Jedynie prawda jest ciekawa


Kowal: Z likwidacją gimnazjów nie warto czekać

19.11.2012

"Gimnazja się w Polsce nie sprawdziły. Nie ma sensu czekać z ich likwidacją do kolejnych wyborów" - mówi Paweł Kowal, lider PJN, inicjator zbierania podpisów pod obywatelskim projektem ustawy znoszącym gimnazja.

Stefczyk.info: Dlaczego Pana zdaniem gimnazja powinny zostać zlikwidowane? Skąd pomysł zbierania podpisów pod projektem ustawy?

Paweł Kowal: Myślę, ze trudno dziś spotkać osobę, która by uważała inaczej. Powszechne doświadczenie pedagogiczne pokazuje, że jest to moment zbyt trudny wychowawczo. Zwłaszcza, gdy się weźmie pod uwagę syndrom dzisiejszych czasów, kiedy młodzież  nie tylko jest wychowywana przez szkołę i dom ale podlega także wpływom mediów, internetu. Jeżeli na to nałożymy jeszcze intensywne przesadzanie młodych ze szkoły do szkoły w okresie dojrzewania, kiedy dzieci sprawiają szczególnie dużo kłopotów wychowawczych – to doświadczenie ostatnich lat jest negatywne. Trudno jest znaleźć osoby, które by do tego polskiego doświadczenia z gimnazjami nie zgłaszały zastrzeżeń. Ale też trzeba dodać tu wyniki badań opinii publicznej i pierwsze nasze doświadczenia ze zbieraniem podpisów. To jest tak, że o ile nad innymi projektami ustaw ludzie się zastanawiają, niektórzy odchodzą nie podpisując, to tu nawet osoby, które mają do mnie dystans polityczny - kiedy zbierałem podpisy mówiły: "tak – podpiszę, bo gimnazja to naprawdę zły pomysł". Zresztą prawdę mówiąc –  nie słyszałem dawno żadnego z polityków, który by mówił o gimnazjach dobrze. Są tylko tacy, którzy mówią, że to zbyt skomplikowana reforma.


Nie da się ukryć, że likwidacja gimnazjów wiązałaby się z kolejnymi kosztami i zamieszaniem organizacyjnym ...

Państwo musi podjąć decyzję co jest dla niego ważniejsze: czy kłopoty urzędników związane z ewentualną zmianą ustawy i powrotem do starego systemu, co oczywiście implikuje kłopoty organizacyjne -  wydanie szeregu aktów wykonawczych. No ale na jednej szali kładzie się te kłopoty urzędników, a na drugiej wychowanie młodego pokolenia i jego bezpieczeństwo. Bo na trzeba zwrócić szczególną uwagę na to, że badania, które opublikowano na  temat bezpieczeństwa i rozbojów pokazują wyraźnie, że pierwsze miejsce w tym rankingu  zajmuje ulica, (tam najczęściej dochodzi do bójek i aktów przemocy), ale drugie to są szkoły -  przede wszystkim gimnazja.  Sądzę, że trzeba postawić MEN przed takim realnym wyborem. Trzeba pokazać, że jest gotowy projekt. My taki projekt mamy. Zgłosiło się też szereg osób gotowych zaangażować się w zbieranie podpisów. To nie będzie akcja wyłącznie PJN. To akcja otwarta. Ponadto mamy już deklarację Prawa i Sprawiedliwości, że zniesienie gimnazjów to jest priorytet. Są też dość niejednoznaczne wypowiedzi polityków PO, z których rozumiem, że gdyby zostali postawieni przed faktem dokonanym, to  nie broniliby gimnazjów. Więc może trzeba wyręczyć Sejm i napisać ustawę poza Sejmem.


Rozumiem, że likwidacja gimnazjów wiąże się do powrotu systemu edukacyjnego  8 plus 4? Osiem lat szkoły podstawowej i cztery liceum?

Tak, to oznacza powrót do modelu osiem plus cztery, choć zawsze można dyskutować o szczegółach. Ale jedna rzecz musi być jasno powiedziana: gimnazja się w Polsce nie sprawdziły. I kwestie finansowo organizacyjne nie mogą być tu decydujące. A to dlatego, że mówimy o wychowaniu kolejnych pokoleń Polaków, którzy muszą sobie potem radzić w dorosłym życiu, którzy muszą być bezpieczni jeśli chodzi o proces wychowawczy, choćby ze względu na wpływ takich pseudowychowawców – takich jak media, czy portale społecznościowe, gdzie jest bardzo wiele osób, którym nie chcielibyśmy oddawać swojego dziecka na wychowanie. Gdy pytamy pedagogów jak zoptymalizować proces wychowawczy, to mówią wprost: przesadzenie ze szkoły podstawowej do gimnazjum jest w złym momencie. I to nie jest udane doświadczenie. Samego mnie to zdziwiło, gdy zbierałem podpisy, że trudno znaleźć Polaka, który byłby za gimnazjami. Czasem tylko nauczyciele gimnazjum obawiają się, że mogą stracić pracę, ale to są nieuzasadnione obawy, bo przecież dzieci musi ktoś uczyć – czy w liceum, czy w szkole podstawowej.


Kiedy ten projekt może trafić do sejmu z kompletem podpisów?

Musimy wypełnić wszystkie warunki ustawy, więc to i tak zapewne potrwa kilka miesięcy. Ale najważniejsze jest to, żeby nie mówić dziś Polakom, żeby czekali na zmianę polityczną. Nie ma sensu czekać z tym do kolejnych wyborów. Bo dwa i pól roku to oznacza konkretne opóźnienie w procesie reformowania, nie mówiąc już o kolejnych dzieciach, które pójdą do tych szkół. Zresztą nawet jeżeliby podjąć decyzję o likwidacji gimnazjów już teraz to i tak trzeba się liczyć, że to potrwa klika lat. Nie ma więc na co czekać.

not. PAP

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook