Jedynie prawda jest ciekawa


Kowaliow: Jaki przykład dajecie Kremlowi?

18.03.2015

Czy ktoś jeszcze pamięta, że Rosja dokonała nielegalnej aneksji Krymu? - mówi w rozmowie z "Wyborczą" Siergiej Kowaliow, rosyjski obrońca praw człowieka, dawny sowiecki dysydent. Jak podkreśla, Europa jest wobec Putina za mało stanowcza, co pozwala mu sądzić, że „pragmatyczny Zachód znowu stchórzy”.

- To nie początek wojny. Putin nie jest najmądrzejszym politykiem, ale nie jest samobójcą. Liczy, że znów zaszantażuje NATO. Stąd te wielkie manewry" - stwierdził Kowaliowa, podkreślając, że gdyby Rosja zrzuciła małą bombę jądrową np. na Bydgoszcz, Zachód nie zrobiłby nic. Zwraca uwagę, że „ekipa Putina posługuje się kryminalną logiką”, w której recydywiści uważają za frajerów i tchórzy ludzi kulturalnych, traktujących ich z szacunkiem. Kryminaliści uważają, że nie należy się z nimi liczyć, trzeba ich straszyć.

- A jaki przykład dajecie Kremlowi? Czy ktoś jeszcze pamięta, że Rosja dokonała nielegalnej aneksji Krymu?" - pyta Kowaliow, podkreślając że sama Polska nie jest w stanie postawić oporu Rosji.

- Sami Rosji nie powstrzymacie. Czy ktoś się za wami wstawił podczas rozbiorów? A we wrześniu 1939 r.? Putin zrozumiał ten mechanizm w 2008 r., gdy zabrał Gruzji Osetię Płd. i Abchazję. Wszyscy się oburzyli, po czym wrócili do interesów — mówi, podkreślając, że „Europa nie jest zjednoczona i nie myśli w szerszej perspektywie”.

- Jesteście egoistami skupionymi na swoich małych problemach. Zachodni politycy patrzą przez pryzmat kadencji. By was nastraszyć, wystarczy potrząsnąć szabelką — dodaje Kowaliow. Jak zaznacza, Europa powinna „szukać wyjścia, które nie prowadzi do wojny jądrowej, ale pozwoli pokonać agresora”.

Kowaliow skrytykował też brak stanowczości wobec Putina, który do tej pory może swobodnie podróżować po Europie. Jego zdaniem powinien się znajdować na czarnej liście jak Łukaszenka. W opinii Kowaliowa, Rosja nie zdoła samodzielnie rozprawić się z Putinem. - To wciąż naród radziecki, wyselekcjonowany przez Stalina. Ale nie zgadzam się, że Putin to tylko rosyjski problem i że Rosjanie mają sobie z tym poradzić. To przecież was putinowska Rosja straszy i upokarza. Nie wstyd wam za bezczynność wobec aneksji Krymu i wojny na wschodniej Ukrainie?

mall /wyborcza.pl
[Fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 2. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 3. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 4. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 5. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

 6. 1270luckyluck 18.04.2018

  Korwin-Mikke znów odleciał: PiS to komuniści z krzyżem na wierzchu!

  Znany miłośnik Putina, Janusz Korwin Mikke, postanowił znowu zabłysnąć

 7. 1270conchitawurst 16.04.2018

  Najsłynniejszy transwestyta Europy ma HIV

  Smutna prawda o kondycji współczesnego świata. Wurst cierpi na HIV

 8. 1270kuxniarbezwtyd 10.04.2018

  „Ależ to jest obrzydliwe. Orgia cynizmu”

  Niezwykle trafny komentarz redaktora naczelnego tygodnika „Sieci”. Obnażył hipokryzję salonowych dziennikarzy.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook