Jedynie prawda jest ciekawa


Korupcja w Sądzie Najwyższym?

10.05.2012

Media informują o kolejnych wątkach korupcji we wrocławskim wymiarze sprawiedliwości. Po zatrzymaniu Mirosława M., który miał pośredniczyć w załatwianiu u sędziów spraw na rzecz Ryszarda Sobiesiaka, głównego bohatera w aferze hazardowej, dzisiejsza "Rzeczpospolita" pisze o dowodach na korupcję we wrocławskiej prokuraturze. O komentarz w sprawie tych doniesień, portal Stefczyk.info zwrócił się do dziennikarza śledczego Jerzego Jachowicza.

- Stefczyk.info: Czy jest pan zaskoczony skalą korupcji we wrocławskim wymiarze sprawiedliwości?

- Nie, nie jestem zaskoczony, o tyle, że wiadomo, że biznesmeni wrocławscy, m.in. pan Sobiesiak, mają szerokie poplecznictwo, nie tylko w policji - o czym dowiadywaliśmy się w czasie przesłuchań, kiedy okazywało się, że bywał gościem komendanta wojewódzkiego, wchodził specjalnym wejściem i twierdzenia, jakoby znali się tylko z widzenia i jeden o drugim tylko słyszał, było zwykłą fikcją. Ktoś pomagał panu Sobiesiakowi w zatarciu różnych jego powinności, czy naruszeń prawa, zarówno ze strony Urzędu Skarbowego i jak się można domyślać również ze strony sądu - który jest w stanie pewne sprawy blokować, wstrzymywać, umarzać,

Jakimś dowodem na tę korupcję w całym systemie sprawiedliwości Dolnego Śląska, bo tu nie chodzi tylko o Wrocław, ale cały Dolny Śląsk, jest również sprawa budowy owego wyciągu narciarskiego w Zieleńcu oraz wycięcia lasu. Dlatego pan Sobiesiak i urzędnik, który miał pełnomocnictwa i załatwiał jako lewiznę budowę tego wyciągu (bo wycinkę załatwiał wyższy szczebel ministerialny - pamiętamy jak pan Rosół dzwonił a później ktoś dowoził papiery do Dyrekcji Lasów Państwowych, kiedy ta wycinka miała miejsce kilka miesięcy wcześniej - i post factum uzyskiwali na to zgodę) tak pewnie się czuli.

Ja się mogę z całą niemal pewnością spodziewać, że na Dolnym Śląsku w tych wszystkich organach ścigania i wymiary sprawiedliwości jest korupcja.

I tak jak nie dziwi mnie stan skorumpowania wymiaru sprawiedliwości, organów ścigania w województwie dolnośląskim - to nie jest pierwsza sprawa, w którą miałby być zamieszany Sobiesiak i inni związani z tym królem hazardu, tak samo nie jest zaskoczeniem zatrzymanie tego adwokata, który miał pomagać panu Sobiesiakowi w załatwianiu różnych rzeczy. Mówię to z ogromną przykrością, ale ten świat adwokatury stał się środowiskiem ludzi dążących do swoich celów za wszelką cenę, włącznie z wytwarzaniem patologii, w tym m.in. korupcji. Środowisko to, które kiedyś było wiodącą elitą, intelektualną nawet, jeśli chodzi o cały wymiar sprawiedliwości.

Muszę powiedzieć, że to już nie jest nawet tak, że to klienci korumpują adwokatów, zgłaszając różne oferty, mówiąc, że są gotowi zapłacić za to żeby wyciągnąć ich krewniaka z aresztu, albo, żeby uzyskał on łagodny wyrok, ale to sami adwokaci przychodzą z taką gotową propozycją do klienta, mówiąc, że mają doskonałe kontakty z prokuratorami, czy sędziami, "tylko to będzie kosztowało".

Oczywiście nigdy nie będziemy do końca wiedzieli, kto pierwszy rozpoczął ten układ korupcyjny. Do tego procederu zostają wciągnięci prokuratorzy i sędziowie. Ja niedawno pisałem o pewnym przypadku, kiedy sędzia był nadzwyczaj łagodny dla jakiegoś zwykłego gangstera, w zamian za... bezpłatny abonament w agencji towarzyskiej, połączony oprócz korzystania z usług dam z wyszynkiem. Dlatego można mówić, że dochodzi do jakiegoś upadku tego całego systemu.

- A czy dopuszcza pan myśl, jak sugerują media, że nici korupcyjne mogą już sięgać nawet do Sądu Najwyższego?

Po pierwsze sędziowie są oczywiście skorumpowani, ale myślę, że nie sięga to wyżej, niż szczebla sędziego okręgowego. Natomiast oczywiście ktoś może próbować sięgać do szczebla Sądu Najwyższego, ale raczej w sposób oszukańczy - powoływać się na możliwości wpływania, na konkretnego sędziego SN, bądź enigmatycznie użyć zwrotu: "Ja to spróbuję załatwić w Sądzie Najwyższym". I jeśli ktoś takie rzeczy zezna do protokołu, to daje natchnienie organom ścigania, żeby dotrzeć do Sądu Najwyższego.

Ale też proszę pamiętać, że Sąd Najwyższy ma bardzo ograniczone funkcje jeśli chodzi o podejmowanie decyzji. To jest zwykle kasacja albo przyznanie kasacji i sprawa najczęściej wraca do sądu, w którym była rozpatrywana, albo podejmują decyzje typu ogólnego, która staje się taką wytyczną do jakiegoś przepisu Prawa karnego na podstawie tej konkretnej sprawy, którą oni rozpatrują.

Nie wierzę w to, że korupcja sięga Sądu Najwyższego, w takim dosłownym sensie, w jakim rozumiemy korupcję. Nie znaczy to wcale, że nie ma jakichś towarzyskich, koleżeńskich relacji między zwykłymi sędziami czy adwokatami a sędziami Sądu Najwyższego, ale na 100% moim zdaniem, nie odbywa się to na tej zasadzie "panie sędzio wybudujemy na pana działce świetną przybudówkę bezpłatnie w zamian za to mój klient wyszedł z aresztu". Nie, takiej możliwości nie ma.

not. zrk
[fot. Wikipedia]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook