Jedynie prawda jest ciekawa


Kowalski: Szkoleni w Moskwie decydowali o armii PRL

08.05.2016

- Najwierniejsi, szkoleni w Moskwie i w nią zapatrzeni rozdawali karty w siłach zbrojnych PRL - ocenia historyk wojskowości dr Lech Kowalski.

„Można było zawalić na każdych ćwiczeniach, operacjach, i nie poniosło się takich konsekwencji, jakie ponosiło się za wypowiedzi nie po linii partyjnej. W selekcji generalskiej dominowała ideologia. Najwierniejsi, szkoleni w Moskwie i w nią zapatrzeni rozdawali karty w historii sił zbrojnych PRL” - mówi podczas spotkania w Klubie Ronina o kadrze oficerskiej Ludowego Wojska Polskiego autor książki "Cze.Kiszczak", wydanej przez Zysk i Ska, dr Lech Kowalski.

Kowalski jest również autorem biografii Wojciecha Jaruzelskiego. Mówił, że podczas pracy nad biografią byłego szefa armii i KC PZPR zastanawiał się, dlaczego Czesław Kiszczak, "postać silna i wyrazista, tak spolegliwie podporządkował się zniewieściałemu gen. Jaruzelskiemu, bez szemrania wykonując jego polecenia, w tym te najpodlejsze, nawet uwłaczające godności", stał się wykonawcą działań Jaruzelskiego. Odpowiedzią na to pytaniem zdaniem historyka wojskowości był udział Jaruzelskiego w armii gen. Zygmunta Berlinga powołanej w Sowietach i bycie współpracownikiem Informacji Wojskowej.

W książce „Cze.Kiszczak” autor odtworzył karierę wojskową Kiszczaka w PRL, służbę w Głównym Zarządzie Informacji Wojska Polskiego, udział w Polskiej Misji Wojskowej w Londynie, gdzie rozpracowywał środowiska żołnierzy gen. Władysława Andersa, służbę w Wojskowej Służbie Wewnętrznej. Potem przeszedł do wywiadu wojskowego, gdzie rozpoczął służbę od szefa Zarządu II Sztabu Generalnego LWP, aby awansować na szefa WSW, i w 1981 r. objąć stanąć na czele Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Brał udział w organizowaniu stanu wojennego w PRL oraz rozmów w Magdalence i prac Okrągłego Stołu w 1989 r. Historyk mówił, że zanim Kiszczak rozmawiał z kimś jako szef MSW najpierw czytał jego teczkę, dodał, że zgodnie z tę samą metodą wybierał ludzi na obrady okrągłego stołu.

Lech Kowalski podkreślił, że to zawrotna kariera, jak na człowieka, który skończył zaledwie 7 klas szkoły podstawowej. Kiszczak co prawda twierdził, że miał wykształcenie wyższe, ale nie skończył szkoły średniej, ani szkoły oficerskiej poza Akademią Sztabu Generalnego.

”Do końca PRL-u niszczył, tropił, śledził, przesłuchiwał i zamykał” - mówił o Kiszczaku historyk. Dodał, że udowodnienie mu czynów jest trudne, ponieważ większość została na jego polecenie zniszczona.

Historyk mówił również o ścisłej współpracy Kiszczaka z Jaruzelskim, która rozpoczęła się w 1970 r., kiedy Kiszczak jako pułkownik WSW pomógł generałowi w przeprowadzeniu zmian na stanowisku I sekretarza KC PZPR. Kowalski mówił, że od tej pory byli już nierozłączni. Jaruzelski miał świadomość, że Kiszczak jest niezwykle skuteczny i warto z nim współpracować i go wynagradzać za tę współpracę: ”Kiszczak za dwa lata zostanie generałem, a potem co trzy-cztery lata otrzymuje kolejną gwiazdkę generalską. W ten sposób Jaruzelski wydobył go z otchłani, bo byłby jednym z tysięcy pułkowników LWP. Dlaczego właśnie jego? Kiszczak zdał egzamin już w 1968 roku, kiedy miało miejsce tzw. "odżydzanie" wojska (to określenie używane przez kadrę zawodową)”. Kiszczak brał aktywny udział razem z gen. Kuflem w oczyszczaniu szeregów kadry zawodowej narodowości żydowskiej. Jaruzelski usunął w sumie z wojska 1346 osób, ostatnich jeszcze w połowie lat. 80. wyrzucał z rezerwy wojska. W pierwszej grupie, usuwając oficerów narodowości żydowskiej, Jaruzelski zdegradował i wyrzucił z wojska świadka własnego ślubu.

Drugi moment ich współdziałania to rok 1968, kiedy to LWP u boku Sowietów uderza na Czechosłowację. Kiszczak był wówczas odpowiedzialny za kontrwywiadowczą osłonę wojsk, miał blokować wszystkie informacje o tym, co naprawdę się dzieje, tak, aby nie dotarły one do żołnierzy. Wojsko miało żyć tylko takimi informacjami, jakie podawał im Główny Zarząd Polityczny i Wojskowa Służba Wewnętrzna. Za to samo Kiszczak był odpowiedzialny w 1970 roku, w czasie wydarzeń grudniowych na Wybrzeżu.

Lech Kowalski wskazał, że w latach osiemdziesiątych Kiszczak cieszył się poparciem tzw. umiarkowanej opozycji dzięki temu rósł jego autorytet w oczach Jaruzelskiego. Przyjazny stosunek wobec Kiszczaka miała również hierarchia Kościoła katolickiego, nawet po zabójstwie ks. Jerzego Popiełuszki w październiku 1984 r. Wśród nadawców świątecznych listów do szefa MSW są hierarchowie kościelni.

Opowiadał jak dużą popularnością cieszyły się obchody wybuchu święta rewolucji bolszewickiej, obchodzone w PRL w ambasadzie sowieckiej: ”Jakbym państwu powiedział, jak zabiegano każdego roku o wejściówki na rocznicę Rewolucji Październikowej do ambasady sowieckiej w Warszawie, kto zabiegał i kto tam bywał, i jak dziękował za te wejściówki. Do tej pory ich oglądamy w telewizji, czytamy o nich w prasie, zabierają głos, są wśród nas”.

Lech Kowalski mówił również o teczkach służ PRL przechowywanych w domach generałów, „o postawie prymasa Józefa Glempa w latach 80., o zabójstwie ks. Jerzego i roli Waldemara Chrostowskiego oraz udziale KGB, o Polskiej Misji Wojskowej w Londynie, o koncepcji tzw. matrioszki w kontekście Jaruzelskiego, o grze służb w Libii, czy Kiszczak miał haki na Jaruzelskiego, o ewentualnej współpracy Lecha Wałęsy z WSW, i o tym, czy Kiszczak miał kompleks płk. Ryszarda Kuklińskiego i czym kierowała się wdowa po gen. Kiszczaku oferując IPN teczkę Bolka”.

Kowalski ujawnił również bardzo ciekawą informację: "W trzech miejscach, począwszy od mordu na premierze Piotrze Jaroszewiczu i jego żonie Irenie Solskiej, występują zawsze te same trzy osoby: barczysty mężczyzna, kobieta o krótkich jasnych włosach i mężczyzna średniej budowy. tą trójkę widziano w 1992 roku w Aninie, jak wybiegają z willi Jaroszewiczów (w nocy dokonali żywota, ją zastrzelili w wannie, a jego torturowali aż wyzionął ducha). Te same trzy osoby widziano, jak wysiadały na przystanku końcowym przy parafii powązkowskiej w nocy, kiedy dokonał żywota ksiądz Niedzielak. Te same trzy osoby widziano w Białymstoku, gdzie dokonał żywota ks. Suchowolec. (..) Zdaniem jednego z historyków, istniała grupa wykonująca wyroki na zlecenie resortu spraw wewnętrznych. Resorty siłowe mają to do siebie że są jednopalczaste, tzn. szefowie wskazują, reszta wykonuje".

Dodał, że pochówek Kiszczaka na cmentarzu prawosławnym może wynikać z tego, że jak twierdzi pewien świadek - Kiszczak w latach 1941-43 miał być uczniem szkoły ukraińskiej w Krynicy. "Mogłoby się więc okazać, że wypis z życiorysu Kiszczaka o wywózkach jest fałszywy. Gdyby się okazało, że to Ukrainiec, łatwiej by było zrozumieć jego antypolskie poczynania". - powiedział autor książki "Cze.Kiszczak".

całość na filmie:

https://www.youtube.com/watch?v=cfK1mPEcIf4&feature=youtu.be

źródło: http://blogpress.pl/node/22711

[fot.youtube.com]

tp

 

 

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook