Jedynie prawda jest ciekawa


"Kosmetyczne zmiany PO nie pomogą"

17.08.2013

Rozmowa z politologiem dr. Jackiem Kloczkowskim, z Ośrodka Myśli Politycznej.

Steczyk.info: Agencja Reutersa powołując się na kilka niezależnych źródeł podała, że jesienią dojdzie w Polsce do poważnej rekonstrukcji rządu. Odejść mają ponoć Jacek Rostowski, Joanna Mucha i Marcin Korolec. PO chce w ten sposób poprawić swój wizerunek. Czy w Pana ocenie same zmiany personalne mogą Platformie przynieść jakieś korzyści?

Jacek Kloczkowski: Nie przypuszczam, by zmiany personalne mogły przynieść Platformie szczególnie duże korzyści. Szczególnie, że coraz wyraźniejsze staje się, że to Donald Tusk jest najsłabszym punktem swojej partii. On do niedawna wydawał się być gwarantem, że nic złego Platformie się nie stanie. Obecnie coraz więcej uwagi przykuwa zły styl sprawowania urzędu przez premiera. Rekonstrukcja może PO zaszkodzić. Jeśli obecnie Tusk będzie zmieniać ministra finansów i wicepremiera, to pojawią się pytania, jak to możliwe, by tak bardzo pomylił się w obsadzie jednego z najważniejszych stanowisk w rządzie. Jeśli odejdzie minister Mucha pojawi się pytanie, dlaczego dopiero teraz. Komentatorzy będą mówić, że jej się dymisja należała, ale znacznie wcześniej. Przecież w jej resorcie dzieje się źle od miesięcy. Nie sądzę więc, by same zmiany, przesuwanie ludzi coś Platformie dały.

Coś może jej pomóc?

Premier sam siebie nie odwoła, nikt go z jego partii nie odwoła. A skoro najsłabsze ogniwo nie jest do zmiany, to nie pozostaje nic innego, jak zmiany kosmetyczne. Być może więc będziemy obserwować zmiany w rządzie czy rekonstrukcje. Przy tak słabych notowaniach coś robić trzeba. Łatwiej zmienić ministra, choćby wicepremiera, niż skorygować znacząco program i styl działania rządu. Skoro do dziś nie udawało się wielu spraw załatwić, to trudno sądzić, że jest to wynik lenistwa. Zapewne na dobre rządzenie nie ma pomysłu, nie ma umiejętności. Tego nie uda się szybko naprawić.

Dlaczego nie? Władza Tuska nie jest w stanie wypracować rzeczywistego sukcesu?

Teoretycznie zawsze jest to możliwe. Jednak można zadać pytanie, dlaczego nagle miałoby do takiej sytuacji dojść, skoro takiego sukcesu nie było w poprzednich miesiącach? Są jakieś rezerwy profesjonalizmu w rządzie, które do tej pory były skrywane? Oczywiście to jest możliwe, ale trudno pokładać w to wielką wiarę. Warto jednak pamiętać, że wizerunek rządu zależy od tego, jak on sobie radzi - a radzi sobie źle, ale również od tego, jak się prezentuje ogólna sytuacja w kraju. A to z kolej zależy nie tylko od rządu, ale od otoczenia. Jeśli zatem gospodarka w Polsce ruszyłaby, to - choć nie byłoby w tym żadnego udziału rządu - Polacy zaczęliby przychylniej patrzeć na władzę. Ludzie patrzą na poziom życia oceniając rządzących. Gdyby społeczeństwu zaczęło się żyć lepiej, gdyby bezrobocie spadło znacząco do 2015 roku, to krytycyzm mógłby osłabnąć. Jednak rząd ma niewiele mocy sprawczej. Może głównie psuć, szczególnie, że do tej pory nie wykazywał się w tej sprawie. Widzieliśmy, że nawet budżetu nie jest w stanie dobrze opracować.

Mówił Pan, że Tuska pozycja w PO na razie nie jest zagrożona. O czym świadczy ujawnienie taśm nagranych na Dolnym Śląsku, czy coraz ostrzejsza krytyka z usta Jarosława Gowina?

Zapewne różne smaczne nagrania ze spotkań Tuska z działaczami PO krążą od lat po Polsce. Jednak gdy Tusk był na szczycie popularności i siły, wewnętrzna opozycja nie miała możliwości i interesu, by po takie materiały sięgnąć. Było to zbyt niebezpieczne. Teraz, gdy Tusk jest mniej lubiany, gdy jest krytykowany również przez wyborców PO czy jej działaczy, to partyjni opozycjoniści mogą sobie na więcej pozwolić. Oni dodatkowo rozgrywają tego typu sytuacje w walce frakcyjnej. To jest znacznie bardziej skomplikowane niż walka z innymi podmiotami. Ujawnienie tych nagrań to dowód słabszej pozycji Tuska, ale nie uprawnia to do wniosku, że pozycja Tuska spada dramatycznie. Ona nie osłabła na tyle, by sądzić, że ktoś go zastąpi. Kryzys poparcia musiałby być znacznie większy. Szczególnie, że premier wcześniej wygnał już z partii wielu potencjalnych konkurentów. I to nie tylko ludzi zagrażających jemu samemu, ale również ludzi na niższych szczeblach, zagrażających jego dworowi.

Rozmawiał Nal
[Fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook