Jedynie prawda jest ciekawa


Kowal: wielki dzwonek alarmowy ws. Ukrainy

19.02.2014

Rozmowa z europosłem, jednym z liderów Polski Razem, Pawłem Kowalem.

Stefczyk.info: Sytuacja na Ukrainie coraz bardziej dramatyczna. Czy dziś warto jeszcze rozmawiać z Wiktorem Janukowyczem?

Paweł Kowal: W naszym interesie nie tyle jest rozmawianie z jakimś konkretnym politykiem, przyjaźnienie się z nim czy też nieprzyjaźnienie, ale utrzymywanie kontaktów ze wszystkimi ugrupowaniami politycznymi na Ukrainie. Trzeba oddzielić warstwę polityczną – tu nic nie powinno się obecnie zmieniać, powinniśmy mieć również kontakty z Partią Regionów i możliwość oddziaływania na proeuropejską część tego ugrupowania. Jednak powinniśmy jednocześnie wyraźnie mówić, że ci, którzy odpowiadają za użycie siły, powinny być objęci restrykcjami wjazdowymi oraz objęci sprawdzeniem międzynarodowym. Trzeba sprawdzić, czy nie dopuścili się złamania międzynarodowych norm dotyczących traktowania demonstrantów.

To się nie wyklucza? Sankcje nie oznaczają zerwania rozmów?

Tych spraw nie należy mieszać. Linia polityczna nie powinna się zmieniać, dlatego, że nie można odpowiedzialnością za strzelanie obarczyć całej siły politycznej, która cieszy się poparciem niemal połowy Ukraińców. Natomiast w odniesieniu do tych, którzy decydowali o użyciu siły powinny być stosowane normalne środki, jak wobec każdego, kto się takich rzeczy dopuszcza.

Skoro mówi pan, że Partia Regionów ma poparcie niemal połowy społeczeństwa, to znaczy, że Wiktor Janukowycz nie jest tyranem satrapą, który utrzymuje się przy władzy wbrew narodowi?

Patrząc na sytuację polityczną na Ukrainie widać, że opozycja ma wpływ na życie polityczne. Ma prawie połowę miejsc w Radzie Najwyższej, ma wpływ na obsadzanie różnych stanowisk. Jednak widać wyraźnie, że pole jej działania jest zawężane. Nie powinniśmy ulegać złudzeniu, że wszystkie instytucje, demokracja działa na Ukrainie działa dobrze i tak będzie. Widać wyraźnie, że w warunkach, które powstały obecnie, w warunkach ograniczenia praw dziennikarzy i obywateli, ograniczenia wolności słowa, powstaje w ogóle pytanie, czy na Ukrainie mają szanse odbyć się uczciwe wybory. Stan obecny jest taki, że w sensie formalnym wszystko jest dobrze, ale tendencja jest jednoznaczna.

Jaka? W którą stronę idzie?

To jest jeden wielki dzwonek alarmowy. Trzeba się przyglądać, czy coś się nie zmieni na niekorzyść.

Zachód może jakoś przeciwdziałać? Czy skazany jest na patrzenie?

Zachód ma narzędzia, żeby pomóc w rozwiązaniu sytuacji na Ukrainie. Ma ich mnóstwo. To są narzędzia związane z ruchem wizowym, współpracą młodzieżową, wymianą gospodarczą. To jest również oferta wolnego handlu z Ukrainą. Narzędzi, które Zachód miał, było mnóstwo.

Jest jeszcze szansa, by ten negatywny trend widoczny w ostatnich tygodniach udało się cofnąć?

Trudno obecnie powiedzieć. To będzie zależało od tego, w jaką stronę pójdzie sytuacja na Ukrainie, a także od tego, czy Zachód wystąpi z poważną ofertą polityczną.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook