Jedynie prawda jest ciekawa


Kowal: To sygnały bezkarności terrorystów

24.08.2014

Czy rebelia by w ogóle jeszcze trwała gdyby nie broń dostarczona w cieniu białego konwoju?

Dlaczego wszyscy są zdziwieni, że doszło do czegoś takiego? Przecież to jest normalne w relacjach Rosji z innymi państwami.

Paweł Kowal: Myślę, że ten element – próba publicznego upokorzenia Ukraińców – jako część walki propagandowej, niestety mieści się w standardach tego co się dzieje na wschodzie Ukrainy. Ja na to patrzę szerzej – mam wrażenie, że w sensie dyplomatycznym Zachód zabrnął w jakąś ślepą uliczkę. Wszystkie ostatnie dyplomatyczne ruchy Zachodu, niezależnie od intencji działających, de facto poszerzają pole działania dla rebelii. Tego typu wydarzenie to jest korzystanie z tego pola działania. Niestety musimy to widzieć jako skutek tej polityki Zachodu, która w tej chwili powinna sprowadzać się do dwóch punktów: do zagwarantowania, że Rosja nie będzie udzielała wsparcia militarnego i finansowego rebelii oraz do umożliwienia Ukraińcom swobodnego działania na swoim terytorium. Ciągłe mówienie o zawieszeniu broni jest presją na Kijów – presją ze wschodu i z zachodu. Ta presja jest w gruncie rzeczy podobna, ponieważ Moskwa wywierając na Kijów bezpośrednią presję, ten sam komunikat przekazuje na Zachód i on potem jest transferowany do Kijowa.

Działania, takie jak te wobec jeńców, wykraczające poza wszelkie normy, nie są czymś nowym jeśli chodzi o rebeliantów. Oni w sposób demonstracyjny popełnili zbrodnie wojenne w sprawie zestrzelonego samolotu oraz w sprawie ostrzelania autobusu z uchodźcami.

Czy Ukraińców to rozsierdzi?

W istocie to jest tak, że długofalowo to wszystko wzmacnia Ukraińskość. Te działania mobilizują Ukraińców i dają pewną energię, mocną energię, obywatelom ukraińskim do działania w obliczu kryzysu. Cały problem polega na tym, że doraźnie to są sygnały bezkarności terrorystów na wschodzie Ukrainy. Za takim cichym przyzwoleniem wspólnoty międzynarodowej przekraczane są kolejne bariery: psychologiczne, prawne. Polska przy tym wszystkim całkowicie wytraciła inicjatywę. Odsunęły się od tego Stany Zjednoczone. Obrano kompletnie błędną strategię namawiania do zawieszenia broni.

Ludzie, którzy już i tak bali się o swoje życie są jeszcze dodatkowo ciemiężeni. To jest coś niewiarygodnego. Nie wiem skąd tym terrorystom przychodzi to do głowy...

To nie jest tak, że ci terroryści się wykreowali na grupę zupełnie niezależną od Rosji. W opinii publicznej jest błędne mniemanie, że mamy do czynienia z jakąś grupką, która jest całkowicie, autonomicznie odrębna. Podtrzymywanie tego stanu rzeczy może prowadzić w przyszłości do takiej sytuacji, ale dzisiaj jest połączenie między rebelią, a Kremlem. I wystarczy to połączenie przeciąć, żeby rebelia została ugaszona w ciągu kilku tygodni czy miesięcy, a winni zbrodni wojennych postawieni przed trybunałami. Określanie ich jako terrorystów – słuszne, bo oni stosują terrorystyczne metody – tworzy też ryzyko, że sugerujemy, że jest to grupka, której nikt nie kontroluje. Na tym etapie ważne jest podkreślanie łączności politycznej i faktycznej z Kremlem. Należy zapytać czy rebelia by w ogóle jeszcze trwała gdyby nie broń dostarczona w cieniu białego konwoju?

rozmawiał Sławomir Sieradzki
[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. ludzie23032018 24.03.2018

  Dlaczego młodzi ludzie przyszli na "Czarny marsz" z małymi dziećmi?

  Byłem na „Czarnym marszu”. Wszedłem w ten tłum, choć z oczywistych powodów nie byłem jego częścią

 2. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 3. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 4. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 5. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 6. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 7. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 8. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook