Jedynie prawda jest ciekawa


Kowal: Widać dziś przenikliwość śp. Lecha Kaczyńskiego

11.03.2015

Rozmowa z byłym europosłem Pawłem Kowalem.

Stefczyk.info: W czasie debaty Instytutu Wolności, która dotyczyła zagrożenia wojennego w Europie mówił Pan, że warto słuchać Putina, bo „on właściwie robi to co mówi”. Wspomniał Pan, że w tekstach Jana Nowaka Jeziorańskiego już w latach 90. widać było dobrą diagnozę tego, co będzie się działo wokół Rosji. Można było przewidzieć ruchy Putina?

Paweł Kowal: Nie trzeba było mieć specjalnych zdolności do przewidywania. Przecież to zostało powiedziane dość wyraźnie w kilku dokumentach rosyjskich oraz wypowiedziach Putina. Sądzę, że to jest dojść jasne. Jednak niestety wielu ludzi, wielu analityków przez lata ulegało poprawnościom politycznym. Jestem tego pewien. Problem z polskim stanowiskiem polega na tym, że dwa, czy trzy lata temu opłacało się ekspertom czy politykom dostrajanie swojej narracji do tego, co mówiło się na Zachodzie. Dziś okazuje się, że byłoby lepiej dla nas, gdybyśmy wtedy byli bardziej precyzyjni i przenikliwi. W mojej ocenie wielu polityków i analityków wiedziało, do czego to wszystko prowadzi. I to już kilkanaście lat temu.

Dlaczego zatem nic o tym nie mówiono?

Oni unikali formułowani tego wprost, sądząc, że Zachód ma rację, albo uznając, że wkupią się w ten sposób w czyjeś łaski. Element pewnej autocenzury odgrywał dużą rolę w tej sprawie.

Jak to rozumieć? Politycy i eksperci byli świadomi jak dużą cenę możemy zapłacić wszyscy za przyzwolenie na niebezpieczną politykę Rosji?

Sądzę, że jasne było, w jakim kierunku będzie się rozwijać Rosja Putina. Wojna w Gruzji powinna to pokazać każdemu. To uwidoczniło, jak bardzo realne jest zagrożenie. Widać dziś, jak bardzo przenikliwym był śp. Lech Kaczyński. To on miał rację, widząc, jaka jest skala zagrożeń.

Patrząc szerzej na wojnę w Europie Środkowej, widzi Pan jakąś grę geopolityczną toczącą się obecnie? Jacy są jej bohaterowie?

Dziś wiadomo, że walka z Państwem Islamskim i wojna na Ukrainie są najważniejszymi czynnikami determinującymi konflikt w Europie. Jednak w ujęciu globalnym warto pamiętać, że konflikt na Ukrainie może się wymknąć spod kontroli i objąć znaczną część Europy Środkowej. Wtedy wiele osób prognozuje, że wojna nie przeniesie się na Zachód Europy, ale w region Pacyfiku. Tam są obecnie największe zbrojenia. Dla wielu osób jest jasne, że skala zbrojeń w obszarze Pacyfiku, walka o dominację w jakiś sposób eksploduje w kontekście konfliktu w Europie Środkowej.

Skoro zagrożenie jest wręcz globalne, czy Polska jest pionkiem w wielkiej grze, skazanym niczym plankton na mocarstwa państwowe i ich decyzje?

Polska ma swoje znaczenie, zgodne ze swoimi możliwościami. Wszystko trzeba widzieć w odpowiednich proporcjach. Polska ma na pewne rzeczy wpływ, na coś nas stać. Polska nie jest małym państwem, które niczego nie może. Tak samo niebezpieczne jest twierdzenie, że Polska jest pępkiem świata, jak mówienie, że Polska nic nie może. W ramach swoich możliwości powinniśmy działać na rzecz swojego bezpieczeństwa. I jak będziemy gotowi powinniśmy oczekiwać reakcji sojuszników.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. Prezydent.pl]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook