Jedynie prawda jest ciekawa


Kowal: Ostrożnie z sankcjami dla Ukrainy

22.01.2014

Szerokie sankcje dla Ukrainy to scenariusz napisany na Kremlu - uważa Paweł Kowal z Polski Razem.

Stefczyk.info: Wierzy Pan, że metodami dyplomatycznymi uda się  zatrzymać eskalację przemocy na Ukrainie? Zapowiadane sankcje tu pomogą?

Paweł Kowal, eurodeputowany, Polska Razem: Z sankcjami to jest tak: one u dyplomatów zawsze są na biurku. Dyplomata o nich jak najmniej mówi. Na początku stara się skutecznie grać samym faktem, żeby je wprowadzić, a potem  stosuje je w sposób umiarkowany. Jeżeli zaczynamy licytować się na sankcje  szkodzimy sprawie. Bo w ten sposób uniemożliwiamy normalną dyplomatyczną robotę.  Co z tego, że dzisiaj jeden czy drugi polityk Unii Europejskiej krzyczy  sankcjach, skoro nie ma woli politycznej, żeby je wprowadzać. Jeśli  czegoś nie można zrobić to lepiej o tym nie  krzyczeć.  Natomiast my, jako sąsiad powinniśmy być ostatni  w kolejce do sankcji i powinniśmy mieć pozytywny plan, ponieważ sytuacja na Ukrainie może się w wariancie pesymistycznym zakonserwować się na kilka lat. \

Czyli co powinniśmy zrobić?

Sprawa wiz - tu powinniśmy jasno i zdecydowanie uderzyć. Powinniśmy zaproponować działania w sferze energetyki. Mamy bazę prawną - niewykorzystywaną. Mamy Europejską Wspólnotę Energetyczną. Powinniśmy doprowadzić do rozpoczęcia  sensownych rozmów między władzą a opozycją, żeby powstrzymać przemoc, i ryzyko, że kolejne osoby zginą a następnie mieć plan polityczny złożony ze spraw społecznych, energetycznych i realizować polską rację stanu. My naprawdę nie jesteśmy tymi, którzy powinni zabiegać o szerokie sankcje, bo to oznacza zerwanie kontaktu z Ukrainą na wiele lat. mamy doświadczenie z Białorusią. Inni to za nas zrobią.

Czy ewentualne sankcje nie zepchną Ukrainy mocniej w stronę Rosji?

 No właśnie tego powinniśmy się obawiać. szerokie sankcje, których powinna obawiać się Ukraina to jest scenariusz napisany na Kremlu. Jedna z zasad dyplomacji mówi o tym, żeby nie zagrać tak jak ktoś oczekuje.

Z drugiej strony trudno nie potępić rozlewu krwi.

Trzeba potępiać.  Ale trzeba zostawić sobie jak najwięcej metod oddziaływania na władze Ukrainy.

Najbardziej prawdopodobny scenariusz na najbliższe dni?

Nie bardzo chcę być wróżką. Wydaje się, że to jest rodzaj pełzającego stanu wyjątkowego w Kijowie.

Który  zakończy się...

Który zakończy się mam nadzieję rozpoczęciem dialogu  miedzy rządem a opozycją. Tu jest szansa na  znalezienie kompromisu pomiędzy prezydentem  Janukowyczem, a liderami opozycji. Cieszę się, że te rozmowy się zaczęły. I na prawdę  nikogo nie hańbi podchodzić do takich rozmów 10 -15 razy. Jeśli ceną jest uratowanie czyjegoś życia.

Ale pojawiają się informacje, że Majdan już nie bardzo słucha liderów opozycji.

Myślę, że liderzy opozycji znajdą wspólny język z Majdanem, byle widzieli szansę na sensowne porozumienie z władzą.  

not. Anna Sarzyńska

[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 2. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 3. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 4. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 5. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

 6. 1270komorkajajowaq 12.02.2018

  Oto nowy wspaniały świat – Będą hodować ludzi w próbówkach? Pierwsze próby miały już miejsce!

  Eugenika wkracza w nowy etap. Sztaby naukowców na całym świecie pracują nad stworzeniem „nowego człowieka”

 7. 1270michnik01 08.02.2018

  Takich słów Adama Michnika o Holokauście nikt się nie spodziewał! Czy je jeszcze pamięta? Trafna diagnoza redaktora „Wyborczej”

  Nie jest winą Polaków, że na polskiej ziemi był Holokaust - mówił Adam Michnik

 8. 1270niemcyikacapy 06.02.2018

  Wina ofiar

  Burza wokół ustawy o IPN po raz kolejny wywołała we mnie refleksję dotyczącą traktowania dziejów własnego kraju zarówno przez zwykłych Polaków, jak i tak zwanych luminarzy nauki czy też, pożal się Boże, elity polityczne.

CS152fotMIni

Czas Stefczyka 152/2018

PDF (5,75 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook