Jedynie prawda jest ciekawa


Kontrola to trend ogólnoświatowy

15.11.2011

Google opublikował ostatnio raport dotyczący interwencji rządów w celu wpłynięcia na zawartość internetu i poznania danych użytkowników. - Jesteśmy coraz bardziej kontrolowani – mówi portalowi Stefczyk.info dr. Sergiusz Trzeciak, politolog i konsultant polityczny

Raport Przejrzystości przygotowany przez Google po raz pierwszy wymienia również Polskę. Według danych raportu w 2011 r. polskie władze 266 razy zażądały wydania danych internautów. Sprawa dotyczy 319 użytkowników. W sprawie usunięcia materiałów z internetu Warszawa wnioskowała trzy razy. Dla porównania, najwięcej zgłoszeń o usunięcie treści wystosowały Niemcy – łącznie 125 zgłoszeń o usunięcie ponad 2,4 tys. elementów (w tym 583 filmy na YouTube i ponad 1,5 tys. wyników wyszukiwania). Stany Zjednoczone zgłaszały się do Google 92 razy w sprawie usunięcia łącznie 757 materiałów i wpisów.

Jesteśmy coraz bardziej kontrolowani, nie mówię tego tylko w kontekście Polski. Jest to trend ogólnoświatowy – mówi dr Sergiusz Trzeciak. – Państwa demokratyczne tłumaczą to koniecznością walki m.in. z terroryzmem i przestępczością. Rządy wskazują, że leży to w naszym osobistym interesie, ponieważ terroryzm i przestępczość korzystają z coraz bardziej zaawansowanych narzędzi – uzupełnia.

Zdaniem naszego rozmówcy ciekawe byłoby poznanie szczegółów raportu. – Google nie podał takich informacji, ale interesujące byłoby, gdybyśmy wiedzieli, w jakich konkretnie sprawach polskie władze zwracały się do koncernu. Wtedy można byłoby coś więcej powiedzieć na temat charakteru zainteresowania tymi danymi ze strony naszych władz – zauważa nasz rozmówca.

Jak jednak podkreśla, „sama ilość zapytań polskich władz do Google, szczególnie na tle rządów innych państw, nie zatrważa”: – Jest to po prostu trend ogólnoświatowy – kwituje.

Not. RoJ

[fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook