Jedynie prawda jest ciekawa


Kowal: wielki dzwonek alarmowy ws. Ukrainy

19.02.2014

Rozmowa z europosłem, jednym z liderów Polski Razem, Pawłem Kowalem.

Stefczyk.info: Sytuacja na Ukrainie coraz bardziej dramatyczna. Czy dziś warto jeszcze rozmawiać z Wiktorem Janukowyczem?

Paweł Kowal: W naszym interesie nie tyle jest rozmawianie z jakimś konkretnym politykiem, przyjaźnienie się z nim czy też nieprzyjaźnienie, ale utrzymywanie kontaktów ze wszystkimi ugrupowaniami politycznymi na Ukrainie. Trzeba oddzielić warstwę polityczną – tu nic nie powinno się obecnie zmieniać, powinniśmy mieć również kontakty z Partią Regionów i możliwość oddziaływania na proeuropejską część tego ugrupowania. Jednak powinniśmy jednocześnie wyraźnie mówić, że ci, którzy odpowiadają za użycie siły, powinny być objęci restrykcjami wjazdowymi oraz objęci sprawdzeniem międzynarodowym. Trzeba sprawdzić, czy nie dopuścili się złamania międzynarodowych norm dotyczących traktowania demonstrantów.

To się nie wyklucza? Sankcje nie oznaczają zerwania rozmów?

Tych spraw nie należy mieszać. Linia polityczna nie powinna się zmieniać, dlatego, że nie można odpowiedzialnością za strzelanie obarczyć całej siły politycznej, która cieszy się poparciem niemal połowy Ukraińców. Natomiast w odniesieniu do tych, którzy decydowali o użyciu siły powinny być stosowane normalne środki, jak wobec każdego, kto się takich rzeczy dopuszcza.

Skoro mówi pan, że Partia Regionów ma poparcie niemal połowy społeczeństwa, to znaczy, że Wiktor Janukowycz nie jest tyranem satrapą, który utrzymuje się przy władzy wbrew narodowi?

Patrząc na sytuację polityczną na Ukrainie widać, że opozycja ma wpływ na życie polityczne. Ma prawie połowę miejsc w Radzie Najwyższej, ma wpływ na obsadzanie różnych stanowisk. Jednak widać wyraźnie, że pole jej działania jest zawężane. Nie powinniśmy ulegać złudzeniu, że wszystkie instytucje, demokracja działa na Ukrainie działa dobrze i tak będzie. Widać wyraźnie, że w warunkach, które powstały obecnie, w warunkach ograniczenia praw dziennikarzy i obywateli, ograniczenia wolności słowa, powstaje w ogóle pytanie, czy na Ukrainie mają szanse odbyć się uczciwe wybory. Stan obecny jest taki, że w sensie formalnym wszystko jest dobrze, ale tendencja jest jednoznaczna.

Jaka? W którą stronę idzie?

To jest jeden wielki dzwonek alarmowy. Trzeba się przyglądać, czy coś się nie zmieni na niekorzyść.

Zachód może jakoś przeciwdziałać? Czy skazany jest na patrzenie?

Zachód ma narzędzia, żeby pomóc w rozwiązaniu sytuacji na Ukrainie. Ma ich mnóstwo. To są narzędzia związane z ruchem wizowym, współpracą młodzieżową, wymianą gospodarczą. To jest również oferta wolnego handlu z Ukrainą. Narzędzi, które Zachód miał, było mnóstwo.

Jest jeszcze szansa, by ten negatywny trend widoczny w ostatnich tygodniach udało się cofnąć?

Trudno obecnie powiedzieć. To będzie zależało od tego, w jaką stronę pójdzie sytuacja na Ukrainie, a także od tego, czy Zachód wystąpi z poważną ofertą polityczną.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook