Jedynie prawda jest ciekawa


Korwin Mikke: Policja w PRLu różnie działała

15.05.2014

„Jak Pan śmie? Zadaje mi Pan pytanie i od razu mówi, że tu było bestialstwo... Kończymy rozmowę” - mówi portalowi Stefczyk.info Janusz Korwin Mikke, lider Kongresu Nowej Prawicy.

Stefczyk.info: w związku z rocznicą śmierci skatowanego przez milicję Grzegorza Przemyka w internecie przypomniano Pana wypowiedź sprzed sześciu lat. Mówił Pan wtedy m.in., że Przemyk to była chudzina, która po kilku ciosach nie przeżyła „operacji” MO. Powtórzyłby Pan tę opinię dziś?

Janusz Korwin Mikke: No przecież tak było... Z całą pewnością sprawa jest zupełnie jasna. Przemyk był synem pani Sadowskiej, która była nikim w opozycji. Kompletnie nikim. Pomysł, żeby ktoś miał zabijać jej syna, żeby w człowieku, który siedzi na barana na innym studencie, milicjant miał rozpoznać syna znanej poetki, o której nikt nigdy nie słyszał... Absolutnie jest nie do przyjęcia teza, że policjant z komisariatu na Starym Mieście znał poetkę Sadowską, a szczególnie jej syna. To absurdalne podejrzenie.

Takie stawianie sprawy nie jest bagatelizowaniem zbrodni oraz sprawy odpowiedzialności za atmosferę polityczną, która przyzwalała na takie zachowania funkcjonariuszy?

Policja w PRLu różnie działała. Bardzo wiele osób w wyniku złej działalności policji poniosło straty na zdrowiu, a nawet na życiu. Jednak i teraz się to zdarza, to przecież wiadomo. Tylko teraz nikt nie podnosi żalów, że to z powodów politycznych. I to jest ta różnica. Stoję właśnie na ulicy Wilczej i vis a vis mnie wisi plakat na jakimś squacie. Na plakacie jest zdjęcie zapewne jakiejś narkomanki, która była nad jeziorkiem i się spaliła... I jest napisane: „zabitej w walce o prawa do mieszkania”.

Dlaczego pan o tym wspomina?

To jest również oskarżenie, że ta śmierć ma podtekst polityczny, że ona zginęła z powodów politycznych. Taki plakat wisi dokładnie naprzeciwko naszego lokalu.

Co sądzi Pan w takim razie o ludziach, ludziach rządzących w PRLu? Co sądzi Pan o gen. Jaruzelskim i jego odpowiedzialności za zbrodnie komunistyczne? Za przyzwolenie na bestialstwo aparatu represji?

Jedno jest pewne. Nie zwykłem udzielać odpowiedzi na pytania z tezą. Trzeba się nauczyć zadawać pytania, a nie sugerować tezę. Nawet za komuny takiej bezczelności nie było, żeby człowiekowi w pytaniu sugerowano, że tutaj było bestialstwo albo coś tam. To moja ocena, czy tutaj było bestialstwo, czy nie.

To akurat nie dziwi, że za komuny o bestialstwo nie pytano... Pan się nie zgadza z tym określeniem?

Jak Pan śmie? Jak Pan śmie? Zadaje mi Pan pytanie i od razu mówi, że tu było bestialstwo. Czyli że co? Że ja popieram bestialstwo? Bardzo proszę się nauczyć pewnej kultury zadawania pytań.

Pan się nie zgadza z tą opinią?

Dziękuję, kończymy rozmowę...

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. Ryszard Hołubowicz/Wikimedia Commons na lic. CC BY-SA 3.0]

Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 5. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 6. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 7. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 8. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook