Jedynie prawda jest ciekawa


Kownacki: Jesteśmy całkowicie zależni

30.11.2012

O ostatnich badaniach w Smoleńsku oraz relacjach polsko-rosyjskich w śledztwie smoleńskim portal Stefczyk.info rozmawia z mecenasem Bartoszem Kownackim, pełnomocnikiem części rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej.

Stefczyk.info: "Gazeta Polska Codziennie" informuje, że w Smoleńsku ścięto brzozę, o którą rzekomo miał się rozbić tupolew 10 kwietnia. Z drzewa pobrano próbki do badań. Czy takie ekspertyzy są potrzebne?

Bartosz Kownacki: Badania brzozy w Smoleńsku oczywiście powinny się odbyć. Jeśli pobrano próbki w sposób profesjonalny - dokonali tego polscy eksperci, na wniosek śledczych, z zachowaniem profesjonalizmu przy zabezpieczeniu dowodów - to mamy do czynienia z pozytywnym wydarzeniem. Do tego jednak powinno dojść znacznie wcześniej. To był kluczowy dowód i powinien zostać zbadany zaraz po katastrofie, tak jak wszystkie elementy krajobrazu, które znajdowały się w Smoleńsku. Drzewo po ponad dwóch latach straciło zapewne szereg swoich właściwości. Ten materiał nie będzie kompletny. Niezwykle istotne jest również, żeby on trafił do Polski i był badany w kraju.

Co jeśli zostanie przetrzymany w Rosji i tam odbędą się ekspertyzy?

To zmieni zupełnie obraz tego wydarzenia. Jeśli materiał dowodowy ma znaleźć się niemal natychmiast w kraju i tu zostać przebadany, to mamy inną sytuację niż gdyby te ekspertyzy mieli przeprowadzić Rosjanie. Wtedy można się spodziewać, że wartość brzozy będzie zerowa, a materiał zostanie zniszczony. Jeśli badania będą robić Rosjanie, to jest wielka groźba, że ich wartość będzie taka sama, jak wartość protokołów z sekcji zwłok, że będzie miała tyle wspólnego z profesjonalizmem jak obchodzenie się Rosjan z tupolewem. Można się spodziewać, że badania przesłane z Rosji będą nierzetelne. Może się okazać, że mamy do czynienia z materiałem bezwartościowym.

Pojawiają się wątpliwości, czy ścięcie brzozy nie zablokuje możliwości przeprowadzenia symulacji związanych z rzekomym uderzeniem tupolewa w brzozę.

Dlatego mówiłem o konieczności profesjonalnego pobrania próbek do badań. Brzoza musiała zostać odpowiednio obfotografowana, żeby wiadomo było jak brzoza była ustawiona. To nie mogło się odbyć tak, jak przy okazji transportu wraku przez Rosjan. Jeśli mielibyśmy do czynienia z podobnym wydarzeniem, oczywiście doszło do zniszczenia dowodu, a nie pobrania materiału do badań. Jeśli możemy odtworzyć dokładnie, jak to drzewo rosło, to możemy mówić o rzetelnym pobraniu materiału. Jeśli jednak nie doszło do tego, to możemy mówić o sytuacji skandalicznej. Ja mam nadzieję, że badania prowadzone były przez osoby kompetentne.

Badania brzozy powinny zostać uzupełnione badaniem skrzydła, które miało uderzyć w drzewo?

Nie ulega wątpliwości, że te badania należy zestawić. To nie może być tak, że badania brzozy mogą pozostać w próżni. Te badania muszą być zweryfikowane np. właśnie poprzez ekspertyzy skrzydła. Trzeba również sprawdzić, czy na brzozie znajdują się fragmenty poszycia samolotu, a na samolocie fragmenty brzozy. Taka weryfikacja jest potrzebna. Zestawienia badań są potrzebne.

Sposób współpracy z Rosją powoduje, że to Rosjanie mają pozycję dominującą? Oni decydują, kiedy trafią do polski nasze badania?

Jesteśmy całkowicie zależni. To wynika z błędnych ustaleń i porozumień, zawieranych zaraz po katastrofie. To można było inaczej rozwiązać, zawierając choćby umowę ze stroną rosyjską. Nic nie stało na przeszkodzie, żeby takie porozumienie zawrzeć. Taka umowa powinna gwarantować Polsce dostęp do wszelkich dowodów. Takie rozwiązania są znane i można było z nich skorzystać. Jednak tego nie zrobiono ani prawnie, ani faktycznie. Można było wypracować lepszy status polskiej strony choćby w praktyce. Można było np. wypracować, by kopia każdego dokumentu trafiała do Polski jeszcze przed oficjalnym obiegiem. Były możliwości wzmocnienia naszej pozycji, ale tego nie zrobiono.

Rozmawiał Nal
[Fot. Wikipedia.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook