Jedynie prawda jest ciekawa


Kownacki: Mamy swoje państwo i swoje procedury

27.09.2012

Zróbcie wszystko, zbierzcie cały materiał dowodowy, żeby nie było błędu - takie jest przesłanie pierwszych polskich wiosków o pomoc prawną do Rosji.

Stefczyk.info: W wypowiedzi jednego z adwokatów spotkałem się z opinią, że wnioski o pomoc prawną kierowane powinny być do kraju obcego, tylko jeśli Polska nie jest w stanie samodzielnie przeprowadzić jakiegoś działania. Zgadza się Pan z taką opinią? Jak w tym kontekście oceniać decyzje prokuratury wojskowej, by to Rosjanie przeprowadzili sekcję zwłok ofiar katastrofy smoleńskiej? Przecież wiadomo było, że ciała trafią do Polski.

Bartosz Kownacki: Zgadzam się z opinią, którą Pan przytoczył. Taki wniosek do Rosji w tej konkretnej sytuacji byłby zasadny, gdyby na miejscu, w Moskwie, Polacy uczestniczyli we wszystkich sekcjach. Gdyby polski prokurator i biegli byli przy autopsjach i zagwarantowali rzetelność pracy w tej sprawie, rzeczywiście takiej sekcji w Polsce nie warto byłoby powtarzać.

Dlaczego?

Każde badania ciała ma swój wpływ na dane szczątki. W wyniku sekcji szereg informacji jest zacieranych.  Druga sekcja jest obarczona wadami. Niektórych informacji już nie można wyczytać. Sytuacją optymalną byłby udział polskich śledczych w czynnościach w Rosji. Oni powinni być obecni w czasie sekcji i podpisywać się pod protokołem czynności. W tej sytuacji wniosek o pomoc prawną byłby zasadny.

Wiadomo, że Polaków nie było przy sekcjach, ale wnioski wysyłaliśmy. Jak Pan to ocenia?

To błąd. Skoro mieliśmy możliwość przeprowadzenia badań w Polsce, należało to zrobić. Przecież polska prokuratura nie wnosiła do Rosjan o przesłuchanie rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej. One były obecne w Moskwie, ale śledczy sami przesłuchiwali bliskich ofiar w kraju. To analogiczna sytuacja. Pamiętajmy, że zasada bezpośredniości to koronna zasada w postępowaniu karnym w kraju. Jeśli prokurator czy sędzia może się zapoznać bezpośrednio z dowodem to tak właśnie robi.

Pojawia się jednak wątpliwość: skoro prokuratura wojskowa badała udział osób trzecich jako hipotezę przyczyny katastrofy smoleńskiej powinna w ogóle zwracać się do Rosji w sprawie sekcji? To nie jest sprzeczne?

Nie chciałbym mówić o sprzeczności. Chciałbym mówić, że państwo polskie powinno opierać się na własnych materiałach. Bez względu bowiem na to, czy mieliśmy do czynienia z umyślnym zawinieniem, czy nieumyślnym, to Rosja mogłaby wybielać się, gdyby wina leżała po jej stronie. Ona chciałaby uniknąć odpowiedzialności. Nie zleca się badania ciała lekarzowi, który wcześniej "spartolił" operację. On będzie chciał ukryć swoją odpowiedzialność.

Jak powinny wyglądać działania po katastrofie?


Gdybym ja podejmował decyzje, zażądałbym zakazu zbliżania się do wraku. Zapowiedziałbym przyjazd polskich służb i rozpoczęcie przez nich działań. Rosjanie w tych działaniach mieliby jedynie pomagać.

Pan widział wnioski o pomoc prawną? Jak Pan je ocenia?

Widziałem te materiały. Pierwsze wnioski, wysyłane do Rosji, były bardzo ogólne. Potem się to zmieniło. Jednak w pierwszym momencie widać wiarę w stronę rosyjską. Widać, że polskie władze wierzyły, że Moskwa będzie działała w sposób zupełnie otwarty. To było błędem. Od początku nie należało w to wierzyć. Te wnioski są w duchu wypowiedzi Ewy Kopacz, która mówiła, że polscy i rosyjscy eksperci ramię w ramię prowadzili działania. Zróbcie wszystko, zbierzcie cały materiał dowodowy, żeby nie było błędu - takie jest przesłanie polskich dokumentów. Ja nie wiem, czy wobec kogokolwiek Polska powinna działać w tak ufny sposób. Mamy swoje państwo i swoje procedury. Wara innym od tego.

Rozmawiał TK
[Fot. Youtube.pl]

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook