Jedynie prawda jest ciekawa


Kościół w Konkordacie ma zagwarantowaną misję

28.07.2013

"Zarzucanie Kościołowi, że wypowiadając się głośno w pewnych sprawach, ignoruje Konkordat, jest przejawem złej woli pewnych środowisk" - mówi negocjator Konkordatu ks. prof. Kruczkowski.

Niedawno mijała dwudziesta rocznica podpisania pomiędzy Polską, a Stolicą Apostolską Konkordatu, regulującego stosunki pomiędzy państwem, a kościołem katolickim. Jednak, pomimo wielu lat obowiązywania dokumentu, wciąż wywołuje on kontrowersje – szczególnie w lewackich środowiskach. Niektóre grupy domagają się nawet wypowiedzenia Konkordatu, twierdząc, że Kościół nie przestrzega jego zapisów. Zupełnie inną opinię prezentuje na łamach "Naszego Dziennika" ks. prof. Józef Krukowski, jeden z negocjatorów Konkordatu.

„Dzięki Konkordatowi nastąpiła stabilizacja w stosunkach między państwem a Kościołem katolickim i związkami wyznaniowymi” - przypomina ksiądz profesor, zwracając uwagę, że gdyby nie ta stabilizacja, w społeczeństwie mogłyby narastać niepokoje. 

Ks. Krukowski zwraca też uwagę, że zarzuty jakoby kościół łamał postanowienia Konkordatu, są bezpodstawne: „Do zadań Kościoła należy realizacja jego misji w społeczeństwie. I kiedy Kościół widzi, że coś złego dzieje się np. w państwie, to krytycznie odnosi się do tego i to w żaden sposób nie jest przekroczeniem Konkordatu. Kościół ma zagwarantowane pełnienie misji. Więc zarzucanie mu, że wypowiadając się głośno w pewnych sprawach, ignoruje Konkordat, jest przejawem złej woli pewnych środowisk.”

Ksiądz profesor podkreśla, że wypowiadanie się przez hierarchów kościelnych na temat spraw światopoglądowych, jak np. in vitro czy aborcja, jest częścią ich misji. Prezentowanie swoich własnych poglądów jest też jedną z zasad demokracji.

Zdaniem duchownego zakazując matury z religii, MEN łamie Konstytucję. W art. 25 jest tam bowiem zagwarantowane prawo do wyznania wiary i poszanowania poglądów. Także rozporządzenie o wpisaniu religii w plan nauczania, zamiast planu ramowego jest niezgodne z Konkordatem: „Wszelkie bowiem zmiany dotyczące tego przedmiotu powinny być uzgadniane ze stroną kościelną. Tymczasem rząd Donalda Tuska zrobił to samowolnie i wciąż broni tego nowego zapisu, gwałcąc prawo. Trzeba dziś protestować przeciwko takiemu traktowaniu społeczeństwa i powinni to robić nie tylko biskupi, ale także rodzice. Trzeba, by ludzie się obudzili. Konkordat trzeba dziś stosować, a nie przeciwko niemu protestować” - mówi ks. Kruczkowski. 

Duchowny wyliczając zalety Konkordatu podkreśla, że zahamował on tendencje lewicujące, a także jest aktualnie środkiem obrony, na który można się powoływać gdy podejmowane są próby eliminacji religii z życia codziennego. 

mc,"Nasz Dziennik"

[fot. wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook