Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Korwin-Mikke: Stadion Narodowy to przekręt gigant

04.02.2015

„Żeby ukraść 100 mln, trzeba zrobić coś za 500 mln. Ostatecznie to frajerzy (czyli my...) płacą”.

Budowa Stadionu Narodowego to przekręt gigant – pisze Janusz Korwin-Mikke w „Super Expressie”. „Za coś wartego może 500 mln zapłaciliśmy 1900 mln. Z czego pewno 10 proc. to łapówki, 30 proc. ukradzione - reszta tych 1400 mln po prostu zmarnowana. Bo żeby ukraść 100 mln, trzeba zrobić coś niepotrzebnego za 500 mln” - tłumaczy europoseł.

„Gdy prywaciarz dostaje zlecenie - wybuduj stadion za 500 mln - oszczędza każdy grosz. W efekcie buduje ten stadion za 480 mln - a 20 mln chowa do kieszeni. To znaczy: wydaje na zakup różnych towarów i usług, od czego przemysł się rozwija. Gdy prywaciarz dostaje zlecenie "Wybuduj stadion - dostaniesz za to 10 proc. wartości" - to od razu mu wychodzi, że ten stadion (ten sam!) "musi" kosztować 1900. I teraz nikt nie ma pretensji, że za dużo zarobił. Prywaciarz do kieszeni schował może nawet mniej - ale strata, jaką ponieśliśmy, jest GIGANTYCZNA” - tłumaczy polityk.

Dodaje, że „na tym się nie skończyło”. „Po torcie można jeszcze wylizać okruchy. Po zakończeniu budowy Stadionu ONI powołali "NCS Rozliczenia" - czyli państwową spółkę podlegającą Ministerstwu Sportu, która miała "rozliczyć budowę Stadionu Narodowego". No i rozlicza do tej pory. Już piąty rok. "NCS Rozliczenia" zatrudnia pięć osób, a średnie wynagrodzenie to ok. 10 tys. zł - co zapewne oznacza, że sprzątaczka dostaje 3000, a prezes 17 000. W ubiegłym roku działalność "NCS Rozliczenia" pochłonęła 6,3 mln zł, w tym roku spółka będzie kosztowała podatników 5,5 mln zł. Ale przecież działalność państwowej spółki musi być kontrolowana - bo inaczej będą kradli. Do pilnowania spółki powołano więc czteroosobową radę nadzorczą. Jak znam życie, z pensjami po 20 000 zł miesięcznie. Prywaciarz by rozliczył budowę sam. Może zatrudniłby jednego księgowego na dwa miesiące. Ale przecież w państwowych firmach nie chodzi o to, by było tanio - tylko o to, by było jak najdrożej!” - opisuje autor tekstu.

Korwin-Mikke wskazuje, że „ostatecznie to frajerzy (czyli my...) płacą”.

Więcej o absurdach związanych ze Stadionem Narodowym w „SE”

ez
[Fot. Youtube.pl]

Warto poczytać

 1. Stuhrok 24.10.2016

  Stuhr: Kaczyński jak Hitler

  Aktor przekonuje, że w naszym kraju panuje dyktatura.

 2. woler 24.10.2016

  Piotr Zaremba we "wSieci": "Wołyń" niepoprawny

  Polecamy esej poświęcony zamieszaniu po nowym filmie Wojciecha Smarzowskiego!

 3. lisisiew 24.10.2016

  Lisiewicz: Macierewicz ograniczył wpływ rosyjskiej agentury

  Dziennikarz "Gazety Polskiej" pisze o działaniach rosyjskich agentów w mediach.

 4. popopop 24.10.2016

  Terlikowska: Przybysz w końcu pęknie

  Małgorzata Terlikowska apeluje o modlitwę za kobietę, która dokonała aborcji.

 5. marcoashx 24.10.2016

  Król: Zastanawiam się nad zmianą płci

  "Jako kobieta mógłbym napisać takie rzeczy, które się w głowie nie mieszczą".

 6. piotrowiczSITVPINFO 24.10.2016

  Piotrowicz: Niezrozumiałe protesty kobiet

  Niezrozumiałe jest dla mnie, przeciwko czemu kobiety protestują, skoro nic się nie zmieniło. Przez 8 lat nie protestowały, a gdy rząd zapowiedział pomoc dla kobiet, które są w złej sytuacji to są protesty - twierdzi Stanisław Piotrowicz (PiS).

 7. maccc-st 24.10.2016

  Ziemkiewicz: Niech te baby ktoś pogoni

  W ciasnym przejściu, zrobi się jakiś ruch, panika i ktoś może zostać stratowany. Mam nadzieję, że siły porządkowe nie dopuszczą do tego.

 8. rzep-sat 24.10.2016

  Kuźmiuk: Ten koń już nie pociągnie protestów, czyli jeszcze raz o prezesie Rzeplińskim

  Już w połowie grudnia kończy się kadencja profesora Andrzeja Rzeplińskiego i huczne obchody 30-lecia powstania Trybunału Konstytucyjnego miały być okazją do pokazania sukcesów tego organu pod jego światłym kierownictwem.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook