Jedynie prawda jest ciekawa


"Kościół musi przygotować kontrakt"

10.10.2011

„Wynik wyborów pogorszy pozycję agendy katolickiej w społeczeństwie” - mówi portalowi Stefczyk.info Paweł Milcarek, publicysta. „Ktoś taki jak Palikot, kto niesie destrukcję, chce niszczyć wypracowane stosunki państwa i Kościoła wzbudzi zamieszanie, będzie wikłał polityków w spór o Kościół i z samym Kościołem” – dodaje.

Jakie może być przełożenie sukcesu Palikota na realną politykę? „W roli koalicjanta Platformy jego radykalizm może zostać nieco utemperowany z racji wymogów koalicyjnych. Natomiast w roli samotnego gracza ta jednoznaczność w antyklerykalizmie będzie z pewnością bardziej jaskrawa” – tłumaczy rozmówca portalu Stefczyk.info.

Paweł Milcarek tłumaczy, że zajęcie eksponowanego miejsca w polityce przez formację Palikota będzie miało wpływ na sytuację Kościoła. „W jego łonie może nastąpić polaryzacja dwóch postaw. Część głosów będzie proponowała zachowanie ciszy, spokoju i bierności, w nadziei, że taka postawa uchroni Kościół przed atakami” – tłumaczy publicysta. Zaznacza, że w jego ocenie „to założenie błędne”. „Wiara w to, że postawa kapitulancka uchroni Kościół przed zakusami antyklerykałów, jest po prostu naiwnością” – mówi Milcarek. Zaznacza, że druga postawa Kościoła „skłoni się w stronę radykalizmu”. „Widzicie, do czego to doprowadziło, jeśli nie będziemy jednoznacznie za PiS-em, to będzie Palikot – takiego stanowiska części ludzi Kościoła spodziewa się Milcarek.

Paweł Milcarek zaznacza, że obie postawy są błędne. „W moim przekonaniu Kościół musi powiedzieć sobie jasno: dość jednoznacznego dawania kredytu poparcia partiom niby chadeckim. Wystawiania czeków in blanco, które lądują w koszu. Kościół musi przygotować kontrakt – kartę postulatów katolickich i zwyczajnie poprzeć tych, którzy ten kontrakt podpiszą i będą go realizowali. Inaczej będą tylko rozczarowania” – tłumaczy portalowi Stefczyk.info publicysta.

Milcarek kwituje swój komentarz stwierdzenie, że „trzeba bardzo się pilnować przed postawą kapitulancką”. „Należy ożywić teologię katolicką, wzmocnić przekaz Kościoła” – zaznacza.

Not. RoJ

[Fot. PAP/Tomasz Gzell]


Warto poczytać

 1. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 2. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 3. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 4. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 5. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

 6. 1270luckyluck 18.04.2018

  Korwin-Mikke znów odleciał: PiS to komuniści z krzyżem na wierzchu!

  Znany miłośnik Putina, Janusz Korwin Mikke, postanowił znowu zabłysnąć

 7. 1270conchitawurst 16.04.2018

  Najsłynniejszy transwestyta Europy ma HIV

  Smutna prawda o kondycji współczesnego świata. Wurst cierpi na HIV

 8. 1270kuxniarbezwtyd 10.04.2018

  „Ależ to jest obrzydliwe. Orgia cynizmu”

  Niezwykle trafny komentarz redaktora naczelnego tygodnika „Sieci”. Obnażył hipokryzję salonowych dziennikarzy.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook