Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Kontrola to trend ogólnoświatowy

15.11.2011

Google opublikował ostatnio raport dotyczący interwencji rządów w celu wpłynięcia na zawartość internetu i poznania danych użytkowników. - Jesteśmy coraz bardziej kontrolowani – mówi portalowi Stefczyk.info dr. Sergiusz Trzeciak, politolog i konsultant polityczny

Raport Przejrzystości przygotowany przez Google po raz pierwszy wymienia również Polskę. Według danych raportu w 2011 r. polskie władze 266 razy zażądały wydania danych internautów. Sprawa dotyczy 319 użytkowników. W sprawie usunięcia materiałów z internetu Warszawa wnioskowała trzy razy. Dla porównania, najwięcej zgłoszeń o usunięcie treści wystosowały Niemcy – łącznie 125 zgłoszeń o usunięcie ponad 2,4 tys. elementów (w tym 583 filmy na YouTube i ponad 1,5 tys. wyników wyszukiwania). Stany Zjednoczone zgłaszały się do Google 92 razy w sprawie usunięcia łącznie 757 materiałów i wpisów.

Jesteśmy coraz bardziej kontrolowani, nie mówię tego tylko w kontekście Polski. Jest to trend ogólnoświatowy – mówi dr Sergiusz Trzeciak. – Państwa demokratyczne tłumaczą to koniecznością walki m.in. z terroryzmem i przestępczością. Rządy wskazują, że leży to w naszym osobistym interesie, ponieważ terroryzm i przestępczość korzystają z coraz bardziej zaawansowanych narzędzi – uzupełnia.

Zdaniem naszego rozmówcy ciekawe byłoby poznanie szczegółów raportu. – Google nie podał takich informacji, ale interesujące byłoby, gdybyśmy wiedzieli, w jakich konkretnie sprawach polskie władze zwracały się do koncernu. Wtedy można byłoby coś więcej powiedzieć na temat charakteru zainteresowania tymi danymi ze strony naszych władz – zauważa nasz rozmówca.

Jak jednak podkreśla, „sama ilość zapytań polskich władz do Google, szczególnie na tle rządów innych państw, nie zatrważa”: – Jest to po prostu trend ogólnoświatowy – kwituje.

Not. RoJ

[fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. Stuhrok 24.10.2016

  Stuhr: Kaczyński jak Hitler

  Aktor przekonuje, że w naszym kraju panuje dyktatura.

 2. woler 24.10.2016

  Piotr Zaremba we "wSieci": "Wołyń" niepoprawny

  Polecamy esej poświęcony zamieszaniu po nowym filmie Wojciecha Smarzowskiego!

 3. lisisiew 24.10.2016

  Lisiewicz: Macierewicz ograniczył wpływ rosyjskiej agentury

  Dziennikarz "Gazety Polskiej" pisze o działaniach rosyjskich agentów w mediach.

 4. popopop 24.10.2016

  Terlikowska: Przybysz w końcu pęknie

  Małgorzata Terlikowska apeluje o modlitwę za kobietę, która dokonała aborcji.

 5. marcoashx 24.10.2016

  Król: Zastanawiam się nad zmianą płci

  "Jako kobieta mógłbym napisać takie rzeczy, które się w głowie nie mieszczą".

 6. piotrowiczSITVPINFO 24.10.2016

  Piotrowicz: Niezrozumiałe protesty kobiet

  Niezrozumiałe jest dla mnie, przeciwko czemu kobiety protestują, skoro nic się nie zmieniło. Przez 8 lat nie protestowały, a gdy rząd zapowiedział pomoc dla kobiet, które są w złej sytuacji to są protesty - twierdzi Stanisław Piotrowicz (PiS).

 7. maccc-st 24.10.2016

  Ziemkiewicz: Niech te baby ktoś pogoni

  W ciasnym przejściu, zrobi się jakiś ruch, panika i ktoś może zostać stratowany. Mam nadzieję, że siły porządkowe nie dopuszczą do tego.

 8. rzep-sat 24.10.2016

  Kuźmiuk: Ten koń już nie pociągnie protestów, czyli jeszcze raz o prezesie Rzeplińskim

  Już w połowie grudnia kończy się kadencja profesora Andrzeja Rzeplińskiego i huczne obchody 30-lecia powstania Trybunału Konstytucyjnego miały być okazją do pokazania sukcesów tego organu pod jego światłym kierownictwem.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook