Jedynie prawda jest ciekawa


Kostrzewa-Zorbas na łamach „wSieci”: Co po Castro?

05.12.2016

Nad Kubę nadciąga międzynarodowy huragan. Reżim jest zdolny bronić się przed demokracją przy pomocy wojska, policji politycznej i masowych represji – Grzegorz Kostrzewa-Zorbas na łamach „wSieci” zastanawia się nad przyszłością Kuby po śmierci Fidela Castro.

Pomimo tego, że Castro formalnie nie rządził Kubą już od 8. lat to jednak jego obecność u boku brata – rządzącego wyspą niejako w jego imieniu – miała znaczący wpływ na wizerunek kraju na świecie. Pomimo wprowadzonych w ostatnich latach rynkowych reform Kuba w dalszym ciągu pozostaje ostoją totalitaryzmu na zachodniej półkuli, ale wiele czynników wskazuje na to, że teraz może się to zmienić.

Komunizm kubański był podobny do środkowoeuropejskiego. Potrafił odnosić względne sukcesy na tle biednych i często rządzonych przez junty lub oligarchie krajów Karaibów, Ameryki Środkowej i Południowej. Społeczeństwa regionu ceniły i wciąż cenią kubańską ochronę zdrowia i edukację. Ale w skali świata to przeciętność. Dziś na Kubie nie ma skrajnego ubóstwa, faweli – slumsów latynoamerykańskich – ani zapaści państwa, lecz wszyscy Kubańczycy żyją w archaicznym niedorozwoju, poniżej oczekiwań i możliwości XXI w. – zauważa autor artykułu opublikowanego w najnowszym numerze tygodnika „wSieci”

Grzegorz Kostrzewa-Zorbas stawia tezę jakoby zmiany na Kubie były już tylko kwestią czasu. Sytuację na wyspie przedstawia jako relikt przeszłości, jako stan rzeczy, na który przyzwolenie Kubańczyków nie może trwać w nieskończoność.

Mało prawdopodobna byłaby zgoda większości społeczeństwa Kuby na życie w ostatnim skansenie autorytaryzmu i totalitaryzmu na zachodniej półkuli. Czas ruszy naprzód. Szybko rozlegnie się żądanie wolnych wyborów. Celem ustrojowym będzie pluralistyczna republika prezydencka, według modelu powszechnego w Ameryce Łacińskiej, a zainspirowanego przez konstytucję Stanów Zjednoczonych na przełomie XVIII i XIX w. – czytamy w analizie autora.

Kuba jest łakomym kąskiem dla wielu grup interesu z areny międzynarodowej, dlatego też można się spodziewać prób wpływania na rozwój wypadków na wyspie ze wszystkich stron. Kostrzewa-Zorbas próbuje w swojej publikacji przybliżyć interesy wszystkich, którzy mogą mieć wpływ na przyszłość wyspy.

Widać wiele zagrożeń. Reżim jest zdolny bronić się przed demokracją przy pomocy wojska, policji politycznej i masowych represji. Jednocześnie nadciąga międzynarodowy huragan polityczny i ekonomiczny. [...] O wpływy na Kubie będą rywalizować mocarstwa zaoceaniczne: Rosja, Chiny, Japonia, Indie, kraje arabskie i islamskie – oraz Unia Europejska. Lista wyzwań jest jeszcze dłuższa. Wolność okaże się bardzo trudna – podsumowuje autor.

Więcej o tym dlaczego Fidel Castro był tak ważną postacią dla kubańskiej polityki zagranicznej oraz o przyszłości kraju na Karaibach w najnowszym numerze tygodnika „wSieci”, w sprzedaży już od 5 grudnia. Dostępny także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

[fot. PAP/EPA/MARCELINO VAZQUEZ]

PAP/EPA/MARCELINO VAZQUEZ

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook