Jedynie prawda jest ciekawa

Kostrzewa-Zorbas: Roszczenia wobec Niemiec są realne

21.10.2014

Dlaczego bogate Niemcy nie mają zapłacić reparacji za nieporównanie większe straty jakie poniosła Polska w czasie II wojny światowej? - pyta ekspert.

"Konsekwencją mojego artykułu, dotyczącego kwestii reparacji wojennych dla Polski, były krótkie odpowiedzi pani kanclerz Angeli Merkel i premier Kopacz w czasie konferencji prasowej w Berlinie. Sprawa trafiła na arenę międzynarodową i już jej nie opuszczą. Obie panie stwierdziły, że sprawa może być tematem dalszych rozmów. Premier Kopacz, że takie sprawy były lub będą omawiane, lecz kanclerz Merkel odpowiedziała, że wg jej wiedzy nie jest to temat aktualny na dziś. (…) Stanowisko niemieckiej kanclerz, nie było zaporowe, jak w przypadku roszczeń wysuwanych swego czasu przez rząd Grecji. (…) W przypadku dużo poważniejszej, jakimi są roszczenia Polski, reakcja niemieckiej kanclerz była bardzo ostrożna i to jest zachęcające. Wierzę, że polskie stanowisko jest tak mocne, żeby to przezwyciężyć" - mówił na antenie Radia Wnet ekspert ds. stosunków międzynarodowych.

"W bieżącym numerze tygodnika „wSieci” jest mój drugi artykuł. Zbijam w nim kontrargumenty prawne jednego z czołowych niemieckich ekspertów, (…) którego wydarzenia wyraźnie wyprzedziły, więc nie nadąża w zmianach prawa międzynarodowego. (…) Takie roszczenia są realistyczne. Na przykład Irak do dzisiaj spłaca gigantyczne reparacje wojenne, za I wojnę w zatoce perskiej Kuwejtowi. Dlaczego bogate Niemcy nie mają zapłacić reparacji za nieporównanie większe straty jakie poniosła Polska w czasie II wojny światowej" - dodaje publicysta tygodnika "wSieci".

mc,Radio Wnet
[fot. wSieci.pl]


CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook