Jedynie prawda jest ciekawa


Cywiński we "wSieci": Grecja idzie pod młotek

03.09.2015

Dziennikarz tygodnika "wSieci" analizuje sytuację ekonomiczną Grecji.


- „Coś takiego nie zdarza się nigdzie w Europie, to neokolonializm, a nie właściwe traktowanie kraju członkowskiego UE” – zazgrzytał zębami grecki minister infrastruktury Christos  Spirtzis. Czy Niemcy wykupią Grecję?– zastanawia się na łamach nowego wydania tygodnika „wSieci”Piotr Cywiński.

Autor artykułu pisze o greckim kryzysie i o korzyściach wynikających z niego dla Niemiec. Wskazuje, że zgodnie z porozumieniami z UE Grecja oprócz wdrożenia -  programu reform, podwyżek niektórych podatków i cięć socjalnych jednym z warunków, od których uzależniono wsparcie finansowe dla Grecji, było utworzenie funduszu powierniczego o wartości ponad 50 mld euro (co de facto wymusił przyjaciel Lagarde, minister Schäuble). Prywatyzacja – a mówiąc wprost: wielka wyprzedaż – ma objąć m.in. państwowe koncerny i nieruchomości, jak lotniska, terminale, kolej, plaże itp.

Piotr Cywiński pisze o dużym zainteresowaniu greckimi wyspami na całym świecie.  - Na razie grecki rząd wytypował do sprzedaży lub wieczystej dzierżawy ok. 150 wysp. Nie chodzi przy tym tylko o doraźny zysk ani późniejsze wpływy z podatków od nowych właścicieli, lecz także o zagospodarowanie wysp, stworzenie infrastruktury, budowę przystani jachtowych, hoteli, centrów turystycznych, handlowych itp., co znów gwarantuje Grekom nowe miejsca pracy. Jednak Autor wskazuje jednocześnie, że […]  - cudzoziemcy mogą być właścicielami czy dzierżawcami wysp, ale niczego to w praktyce nie zmienia. Greckie prawo precyzyjnie określa ich status: państwo ma prawo pierwokupu, do państwa należy wydanie zgody na ewentualną odprzedaż przez prywatnych właścicieli, a kolejni muszą respektować plan zagospodarowania przestrzennego. Istnieje też ustawowa gwarancja swobodnego dostępu dla osób trzecich do plaż, zarówno na stałym lądzie, jak i na wyspach.

Autor artykułu opisuje również inne działania prywatyzacyjne w Grecji. -  Niemiecka firma Fraport obsługująca lotnisko we Frankfurcie nad Menem podpisała z rządem w Atenach list intencyjny, zgodnie z którym ma się stać właścicielem aż 14 greckich regionalnych portów lotniczych. Wartość tej transakcji opiewa na sumę 1 234 mld euro. Co symptomatyczne, niemiecki inwestor nie będzie musiał nabytych lotnisk wyciągać z dołka, gdyż akurat te przynoszą zyski, w przeciwieństwie do 30 pomniejszych, dotowanych, które pozostaną w gestii państwa.

Piotr Cywiński zauważa też, że […]  - najnowsze informacje o wielkich oszczędnościach i zyskach RFN z kryzysu nabierają osobliwego wydźwięku. Jak wynika z opracowania Leibniz-InstitutfürWirtschaftsforschung w Dobrogórze (Halle), od 2010 r. do dziś państwo niemieckie zaoszczędziło 100 mld euro. Cytuję dosłownie: „Niemcy wydatnie profitują pod względem finansowym na greckim kryzysie”.

Więcej o greckiej prywatyzacji w nowym wydaniu tygodnika „wSieci”, w sprzedaży od 31 sierpnia br., także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook