Jedynie prawda jest ciekawa


Kostrzewa-Zorbas: Stworzenie jednego państwa europejskiego jest niemożliwe

08.05.2013

Szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barosso kolejny raz wyszedł z pomysłem przetworzenia Unii Europejskiej na federację. Swoją wypowiedzią dla brytyjskiego dziennika „The Telegraph” na pewno zbulwersował tych Europejczyków, którzy głosowali za wejściem do Unii Europejskiej po to, aby ułatwić sobie współpracę gospodarczą, łatwiejsze przemieszczanie się, a nie wspólną politykę zagraniczną i superrząd. O deklaracji federalistycznej szefa KE rozmawiamy z dr. Grzegorzem Kostrzewą-Zorbasem, politologiem, dyplomatą, publicystą tygodnia " Sieci".

STEFCZYK.INFO: Czy federacyjna Europy ma szansę powstać?

Dr Grzegorz Kostrzewa-Zorbas: Nie, nie ma szansy. Przede wszystkim dlatego, że nie istnieje naród europejski; ani w sensie narodu etnicznego, z urodzenia, ani naród polityczny, czyli demos po grecku, a więc naród taki jak amerykański, który pochodzi z różnych narodów etnicznych, ale jest zjednoczony wspólnym systemem wartości, wspólnymi celami i wspólną tożsamością. Amerykanie mówią czasem, że narody europejskie, czy azjatyckie – a więc etniczne - jednoczy przeszłość, zaś naród amerykański jednoczy przyszłość i jest to cechą narodu politycznego. W Unii Europejskiej nie ma ani jednego, ani drugiego. Jest wiele osobnych narodów.

Tworzenie jednego państwa, wszystko jedno czy federalnego, czy unitarnego, bez podstawy w postaci narodu, jest niemożliwe i musiałoby się źle skończyć.

Po co więc wciąż takie wyskoki z tą federacją?

Bo to są marzenia wąskiej części elity intelektualnej w niektórych krajach Europy. Podkreślam, że nie całej elity, wąskiej ale aktywnej i mającej różne sukcesy, a przynajmniej przekonanej, że mają w swoim dorobku te różne sukcesy. Do takich sukcesów zalicza choćby wprowadzenie wspólnej waluty, która miało w ukrytym planie wymuszenie szerszej integracji gospodarczej i politycznej. Ta federalistyczna część elity władzy lubi dokonywać skoków naprzód i skoków na głęboką wodę licząc na to, że pociągnie za sobą państwa i narody, że nie będą one miały innego wyjścia niż podążać w tym wymuszonym kierunku. Jednak to się przestaje sprawdzać i w przypadku wprowadzenia euro wywołało tak wielkie napięcia, że może dojść do rozpadu Unii. To co miało zmusić do zacieśnienia integracji, w rzeczywistości ją osłabia. O jeden etap za daleko posunęli się federaliści europejscy.

Czyli tak naprawdę pomysły federalistów mogą osłabić Unię Europejską, bo z punktu widzenia ich dążenia są dla wielu Europejczyków zmianą zasad w trakcie gry. Przecież Polacy, czy inne nacje nie wchodziły do UE po to, aby budować jedno państwo, ale aby łatwiej im się prowadziło handel itd.

Oczywiście. Federaliści powinni wystąpić jawnie - i być może Barosso do tego się przyczynił, bo mają do tego prawo. Niech otwarcie powiedzą, czego chcą i niech poddadzą to pod próbę głosowania. W szczególności w wyborach do Parlamentu Europejskiego, choć to nie wystarczy, bo PE ma bardzo ograniczoną władzę. Ale oprócz realnej władzy liczą się też symbole. Niech zatem w najbliższych wyborach do PE wystąpią dwa obozy – federalistów i antyfederalistów. Niech pół miliarda mieszkańców rozstrzygnie czego chce. Sądzę, że federaliści dostaną nie więcej niż jedną trzecią głosów i będzie wszystko jasne, czego Europejczycy chcą i co powinno być realizowane, a co realizować nie wolno, bo byłoby to wbrew woli ludzi.

ROZMAWIAŁ Sławomir Sieradzki

[FOTO: Wikipedia]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook