Jedynie prawda jest ciekawa

"Kościół musi przygotować kontrakt"

10.10.2011

„Wynik wyborów pogorszy pozycję agendy katolickiej w społeczeństwie” - mówi portalowi Stefczyk.info Paweł Milcarek, publicysta. „Ktoś taki jak Palikot, kto niesie destrukcję, chce niszczyć wypracowane stosunki państwa i Kościoła wzbudzi zamieszanie, będzie wikłał polityków w spór o Kościół i z samym Kościołem” – dodaje.

Jakie może być przełożenie sukcesu Palikota na realną politykę? „W roli koalicjanta Platformy jego radykalizm może zostać nieco utemperowany z racji wymogów koalicyjnych. Natomiast w roli samotnego gracza ta jednoznaczność w antyklerykalizmie będzie z pewnością bardziej jaskrawa” – tłumaczy rozmówca portalu Stefczyk.info.

Paweł Milcarek tłumaczy, że zajęcie eksponowanego miejsca w polityce przez formację Palikota będzie miało wpływ na sytuację Kościoła. „W jego łonie może nastąpić polaryzacja dwóch postaw. Część głosów będzie proponowała zachowanie ciszy, spokoju i bierności, w nadziei, że taka postawa uchroni Kościół przed atakami” – tłumaczy publicysta. Zaznacza, że w jego ocenie „to założenie błędne”. „Wiara w to, że postawa kapitulancka uchroni Kościół przed zakusami antyklerykałów, jest po prostu naiwnością” – mówi Milcarek. Zaznacza, że druga postawa Kościoła „skłoni się w stronę radykalizmu”. „Widzicie, do czego to doprowadziło, jeśli nie będziemy jednoznacznie za PiS-em, to będzie Palikot – takiego stanowiska części ludzi Kościoła spodziewa się Milcarek.

Paweł Milcarek zaznacza, że obie postawy są błędne. „W moim przekonaniu Kościół musi powiedzieć sobie jasno: dość jednoznacznego dawania kredytu poparcia partiom niby chadeckim. Wystawiania czeków in blanco, które lądują w koszu. Kościół musi przygotować kontrakt – kartę postulatów katolickich i zwyczajnie poprzeć tych, którzy ten kontrakt podpiszą i będą go realizowali. Inaczej będą tylko rozczarowania” – tłumaczy portalowi Stefczyk.info publicysta.

Milcarek kwituje swój komentarz stwierdzenie, że „trzeba bardzo się pilnować przed postawą kapitulancką”. „Należy ożywić teologię katolicką, wzmocnić przekaz Kościoła” – zaznacza.

Not. RoJ

[Fot. PAP/Tomasz Gzell]


CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook