Jedynie prawda jest ciekawa


Kownacki: Coraz bardziej tajemnicza sprawa

06.05.2012

O rzeczach osobistych śp. Tomasza Merty, który zginął w Smoleńsku, oraz zachowaniu MSZ w tej sprawie portal Stefczyk.info rozmawia z Bartoszem Kownackim, pełnomocnikiem Magdaleny Merty.

Stefczyk.info: W prokuraturze trwa śledztwo związane z rzeczami osobistymi śp. Tomasza Merty (zdj.), który zginął w katastrofie smoleńskiej. Jak wyglądają obecne ustalenia w tej sprawie?

Bartosz Kownacki: Jestem objęty tajemnicą śledztwa, nie mogę ujawniać szczegółów. Mogę jedynie powiedzieć, że obecnie prokuratura współpracuje z nami w tej sprawie. Składamy wnioski m.in. o przesłuchanie konkretnych świadków. Widać zaangażowanie śledczych w wyjaśnienie tej sprawy. Sprawy, która robi się coraz bardziej tajemnicza, zaskakująca i bulwersująca. Nie mogę mówić o treści zeznań, ale są w tej sprawie poważne wątpliwości, co do rzetelności pracy osób zatrudnionych w MSZ. Jest zagadką co się stało z dowodem osobistym śp. Tomasza Merty oraz z jego obrączką. Wciąż toczy się postępowanie.

W „Naszym Dzienniku” dziennikarka rozmawiająca z Magdaleną Mertą mówi, że śledczy nie wykluczają, że to w MSZ spalono dowód osobisty wiceministra Merty

Jeśli informacje o tym, że zniszczenie dowodu miało miejsce w MSZ, by się potwierdziły to oznaczało by to zakończenie kariery obecnego ministra spraw zagranicznych. Ja sobie nie wyobrażam sytuacji, że to działo się bez jego wiedzy. Nie wyobrażam sobie sytuacji, w której szef MSZ nie wie o nieprawidłowościach w pracy urzędników MSZ w toku badania i wyjaśniania katastrofy smoleńskiej. Co więcej, nie wyobrażam sobie sytuacji, w której on nie informuje o tych nieprawidłowościach odpowiednich służb.

Pani Merta w wywiadzie opisuje również, że musiała niepotrzebnie brać udział w szukaniu rzeczy osobistych męża. Pan był tego świadkiem?

Pojechaliśmy razem do Mińska Mazowieckiego. Oglądaliśmy tam ubrania, rzeczy osobiste ofiar katastrofy. To wszystko było w dramatycznym stanie. Pani Magdalena Merta szukała w tych ubraniach rzeczy męża. To było narażenie jej na ogromny stres i ogromne przeżycia. Jeśli okazałoby się, że kazano jej jechać do Mińska, choć wiadomo było, że rzeczy śp. Tomasza Merty tam nie ma, to również byłby skandal. Jeśli MSZ i Radosław Sikorski naraził na takie przeżycie Panią Mertę, to jest niegodny pełnienia funkcji ministra spraw zagranicznych Rzeczypospolitej.

Co ostatecznie stało się z rzeczami osobistymi śp. Tomasza Merty? Czy jego obrączka trafiła do żony?

Ta obrączka nie została przekazana Pani Magdalenie Mercie. Myśmy złożyli w tej sprawie zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Sądzimy, że doszło do okradzenia zwłok. Najbardziej prawdopodobnym zdaje się, że dokonali tego Rosjanie. O tej sprawie było głośno. Jednak jeśli się okaże, że MSZ wiedział, co się stało z obrączką, że wiedział, że Rosjanie nie dokonali kradzieży, to również pokaże, że w MSZ pracują osoby niekompetentne, które nie potrafią się zachować zgodnie z interesem państwa polskiego.

Jak wyglądał proces przekazywania rzeczy osobistych ofiar katastrofy do Polski? Dlaczego MSZ raz pośredniczył w tym raz nie?

Sprawa transportu rzeczy osobistych ofiar katastrofy do Polski w wielu przypadkach jest zagadkowa i pokazuje brak koordynacji polskich służb. Rzeczy osobiste były przekazywane w różny sposób. Część z nich trafiała do MSZ, część do Żandarmerii Wojskowej i prokuratury. Niektóre rodziny zabierały rzeczy osobiste zaraz po katastrofie, w Moskwie, w czasie identyfikacji zwłok bliskich. Znam przypadki osób, którym udało się przywieźć z Moskwy np. telefony komórkowe ofiar. W innych przypadkach one do Polski w ogóle jeszcze nie trafiły lub są obecnie w prokuraturze. W tej sprawie panował ogromny chaos.

Rozmawiał saż
[Fot. Youtube.pl]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 5. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 6. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 7. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook