Jedynie prawda jest ciekawa


Kostecki: Niemcy robią z nami co chcą

16.04.2013

Sytuacja Polaków w Niemczech jest zła z powodu niemocy polskich polityków. Boją się oni nacisnąć na Berlin mimo, iż wciąż chwalą się świetnymi relacjami z nim. Dzięki temu Niemcy mogą lekceważyć zapisy traktatu podpisanego z Rzecząpospolitą w 1991 r., w którym zawarto istotne udogodnienia dla Polonii niemieckiej. O jej sytuacji rozmawiamy z dr. Zbigniewem Kosteckim, byłym prezesem Kongresu Polonii Niemieckiej oraz założycielem Polskiego Towarzystwa Medycznego w Niemczech.

STEFCZYK.INFO: Jak wygląda sytuacja diaspory polskiej w Niemczech?

Dr Zbigniew Kostecki: Wygląda tak samo od 40 lat. Wyjechałem do Niemiec w 1973 r. i pamiętam, że wtedy było lepiej niż teraz. Obecnie jest pełna asymetria między tym co Polacy mają w Niemczech, a Niemcy w Polsce. Wszystkie media o tym wiedzą i wszyscy politycy. My tu w Niemczech nie jesteśmy popierani przez nikogo; ani przez rząd polski, ani przez Senat, ani przez organizacje pozarządowe. Niemcy prowadzą typową politykę bogatego z biednym, więc Niemcy robią z nami to co chcą. Natomiast wy, użyję „wy” w znaczeniu Polska, włazicie Niemcom w to miejsce i robicie im luksus pełny.

Niemcom udało się wmówić Polakom, między innymi dzięki swoim mediom w Polsce, że jest mniejszość niemiecka w Polsce, zaś nie ma mniejszości polskiej w Niemczech. Może pan to skomentować?

Ten problem znam bardzo dobrze. Sinti i Roma mają status mniejszości w Niemczech, Duńczycy przy granicy z Danią też posiadają taki status, my zaś nie mamy mimo tego, że w traktacie jest zawarte słowo, w które wyraźnie mówi, iż nie jesteśmy mniejszością, ale jesteśmy na zasadach mniejszości. Czyli, że Niemcy powiedzieli nam 20 lat temu przy podpisaniu traktatu, że będzie to symetria – między prawami Niemców w Polsce i Polaków w Niemczech. A symetrii nie ma żadnej.

Skąd bierze się ta indolencja państwa polskiego, które nie broni Polaków, a jak pan – zauważył – włazi Niemcom, itd.

To jest pytanie, na które ja nie potrafię odpowiedzieć. Pokuszę się o analogię. A co państwo polskie robi, aby poprawić sytuację Polaków na Litwie, bo zaryzykuję twierdzenie, że ich sytuacja tam jest jeszcze gorsza niż nasz w Niemczech. Dlaczego rząd polski nie uderzy ręką w stół i nie powie: koniec tego – jak ktoś się nazywa Mickiewicz to ma być Mickiewicz, a nie Mickiewiczius.

Jednak państwo polskie potrafi stanąć w obronie Polaków na Litwie, przynajmniej werbalnie. A w sprawach Polonii niemieckiej milczy.

Litwini mają prawo obawiać się Polaków, bo są narodem małym, a Niemcy prowadzą wobec Polski politykę z pozycji bogatego. Wejście Polski do Unii Europejskiej, na czym tak bardzo zależało kanclerzowi Helmutowi Kohlowi, to nie było wejście z miłości. To było z rozsądku, a my mogliśmy wynegocjować „hotel”, który mógł być lepszy lub gorszy, no i wynegocjowaliśmy  to co mamy. Pewnie nic więcej w tamtych warunkach wynegocjować się nie dało. Natomiast w tej chwili musi być wyraźna wola rządu, żeby z Niemcami ostro negocjować. Asymetria w prawach Niemców w Polsce i Polaków w Niemczech jest obecnie niesamowita. Niemcy dostają z polskiego budżetu 65 milionów złotych na naukę języka niemieckiego. A my dostajemy dosłownie grosze. Cały czas polskie szkoły są na cenzurowanym i w zasadzie w ogóle nie funkcjonuje system edukacji polskich dzieci. Za pieniądze niemieckie uczy się języka polskiego jedynie 4 tysiące dzieci. 

ROZMAWIAŁ Sławomir Sieradzki

[FOTO: kprm.gov.pl]

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook