Jedynie prawda jest ciekawa

Korwin-Mikke pokazuje popyt na partię protestu

17.05.2014

Ruch protestu Korwina może dotyczyć nie tylko europejskich spraw - mówili goście Salonu Dziennikarskiego Floriańska 3.

Z ostatnich sondaży wynika, że Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego ma duże szanse, na przekroczenie progu wyborczego i wprowadzenie swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. O zjawisku wzrostu poparcia dla Nowej Prawicy dyskutowali goście Salonu Dziennikarskiego Floriańska 3.

"Spojrzałbym na pana Janusza z perspektywy odbić tego, co dzieje się w społeczeństwie i co on pozbierał. Mam wrażenie, że istnieje jeszcze jedna reguła, która jest w relacjach między Unią a Polską, poza tym kompleksem. Nie do końca akceptujemy, że UE okazała się przestrzenią, szczęśliwie niewojenną, w której jednak odbywają się ustawicznie wojny" - tłumaczył zjawisko popularności Korwin-Mikkego prof. Jan Żaryn. "Korwin-Mikkemu udaje się wygrać z pewnym odczuciem, które funkcjonuje w społeczeństwie. Podobnie w sprawach ukraińskich – w środowiskach polskich jest bardzo dużo Polaków, którzy mają niechętny stosunek do Ukraińców. To pytanie, na ile to zestaw emocji, a ile zaniedbań. Wybierając doktrynę Giedroycia, dokonaliśmy pewnych zaniedbań. Skutki są – nie da się zjeść ciatko i go nie zjeść" - dodawał.

Piotr Skwieciński mówił, że poparcie dla Nowej Prawicy wynika z buntu społeczeństwa: "On pokazuje, że zaczyna istnieć w Polsce zapotrzebowanie na partię protestu. Pojawia się w niewielkim zakresie grupa wyborców, którzy nigdy nie pójdą głosować, są aktywni, ale czują się wyalienowani przez system i poszukują wehikułu, który pomógłby im wyartykułować frustrację."

Wzrost poparcia dla Korwina wynika ze spadku popularności Unii Europejskiej - podsumował Piotr Zaremba: "Ruch protestu Korwina może dotyczyć nie tylko europejskich spraw. Mamy jednak do czynienia z wielkim kryzysem UE. Przeczytałem dwa dni temu, że 51 czy 52 proc. ankietowanych we Francji jest za utrzymaniem UE w ogóle. Mam dwa odruchy: pierwszy to odruch złośliwej radości: byli tak pyszni, że należy im się słuszna nauczka. Te formacje są różne, ale popędzają i straszą zarozumiałych biurokratów."

Zapraszamy na profil facebook.com/stefczyk.info">Stefczyk.info na facebooku!

lw

[fot.

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook