Jedynie prawda jest ciekawa


Cywiński we "wSieci": Grecja idzie pod młotek

03.09.2015

Dziennikarz tygodnika "wSieci" analizuje sytuację ekonomiczną Grecji.


- „Coś takiego nie zdarza się nigdzie w Europie, to neokolonializm, a nie właściwe traktowanie kraju członkowskiego UE” – zazgrzytał zębami grecki minister infrastruktury Christos  Spirtzis. Czy Niemcy wykupią Grecję?– zastanawia się na łamach nowego wydania tygodnika „wSieci”Piotr Cywiński.

Autor artykułu pisze o greckim kryzysie i o korzyściach wynikających z niego dla Niemiec. Wskazuje, że zgodnie z porozumieniami z UE Grecja oprócz wdrożenia -  programu reform, podwyżek niektórych podatków i cięć socjalnych jednym z warunków, od których uzależniono wsparcie finansowe dla Grecji, było utworzenie funduszu powierniczego o wartości ponad 50 mld euro (co de facto wymusił przyjaciel Lagarde, minister Schäuble). Prywatyzacja – a mówiąc wprost: wielka wyprzedaż – ma objąć m.in. państwowe koncerny i nieruchomości, jak lotniska, terminale, kolej, plaże itp.

Piotr Cywiński pisze o dużym zainteresowaniu greckimi wyspami na całym świecie.  - Na razie grecki rząd wytypował do sprzedaży lub wieczystej dzierżawy ok. 150 wysp. Nie chodzi przy tym tylko o doraźny zysk ani późniejsze wpływy z podatków od nowych właścicieli, lecz także o zagospodarowanie wysp, stworzenie infrastruktury, budowę przystani jachtowych, hoteli, centrów turystycznych, handlowych itp., co znów gwarantuje Grekom nowe miejsca pracy. Jednak Autor wskazuje jednocześnie, że […]  - cudzoziemcy mogą być właścicielami czy dzierżawcami wysp, ale niczego to w praktyce nie zmienia. Greckie prawo precyzyjnie określa ich status: państwo ma prawo pierwokupu, do państwa należy wydanie zgody na ewentualną odprzedaż przez prywatnych właścicieli, a kolejni muszą respektować plan zagospodarowania przestrzennego. Istnieje też ustawowa gwarancja swobodnego dostępu dla osób trzecich do plaż, zarówno na stałym lądzie, jak i na wyspach.

Autor artykułu opisuje również inne działania prywatyzacyjne w Grecji. -  Niemiecka firma Fraport obsługująca lotnisko we Frankfurcie nad Menem podpisała z rządem w Atenach list intencyjny, zgodnie z którym ma się stać właścicielem aż 14 greckich regionalnych portów lotniczych. Wartość tej transakcji opiewa na sumę 1 234 mld euro. Co symptomatyczne, niemiecki inwestor nie będzie musiał nabytych lotnisk wyciągać z dołka, gdyż akurat te przynoszą zyski, w przeciwieństwie do 30 pomniejszych, dotowanych, które pozostaną w gestii państwa.

Piotr Cywiński zauważa też, że […]  - najnowsze informacje o wielkich oszczędnościach i zyskach RFN z kryzysu nabierają osobliwego wydźwięku. Jak wynika z opracowania Leibniz-InstitutfürWirtschaftsforschung w Dobrogórze (Halle), od 2010 r. do dziś państwo niemieckie zaoszczędziło 100 mld euro. Cytuję dosłownie: „Niemcy wydatnie profitują pod względem finansowym na greckim kryzysie”.

Więcej o greckiej prywatyzacji w nowym wydaniu tygodnika „wSieci”, w sprzedaży od 31 sierpnia br., także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook