Jedynie prawda jest ciekawa


Kostrzewa-Zorbas: Grexit jednym dobrym rozwiązaniem

30.06.2015

Bankructwo Grecji i w konsekwencji jej wyjście ze strefy euro byłoby korzystne zarówno dla tego kraju, jak i euro landu – podkreśla dr Grzegorz Kostrzewa-Zorbas, komentują sytuację gospodarczą w tym kraju.

I wyjaśnia: „Bez Grecji strefa euro byłaby bardziej spójna i silniejsza niż z nią. Dla Aten wyjście ze strefy euro jest jedyną szansą na odbudowanie swojej gospodarki i jakości życia.”

Rząd w Atenach, który nie godził się na warunki dalszej pomocy zaproponowane przez międzynarodowych wierzycieli (KE, MFW i EBC) ogłosił w sobotę, że propozycje porozumienia z kredytodawcami podda pod ogólnokrajowe referendum.

Jakie będą konsekwencje takiej sytuacji dla europejskich rynków finansowych?

- Możemy oczekiwać dalszego wzrostu kursu franka, ale to zagrożenie mikroekonomiczne, które dotknie niewielkiej grupy osób i firm, które we frankach mają kredyty. Dla całości naszej gospodarki nie będzie to miało większych konsekwencji. Dużo poważniejszym problemem byłoby osłabienie euro w stosunku do silnych walut, takich jak dolar amerykański. To jednak nie musi nastąpić. A nawet jeśli to nastąpi, na Polskę będzie to miało bardzo różny i nieprzewidywalny wpływ. Niekoniecznie katastrofalny – podkreśla dr Grzegorz Kostrzewa-Zorbas.

Przestrzega on także: „Strefa euro nie spełnia obecnie żadnego z warunków tej teorii. W tym najważniejszego z nich - spójności gospodarczej i kulturowej. Kraje o różnym poziomie rozwoju nie powinny przyjmować wspólnej waluty.”

- Unia, w której strefa euro skurczyłaby się do krajów Europy Północno-Zachodniej, nie byłaby gorsza od tej obecnej. Być może stałaby się nawet silniejsza, bo usunięto by główne źródło napięć wewnętrznych – dodaje Kostrzewa-Zorbas.

Wyjaśnia ona także, że jedynym rozwiązaniem wydaje się więc to, żeby Grecja opuściła strefę euro. - Nawet Angela Merkel wysyłała sygnały, że jest gotowa pogodzić się z takim scenariuszem – oceniał ekspert i zaznaczył, że gra toczy się o to czy Grecja sama opuści strefę euro czy zostanie wyrzucona przez UE.

- To wszystko jest PR-owską grą o przerzucenie odpowiedzialności za wyjście Grecji ze strefy euro – zwraca uwagę Kostrzewa-Zorbas.

mmil/se.pl

[Fot. wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook