Jedynie prawda jest ciekawa


Kościół francuski "wymilczał" sobie problemy rodziny

18.11.2012

Na ulice francuskich miast w obronie rodziny wyszły tłumy. O oporze przeciwko lobby homoseksualnemu, które swoimi żądaniami doprowadzają do podkopania fundamentów społeczeństwa rozmawiamy z Tomaszem Terlikowskim, redaktorem naczelnym "Frondy".

Co sądzi pan o masowych demonstracjach we Francji w obronie rodziny i przeciwko nadawaniu przywilejów parom homoseksualnym? Czy to początek społecznej rekonkwisty na Zachodzie?

Mam wrażenie, że to raczej zwyczajny odruch normalności wśród ludzi. O rekonkwiście jeszcze bym nie mówił. Szczególnie w kontekście Francji bym tego nie mówił. To odruch normalności. Nie trzeba być osobą wierzącą. Nie trzeba być katolikiem, żydem ani muzułmaninem, aby wiedzieć, że małżeństwo to po prostu związek kobiety i mężczyzny, bo tylko z takiego związku mogą być dzieci. Trzeba tego bronić, bo jeśli oddamy ten ostatni bastion, to przestanie istnieć społeczeństwo.

Czy jest pan zaskoczony masowością tych demonstracji? Według organizatorów w protestach wzięło udział 200 tysięcy ludzi. To bardzo dużo jak na tak świeckie państwo jakim jest Francja.

To jest rzeczywiście dobre zjawisko, bo pokazuje, że ludzie w obronie normalności potrafią się zmobilizować. Ale powiedzmy sobie szczerze – w Hiszpanii w demonstracjach w podobnej sprawie demonstrowało nawet ponad milion ludzi i niestety to nie pomogło.

Jak pan widzi rolę Kościoła katolickiego w obronie wartości jaką jest rodzina? Czy nie jest ona za słaba? Czy Watykan powinien ostrzej domagać się respektowania podstawowych praw człowieka?

Trzeba przyznać, że Kościół w Francji ostatnio bardzo mocno się uaktywnił. Bardzo dynamicznie oddziałuje i mocno walczy. Ale oczywiście można powiedzieć, że to jest niestety dość późno. Przeciwko temu trzeba było mocno protestować przypominając ludziom wierzącym, a także niewierzącym, że głosowanie na Hollanda, jest w istocie głosowaniem za takimi rozwiązaniami, które są obecnie dyskutowane. Jak już jest Hollande, to tak naprawdę robi to co chce. To, że teraz Francuzi muszą tak mocno protestować, to spowodowane jest między innymi tym, że przez całe lata Kościół francuski milczał w kwestiach naprawdę ważnych. Milczał i był stawiany za wzór Kościołom w innych krajach, które milczeć nie chciały. No więc milczał, milczał i milczał, aż się w końcu domilczał sytuacji, w której niszczy się już nie tylko religijność, ale absolutne fundamenty społeczeństwa.

Rozm: Slaw

[FOTO: scx.hu]


Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook