Jedynie prawda jest ciekawa


Korwin Mikke: Policja w PRLu różnie działała

15.05.2014

„Jak Pan śmie? Zadaje mi Pan pytanie i od razu mówi, że tu było bestialstwo... Kończymy rozmowę” - mówi portalowi Stefczyk.info Janusz Korwin Mikke, lider Kongresu Nowej Prawicy.

Stefczyk.info: w związku z rocznicą śmierci skatowanego przez milicję Grzegorza Przemyka w internecie przypomniano Pana wypowiedź sprzed sześciu lat. Mówił Pan wtedy m.in., że Przemyk to była chudzina, która po kilku ciosach nie przeżyła „operacji” MO. Powtórzyłby Pan tę opinię dziś?

Janusz Korwin Mikke: No przecież tak było... Z całą pewnością sprawa jest zupełnie jasna. Przemyk był synem pani Sadowskiej, która była nikim w opozycji. Kompletnie nikim. Pomysł, żeby ktoś miał zabijać jej syna, żeby w człowieku, który siedzi na barana na innym studencie, milicjant miał rozpoznać syna znanej poetki, o której nikt nigdy nie słyszał... Absolutnie jest nie do przyjęcia teza, że policjant z komisariatu na Starym Mieście znał poetkę Sadowską, a szczególnie jej syna. To absurdalne podejrzenie.

Takie stawianie sprawy nie jest bagatelizowaniem zbrodni oraz sprawy odpowiedzialności za atmosferę polityczną, która przyzwalała na takie zachowania funkcjonariuszy?

Policja w PRLu różnie działała. Bardzo wiele osób w wyniku złej działalności policji poniosło straty na zdrowiu, a nawet na życiu. Jednak i teraz się to zdarza, to przecież wiadomo. Tylko teraz nikt nie podnosi żalów, że to z powodów politycznych. I to jest ta różnica. Stoję właśnie na ulicy Wilczej i vis a vis mnie wisi plakat na jakimś squacie. Na plakacie jest zdjęcie zapewne jakiejś narkomanki, która była nad jeziorkiem i się spaliła... I jest napisane: „zabitej w walce o prawa do mieszkania”.

Dlaczego pan o tym wspomina?

To jest również oskarżenie, że ta śmierć ma podtekst polityczny, że ona zginęła z powodów politycznych. Taki plakat wisi dokładnie naprzeciwko naszego lokalu.

Co sądzi Pan w takim razie o ludziach, ludziach rządzących w PRLu? Co sądzi Pan o gen. Jaruzelskim i jego odpowiedzialności za zbrodnie komunistyczne? Za przyzwolenie na bestialstwo aparatu represji?

Jedno jest pewne. Nie zwykłem udzielać odpowiedzi na pytania z tezą. Trzeba się nauczyć zadawać pytania, a nie sugerować tezę. Nawet za komuny takiej bezczelności nie było, żeby człowiekowi w pytaniu sugerowano, że tutaj było bestialstwo albo coś tam. To moja ocena, czy tutaj było bestialstwo, czy nie.

To akurat nie dziwi, że za komuny o bestialstwo nie pytano... Pan się nie zgadza z tym określeniem?

Jak Pan śmie? Jak Pan śmie? Zadaje mi Pan pytanie i od razu mówi, że tu było bestialstwo. Czyli że co? Że ja popieram bestialstwo? Bardzo proszę się nauczyć pewnej kultury zadawania pytań.

Pan się nie zgadza z tą opinią?

Dziękuję, kończymy rozmowę...

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. Ryszard Hołubowicz/Wikimedia Commons na lic. CC BY-SA 3.0]

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook