Jedynie prawda jest ciekawa


"Kościół musi przygotować kontrakt"

10.10.2011

„Wynik wyborów pogorszy pozycję agendy katolickiej w społeczeństwie” - mówi portalowi Stefczyk.info Paweł Milcarek, publicysta. „Ktoś taki jak Palikot, kto niesie destrukcję, chce niszczyć wypracowane stosunki państwa i Kościoła wzbudzi zamieszanie, będzie wikłał polityków w spór o Kościół i z samym Kościołem” – dodaje.

Jakie może być przełożenie sukcesu Palikota na realną politykę? „W roli koalicjanta Platformy jego radykalizm może zostać nieco utemperowany z racji wymogów koalicyjnych. Natomiast w roli samotnego gracza ta jednoznaczność w antyklerykalizmie będzie z pewnością bardziej jaskrawa” – tłumaczy rozmówca portalu Stefczyk.info.

Paweł Milcarek tłumaczy, że zajęcie eksponowanego miejsca w polityce przez formację Palikota będzie miało wpływ na sytuację Kościoła. „W jego łonie może nastąpić polaryzacja dwóch postaw. Część głosów będzie proponowała zachowanie ciszy, spokoju i bierności, w nadziei, że taka postawa uchroni Kościół przed atakami” – tłumaczy publicysta. Zaznacza, że w jego ocenie „to założenie błędne”. „Wiara w to, że postawa kapitulancka uchroni Kościół przed zakusami antyklerykałów, jest po prostu naiwnością” – mówi Milcarek. Zaznacza, że druga postawa Kościoła „skłoni się w stronę radykalizmu”. „Widzicie, do czego to doprowadziło, jeśli nie będziemy jednoznacznie za PiS-em, to będzie Palikot – takiego stanowiska części ludzi Kościoła spodziewa się Milcarek.

Paweł Milcarek zaznacza, że obie postawy są błędne. „W moim przekonaniu Kościół musi powiedzieć sobie jasno: dość jednoznacznego dawania kredytu poparcia partiom niby chadeckim. Wystawiania czeków in blanco, które lądują w koszu. Kościół musi przygotować kontrakt – kartę postulatów katolickich i zwyczajnie poprzeć tych, którzy ten kontrakt podpiszą i będą go realizowali. Inaczej będą tylko rozczarowania” – tłumaczy portalowi Stefczyk.info publicysta.

Milcarek kwituje swój komentarz stwierdzenie, że „trzeba bardzo się pilnować przed postawą kapitulancką”. „Należy ożywić teologię katolicką, wzmocnić przekaz Kościoła” – zaznacza.

Not. RoJ

[Fot. PAP/Tomasz Gzell]


Warto poczytać

 1. trwam23012018 23.01.2018

  Oj. Rydzyk i dwa samochody od bezdomnego. Skandal... czy manipulacja, na którą daliście się nabrać?

  „Ojciec Tadeusz Rydzyk dostał dwa samochody od bezdomnego”. Taki temat od dwóch dni przewija się przez wszystkie media, które ironizują z duchownego i szydzą z rzekomego prezentu. Jak to możliwe, żeby bezdomny miał dwa samochody?

 2. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 3. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 4. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 5. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 6. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 7. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 8. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook