Jedynie prawda jest ciekawa


Kościół w Konkordacie ma zagwarantowaną misję

28.07.2013

"Zarzucanie Kościołowi, że wypowiadając się głośno w pewnych sprawach, ignoruje Konkordat, jest przejawem złej woli pewnych środowisk" - mówi negocjator Konkordatu ks. prof. Kruczkowski.

Niedawno mijała dwudziesta rocznica podpisania pomiędzy Polską, a Stolicą Apostolską Konkordatu, regulującego stosunki pomiędzy państwem, a kościołem katolickim. Jednak, pomimo wielu lat obowiązywania dokumentu, wciąż wywołuje on kontrowersje – szczególnie w lewackich środowiskach. Niektóre grupy domagają się nawet wypowiedzenia Konkordatu, twierdząc, że Kościół nie przestrzega jego zapisów. Zupełnie inną opinię prezentuje na łamach "Naszego Dziennika" ks. prof. Józef Krukowski, jeden z negocjatorów Konkordatu.

„Dzięki Konkordatowi nastąpiła stabilizacja w stosunkach między państwem a Kościołem katolickim i związkami wyznaniowymi” - przypomina ksiądz profesor, zwracając uwagę, że gdyby nie ta stabilizacja, w społeczeństwie mogłyby narastać niepokoje. 

Ks. Krukowski zwraca też uwagę, że zarzuty jakoby kościół łamał postanowienia Konkordatu, są bezpodstawne: „Do zadań Kościoła należy realizacja jego misji w społeczeństwie. I kiedy Kościół widzi, że coś złego dzieje się np. w państwie, to krytycznie odnosi się do tego i to w żaden sposób nie jest przekroczeniem Konkordatu. Kościół ma zagwarantowane pełnienie misji. Więc zarzucanie mu, że wypowiadając się głośno w pewnych sprawach, ignoruje Konkordat, jest przejawem złej woli pewnych środowisk.”

Ksiądz profesor podkreśla, że wypowiadanie się przez hierarchów kościelnych na temat spraw światopoglądowych, jak np. in vitro czy aborcja, jest częścią ich misji. Prezentowanie swoich własnych poglądów jest też jedną z zasad demokracji.

Zdaniem duchownego zakazując matury z religii, MEN łamie Konstytucję. W art. 25 jest tam bowiem zagwarantowane prawo do wyznania wiary i poszanowania poglądów. Także rozporządzenie o wpisaniu religii w plan nauczania, zamiast planu ramowego jest niezgodne z Konkordatem: „Wszelkie bowiem zmiany dotyczące tego przedmiotu powinny być uzgadniane ze stroną kościelną. Tymczasem rząd Donalda Tuska zrobił to samowolnie i wciąż broni tego nowego zapisu, gwałcąc prawo. Trzeba dziś protestować przeciwko takiemu traktowaniu społeczeństwa i powinni to robić nie tylko biskupi, ale także rodzice. Trzeba, by ludzie się obudzili. Konkordat trzeba dziś stosować, a nie przeciwko niemu protestować” - mówi ks. Kruczkowski. 

Duchowny wyliczając zalety Konkordatu podkreśla, że zahamował on tendencje lewicujące, a także jest aktualnie środkiem obrony, na który można się powoływać gdy podejmowane są próby eliminacji religii z życia codziennego. 

mc,"Nasz Dziennik"

[fot. wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook