Jedynie prawda jest ciekawa


Kownacki: Aborcja w szpitalu Świętej Rodziny to prowokacja

24.07.2014

Władza publiczna chce w ten sposób pokazać swoją siłę, swoją arogancję, chce pokazać, że ona może łamać sumienia, zwolnić kogo chce z pracy – mówi w rozmowie z portalem Stefczyk.info poseł PiS mec. Bartosz Kownacki.

Stefczyk.info: PiS stanął w obronie b. dyrektora szpitala im Św. Rodziny w Warszawie prof. Bogdana Chazana. W czwartek partia skierowała do ministra zdrowia list otwarty w tej sprawie załączając kilka tysięcy podpisów. Jaki jest cel tego listu do ministra Arłukowicza ws. prof. Chazana? Minister raczej zdania nie zmieni…

Bartosz Kownacki, poseł PiS: Przede wszystkim pokazanie, że w Polsce większość ludzi nie godzi się z tym co się stało i że solidarność z profesorem jest ogromna. Po drugie – chęć pokazania, że katolicy nie są bierni. Że nie przyglądają się jedynie wydarzeniom w telewizji i w takiej formie, w jakiej jest to możliwe w państwie demokratycznym, gotowi są protestować. Niestety władza w Polsce ma za nic podpisy i protesty. Czy ich jest kilkanaście, kilkaset, czy kilkadziesiąt tysięcy. To nie ma znaczenia. Władza gotowa jest wyrzucić je do śmieci. To pokazuje arogancję tej władzy.

Wczoraj, zaledwie dwa dni po odwołaniu prof. Chazana z funkcji dyrektora w szpitalu Św. Rodziny doszło do pierwszej aborcji. Jak pan to ocenia?

To jest oczywista prowokacja. Władza publiczna chce w ten sposób pokazać swoją siłę, swoją arogancję, chce pokazać, że ona może łamać sumienia, zwolnić kogo chce z pracy, może doprowadzić do realizacji tego scenariusza, który jest dla niej wygodny. To ma też podzielić polskie społeczeństwo. Bo jedną rzeczą było odwołanie prof. Chazana, inną - przeprowadzenie zabiegu aborcyjnego. Przecież jest wiele szpitali w Warszawie, które mogły tego zabiegu dokonać. Ale chodziło tu o to, żeby zrobić ukłon w stronę określonego środowiska i żeby pokazać, że ci wszyscy, którzy mają inne zdanie nie będą w żaden sposób szanowani. Bo nawet ze względu na szacunek, na napięcie społeczne jakie w tej sprawie jest , akurat w tym szpitalu, przynajmniej przez jakiś czas, nie powinno być zabiegów aborcyjnych. Chyba, że się prowokować ludzi i okazać im pogardę.

Platforma Obywatelska do tej pory raczej nie prowadziła otwartej wojny z Kościołem. Raczej starała się kreować wizerunek partii o korzeniach chrześcijańskich. Dlaczego to się zmieniło?

Mieliśmy już wcześniej wiele innych symptomów, świadczących, że tak nie jest. Donald Tusk mówił, że nie będzie klękał przed biskupem. Jest kwestia niezałatwionego wciąż Funduszu Kościelnego. Donald Tusk usiłował lawirować między różnymi środowiskami, raz coś dać raz coś zabrać, rozszerzając swoje imperium. Ale sprawy sumienia powinny być jednoznacznie oceniane. Trudno mi pogodzić się z faktem, że w kampanii prezydenckiej 2005 roku Donald Tusk instrumentalnie wykorzystał Kościół, biorąc po latach ślub kościelny, a ludzie przyjęli to za dobrą monetę, sadząc, że Platforma to tacy łagiewniccy katoliccy,

A jak pan ocenia postawę Hanny Gronkiewicz-Waltz, która niegdyś otwarcie deklarowała się jako zaangażowana katoliczka, a teraz podjęła decyzję sankcjonującą lekarza, którego całą winą jest przestrzeganie zasad wiary…

Chciałbym wierzyć, że to jest jedynie kryzys wiary pani prezydent. Każdemu to się może zdarzyć. Każdy może odejść od Kościoła. Ale przecież pani prezydent budowała swoją pozycję, również polityczną na autorytecie Kościoła, po czym zachowała się w sposób zupełnie inny… Nie wiem, która z tych postaw jest prawdziwa. Ale uważam, że osoba, która deklaruje katolicki światopogląd byłaby w stanie w obronie tak zasadniczych wartości położyć na szali nawet swój urząd prezydencki, a nawet ustąpić ze stanowiska. A być może władza tak uzależnia, że staje się ważniejsza niż Dekalog.

Rozmawiała Anna Sarzyńska

[fot: youtube]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook