otrzymamy oryginałów.

„Przy okazji przesłuchania w Prokuraturze Wojskowej dowiedziałem się, że zadaniem prokuratorów jest służenie grupie, która nie życzy sobie, aby prawda ujrzała światło dzienne” - mówił prof. Wiesław Binienda w jednej z rozmów. Co Pan sądzi o tej tezie?

Nie chcę oceniać słów prof. Biniendy. To jest jego relacja. Wiem jednak, że prokuratorzy powinni stać na straży interesów Rzeczypospolitej, a nie tej czy innej grupy.

Stoją? Czego dowodzi śledztwo smoleńskie?

Nie chcę nikogo obrażać, czy postponować, ale widać poważne błędy i nieprawidłowości w śledztwie smoleński. W tej sprawie toczyło się nawet postępowanie. Nawet sąd odrzucając zażalenie na umorzenie śledztwa wyliczał błędy i nieprawidłowości w działaniu śledczych. Te błędy, szczególnie w pierwszej fazie, były bardzo poważne.

Co ze śledztwem smoleńskim powinno się stać obecnie? Potrzebne są gruntowne zmiany?

Nie chciałbym gruntownych zmian, ponieważ obecny klimat w Polsce nie sprzyja, by taka zmiana przyniosła jakieś zmiany. Jakiekolwiek zmiany dziś byłyby zmianami pozorowanymi. Nie ma dziś atmosfery, by śledztwo smoleńskie było prowadzone lepiej.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. KBWLLP]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook