Jedynie prawda jest ciekawa


Kowal: Nieskuteczna polityka wobec Białorusi

29.02.2012

Władze Białorusi nakazały wczoraj opuszczenie kraju przez ambasadorów Polski i Unii Europejskiej. To reakcja na rozszerzenie przez Unię listy białoruskich oficjeli, którzy nie mają prawa wjazdu do krajów UE a ich aktywa są zamrożone. Specjalnie dla portalu Stefczyk.info stan stosunków między Polską i Unią Europejską a Białorusią ocenia Paweł Kowal, były wiceminister spraw zagranicznych, obecnie prezes i europoseł partii Polska Jest Najważniejsza.

Myślę, że Łukaszenka nie do końca dokładnie ocenił to, co się dzieje w Unii, dlatego, że w Unii wielu decydentów szykowało się akurat do złagodzenia polityki wobec Białorusi.

Mam wrażenie, że te poniedziałkowe tzw. sankcje, bo ja uważam, że nie mamy tu do czynienia z sankcjami, tylko po prostu z zamknięciem wjazdu dla kilku osób - to nie są sankcje tak, jak je rozumiemy i jak to rozumie opinia publiczna - ale mam wrażenie, że ten zakaz wjazdu dodatkowy, dla tych paru osób, był wykorzystany przez Łukaszenkę propagandowo, żeby pokazać, że on się nie poddaje i że walczy. Natomiast Łukaszenka nie docenił jednego, a mianowicie, że w moim przekonaniu miał to być ostatni akt retorsji wobec Białorusi.

Natomiast ta nerwowa reakcja Łukaszenki na pewno spowoduje, że na jakieś półtora roku relacje z Białorusią bardzo się oziębią. Zwykle okres, kiedy Unia zmienia zdanie w sprawach Białorusi trwa ok. półtora roku - 2 lat.

I to jest jednocześnie istota rzeczy jeśli chodzi o stosunki z Białorusią - dlatego, że tak często jest zmieniana pozycja Unii Europejskiej jeśli chodzi o sytuację na Białorusi, Łukaszenka wykorzystuje to, odbiera to jako słabość Unii.

Ta polityka nie jest skuteczna właśnie dlatego, że jest chwiejna. Jej główną cechą, z którą ona mi się kojarzy, jest ogromna chwiejność i niejednoznaczność. Gdyby ta polityka była prowadzona w sposób bardziej konsekwentny i jednoznaczny, nawet gdyby była nieco łagodniejsza, to wtedy byłaby bardziej skuteczna - przynosiłaby lepsze efekty.

Ona charakteryzuje się dwiema rzeczami - mniej więcej co półtora roku - dwa lata - się zmienia, raz jest chłodno, raz jest zimno. I druga, że są nieadekwatne słowa do działania - czyli mamy ostrą retorykę najczęściej i w gruncie rzeczy łagodne działania. To powoduje po części pewną dezorientację po stronie białoruskiej - bo nie do końca zawsze jest tam jasne, jakie są intencje Unii, a u Łukaszenki powoduje taką dodatkową chęć rozegrania czegoś n swoją korzyść, chęć zaprezentowania się własnej opinii publicznej jako twardy gracz. My to bardzo dobrze znamy - dokładnie tak samo postępował kiedyś w Polsce choćby gen. Jaruzelski.

Dzisiaj Grzegorz Schetyna, szef sejmowej komisji spraw zagranicznych zaapelował, by nie izolować całkowicie Łukaszenki, bo to go wepchnie w objęcia Rosji. Czyn Pan podziela tę opinię?

Na poziomie ogólnym tak, tylko na poziomie szczegółowym trzeba sobie ustalić, co to ma oznaczać. Jeżeli tak, to należałoby stosować konsekwentne żądania wobec Łukaszenki, a nie stosować ostrej retoryki. A w ostatnim półroczu, to właśnie rząd Platformy stosuje wobec Białorusi taką nadmiernie ostrą retorykę. Jeśli taki jest przepis Grzegorza Schetyny, to konsekwentnie należałoby zażądać otworzenia wolnych mediów na Białorusi, a nie atakować werbalnie tego reżimu.

A jak Pan ocenia politykę ministra Sikorskiego wobec Białorusi?

Polityka Sikorskiego w sprawie Białorusi zmieniała się. Początkowo ona była w bardzo dużym stopniu powtórzeniem pewnych tez niemieckich, dotyczących tego, że trzeba ją trochę złagodzić i zostawić trochę luzu Łukaszence, żeby móc później od niego coś wytargować, np. jakieś koncesje ekonomiczne, no niestety żadnych koncesji nie udało się wytargować, a skutkiem było niestety m.in. osłabienie Aleksandra Milinkiewicza i skupionej wokół niego opozycji na Białorusi, oraz osłabienie Związku Polaków na Białorusi. Sikorski wyciągnął w którymś momencie wnioski i ta jego polityka się zmieniła. Jednak dzisiaj problem polega na urealnieniu relacji z Białorusią. Ale to nie przyniesie szybkich efektów, to musi potrwać, skutki pewnych błędów będą jeszcze pokutowały.

not. zrk
[fot. Wikipedia]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook