Jedynie prawda jest ciekawa


Kornacka-Barczak: Patriotyzm zaginie

13.04.2012

Okazuje się, że w nowej podstawie programowej zmniejszono również liczbę godzin z języka polskiego – mówi portalowi Stefczyk.info Iga Kornacka-Barczak.

Stefczyk.info: Od tygodni trwa protest głodowy w obronie historii w polskich szkołach. Państwo w Siedlcach strajkują czwarty dzień. Jak państwo się czują?

Iga Kornacka-Barczak: Czujemy się dobrze, choć czasami doskwiera nam osłabienie organizmu. Jednak nastroje i samopoczucie mamy doskonałe.

Protest spotyka się z odzewem władz oświatowych?

Odwiedzają nas nauczyciele, głównie historii i języka polskiego. Podczas konferencji prasowej pierwszego dnia naszego protestu był obecny naczelnik wydziału oświaty w Siedlcach. Poza tym nie było żadnego odzewu ze strony władz.

Jest Pani pierwszą kobietą głodującą. Dlaczego podjęła Pani taką decyzję?

Po prostu chcę walczyć o polską szkołę. Po drugie, wśród głodujących musi być przedstawiciel oświaty. Jestem również pierwszym przedstawicielem oświaty, który głoduje. Ważne jest, byśmy głodowali w tej, bardzo ważnej sprawie. Dla nas nie ma znaczenia, kto się włączy w nasz protest. Każdy, kto chce wesprzeć, naszą akcję, jest mile widziany.

MEN wciąż nie podziela Państwa wątpliwości, uznając, że historii w szkole ma być więcej. To nie prawda?

W czwartek odwiedzili nas nauczyciele historii, z którymi rozmawialiśmy w ostatnich dniach właśnie na temat liczby godzin w szkole. Godzin więcej nie będzie. Będzie ich tyle samo, ale w kasie drugiej i trzeciej dla większości uczniów nie będzie to typowa historia. W rozmowie jednak poruszyliśmy jeszcze jeden bardzo ważny temat. Okazuje się, że w nowej podstawie programowej zmniejszono również liczbę godzin z języka polskiego. Ich było 14, teraz ma być 12. Te dwie godziny wszystkim umknęły. W nowej podstawie polskiego też jest mniej.

Czym Pani zdaniem będzie skutkowała ta podstawa programowa?

Ona doprowadzi do tego, że zostaniemy kosmopolitami. W pewnym momencie okaże się, że Polacy nie będą wiedzieli, gdzie jest ich ojczyzna. Czy jest nią Europa, czy Polska? Młodzi ludzie mogą się pogubić. Rodzice mają coraz mniej czasu na wpajanie tego dzieciom, nauczyciele również nie mogą opanować wszystkiego i nadrobić zaniedbania. To spowoduje, że polskie szkoły będą wychowywać kosmopolitów obojętnych na losy naszego narodu. Młodzi nie będą się utożsamiać z Ojczyzną. Patriotyzm zostanie zastąpiony uspołecznienie młodych. Patriotyzm zaginie.

Rozmawiał saż
[Fot. Stefczyk.info]

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook