Jedynie prawda jest ciekawa


Kowal: Potrzebna odpowiedź na nowe wyzwania

03.06.2013

Rozmowa z Paweł Kowalem, europosłem, liderem PJN.

Stefczyk.info: Przemysław Wipler ogłosił, że odchodzi z PiSu, chce założyć Stowarzyszenie "Republikanie". Tłumaczył, że Polska potrzebuje radykalnych zmian i projektów, że nie można marnować czasu. Jak Pan ocenia decyzję posła Wiplera?

Paweł Kowal: Nie mogę oceniać bezpośrednio decyzji Przemysława Wiplera, ponieważ nie planowałem z nim tego kroku, nie wiem jakie są okoliczności. Oczywiste jest jednak, że w polityce mamy określony układ wywodzący się z Okrągłego Stołu, który dziś reprezentują PO i PiS. W tym układzie nie wszystko jest złe, ale on jest za bardzo skupiony na sobie, on nie jest w stanie rozwiązać problemów, które stawia trochę młodsza generacja działaczy, polityków oraz zwykłych wyborców, którzy czynną polityką nie zamierzają się zajmować. Te najistotniejsze problemy streszczam w trzech hasłach: rodzina, mieszkanie, praca. Obecnie prawica w Polsce nie zajmując się tymi tematami poważnie, lub markując zajmowanie się tymi sprawami, oddaje pola lewicy. Ta lewica działa, będzie efektywna, złoży projekty i to się może skończyć wielkim powrotem lewicy do władzy, szybciej niż nam się zdaje. Na tym tle rozumiem takie decyzje jak decyzja Przemysława Wiplera. To jest kwestia determinacji i odwagi. To jakby wyjść z dużego pałacu opalanego drewnem kupionym za publiczne pieniądze i zacząć samemu zbierać chrust na opał, jak inni.

Co może wyjść z takiej inicjatywy?

To zobaczymy. Tego nie wiem.

Przemysław Wipler właściwie nie tłumaczył, dlaczego odchodzi z PiS, nie wyjaśnił, dlaczego w PiSie nie może realizować tych zmierzeń, o których mówi. Pan wie dlaczego?

Z tak dużą partią musi być trochę jak z rodziną. Działacze PiS preferują zachowania, które są przeciwne budowaniu wspólnoty. Jarosław Kaczyński jest liderem. I po kolej w przeciągu kilku lat z partii odeszli różni politycy - Marek Jurek, Kazimierz Ujazdowski, SP, PJN dziś Wipler. To stawia zadanie przed partią, by zastanowić się, czy jakaś metoda działania, łączenia w tak dużej organizacji zawodzi. Być może coś jest nie tak. Gdy obecnie oceniam decyzję o swoim odejściu z PiS, sądzę, że gdybym nie był tak mocno naciskany, to pewnie trwałbym dłużej w PiSie. Gdy po swoim odejściu zobaczyłem, z jak agresywnymi wypowiedziami polityków PiS spotykam się, Bogu dziękowałem, że napisałem list do Jarosława Kaczyńskiego, w którym wyjaśniłem dokładnie moje motywacje. Ten nacisk partyjny, który jest nakierowany na dzielenie swój-obcy, bywa bowiem straszliwy. Być może Wipler tego nie wytrzymał.

Dwóch polityków, których Pan wymienił, czyli Marek Jurek i Kazimierz Ujazdowski, wrócili do PiSu lub współdziałania z PiSem. Uważa Pan, że w Pana przypadku to też możliwe?

Tego nie rozważam. W moim przekonaniu problem w Polsce dotyczy również tego, że polityków zbyt często się rozlicza nie ze stosunku do Polski i kraju, ale partii. To jest bardzo trudne. U wielu ludzi, również wybitnych, jak prof. Legutko, wykształca się przywiązanie do partii, aparatu partyjnego i chęć rozliczania innych ze stosunku do aparatu, a nie do konkretnych spraw. Czasami jest tak, że ktoś uznaje, że sprawy państwa są w tak dramatycznym stanie, że ktoś zaciska zęby i chce mimo wszystko współdziałać. Jednak do tego potrzebna jest wola obu stron. Wracając do Pana pytania, nic nie wskazuje, byśmy z PiSem zaczęli współdziałać. Dziś takiej drogi nie ma, a język działaczy PiSu jest zbyt agresywny i niechętny. Myślę, że gdybyśmy przyjęli inną hierarchię, inaczej rozmawiali, gdybyśmy używali innego języka, skupiali się na stosunku do państwa, a nie partii, to byłoby znacznie łatwiej. Nie mówilibyśmy o tym, kto do kogo przyjdzie, ale co możemy razem załatwić.

Polityka to współdziałanie, samemu nie da się niczego zrobić. Z posłem Wiplerem widzi Pan jakieś pole do współpracy?

Szukam takich wspólnych punktów ze środowiskami, do których jest mi znacznie dalej. Przemysław Wipler prezentuje ten typ myślenia, który ja również w pewnym sensie odtwarzałem. Myślenie o polityce rodzinnej, myślenie o pracy w kategoriach konserwatywnych to są elementy odtwarzane przez PJN, a jednocześnie prowadzone przez posła Wiplera w Fundacji Republikańskiej. Sądzę, że to jest coś dla nas wspólnego. Jednak te działania powinny łączyć znacznie szersze środowiska polityków. Wszystkich, którzy uważają, że zawód polityka również powinien być deregulowany. Politykami powinni być ludzie również spoza środowisk okrągłostołowych. Ja ludziom z tych środowisk niczego nie ujmuję, to często ludzie dobrej woli. Jednak zawód polityka to często myślenie i kreowanie nowej myśli, tymczasem polityk to jeden z najbardziej zamkniętych zawodów w kraju. Jeśli znajdziemy wspólnego tematy z posłem Wiplerem to ja będę zachęcał go do współpracy i będę go zachęcał, by bardzo łagodnie odnosić się do polityków PiS oraz tych polityków PO, którzy wykazują choćby minimum dobrej woli, choćby na poziomie łagodnego języka.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/Tomasz Gzell]

Warto poczytać

 1. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 2. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 3. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 4. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 5. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 6. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook