Jedynie prawda jest ciekawa


Kontrola to trend ogólnoświatowy

15.11.2011

Google opublikował ostatnio raport dotyczący interwencji rządów w celu wpłynięcia na zawartość internetu i poznania danych użytkowników. - Jesteśmy coraz bardziej kontrolowani – mówi portalowi Stefczyk.info dr. Sergiusz Trzeciak, politolog i konsultant polityczny

Raport Przejrzystości przygotowany przez Google po raz pierwszy wymienia również Polskę. Według danych raportu w 2011 r. polskie władze 266 razy zażądały wydania danych internautów. Sprawa dotyczy 319 użytkowników. W sprawie usunięcia materiałów z internetu Warszawa wnioskowała trzy razy. Dla porównania, najwięcej zgłoszeń o usunięcie treści wystosowały Niemcy – łącznie 125 zgłoszeń o usunięcie ponad 2,4 tys. elementów (w tym 583 filmy na YouTube i ponad 1,5 tys. wyników wyszukiwania). Stany Zjednoczone zgłaszały się do Google 92 razy w sprawie usunięcia łącznie 757 materiałów i wpisów.

Jesteśmy coraz bardziej kontrolowani, nie mówię tego tylko w kontekście Polski. Jest to trend ogólnoświatowy – mówi dr Sergiusz Trzeciak. – Państwa demokratyczne tłumaczą to koniecznością walki m.in. z terroryzmem i przestępczością. Rządy wskazują, że leży to w naszym osobistym interesie, ponieważ terroryzm i przestępczość korzystają z coraz bardziej zaawansowanych narzędzi – uzupełnia.

Zdaniem naszego rozmówcy ciekawe byłoby poznanie szczegółów raportu. – Google nie podał takich informacji, ale interesujące byłoby, gdybyśmy wiedzieli, w jakich konkretnie sprawach polskie władze zwracały się do koncernu. Wtedy można byłoby coś więcej powiedzieć na temat charakteru zainteresowania tymi danymi ze strony naszych władz – zauważa nasz rozmówca.

Jak jednak podkreśla, „sama ilość zapytań polskich władz do Google, szczególnie na tle rządów innych państw, nie zatrważa”: – Jest to po prostu trend ogólnoświatowy – kwituje.

Not. RoJ

[fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 4. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 5. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 6. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook