Jedynie prawda jest ciekawa


Kowaliow: Jaki przykład dajecie Kremlowi?

18.03.2015

Czy ktoś jeszcze pamięta, że Rosja dokonała nielegalnej aneksji Krymu? - mówi w rozmowie z "Wyborczą" Siergiej Kowaliow, rosyjski obrońca praw człowieka, dawny sowiecki dysydent. Jak podkreśla, Europa jest wobec Putina za mało stanowcza, co pozwala mu sądzić, że „pragmatyczny Zachód znowu stchórzy”.

- To nie początek wojny. Putin nie jest najmądrzejszym politykiem, ale nie jest samobójcą. Liczy, że znów zaszantażuje NATO. Stąd te wielkie manewry" - stwierdził Kowaliowa, podkreślając, że gdyby Rosja zrzuciła małą bombę jądrową np. na Bydgoszcz, Zachód nie zrobiłby nic. Zwraca uwagę, że „ekipa Putina posługuje się kryminalną logiką”, w której recydywiści uważają za frajerów i tchórzy ludzi kulturalnych, traktujących ich z szacunkiem. Kryminaliści uważają, że nie należy się z nimi liczyć, trzeba ich straszyć.

- A jaki przykład dajecie Kremlowi? Czy ktoś jeszcze pamięta, że Rosja dokonała nielegalnej aneksji Krymu?" - pyta Kowaliow, podkreślając że sama Polska nie jest w stanie postawić oporu Rosji.

- Sami Rosji nie powstrzymacie. Czy ktoś się za wami wstawił podczas rozbiorów? A we wrześniu 1939 r.? Putin zrozumiał ten mechanizm w 2008 r., gdy zabrał Gruzji Osetię Płd. i Abchazję. Wszyscy się oburzyli, po czym wrócili do interesów — mówi, podkreślając, że „Europa nie jest zjednoczona i nie myśli w szerszej perspektywie”.

- Jesteście egoistami skupionymi na swoich małych problemach. Zachodni politycy patrzą przez pryzmat kadencji. By was nastraszyć, wystarczy potrząsnąć szabelką — dodaje Kowaliow. Jak zaznacza, Europa powinna „szukać wyjścia, które nie prowadzi do wojny jądrowej, ale pozwoli pokonać agresora”.

Kowaliow skrytykował też brak stanowczości wobec Putina, który do tej pory może swobodnie podróżować po Europie. Jego zdaniem powinien się znajdować na czarnej liście jak Łukaszenka. W opinii Kowaliowa, Rosja nie zdoła samodzielnie rozprawić się z Putinem. - To wciąż naród radziecki, wyselekcjonowany przez Stalina. Ale nie zgadzam się, że Putin to tylko rosyjski problem i że Rosjanie mają sobie z tym poradzić. To przecież was putinowska Rosja straszy i upokarza. Nie wstyd wam za bezczynność wobec aneksji Krymu i wojny na wschodniej Ukrainie?

mall /wyborcza.pl
[Fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook